ŽIVĚ dostihy, working equitation, klusáci, chladnokrevníci, paravoltiž
reklama 11C

Finále v Tokiu by byl splněný sportovní sen, říká Anastasja Vištalová

 17.08.2021 18:15 | AUTOR: Josef Malinovský |
PODCAST

ikonka

Již jen několik desítek hodin dělí českou reprezentantku Anastasju Vištalovou od odletu do dějiště paralympijských her. Jak probíhala závěrečná část příprav v německých Cáchách a s jakými ambicemi míří do Tokia, to prozradila v rozhovoru pro EquiTV.

reklama 12C

 
Anastasja Vištalová strávila s patnáctiletým oldenburským valachem Sterngreiferem týdenní karanténu v Cáchách a využila možnosti společných tréninků do poslední chvíle před cestou do Japonska. 
 
„V Cáchách se nám daří dobře, pořadatelé nám umožnili trénovat nejen za podmínek, které budeme mít k dispozici v Tokiu, tedy za umělého osvětlení, ale postarali se i o to, že pokud jsme si zarezervovali některou z arén, tak jsme tam byli sami, což je skvělé, protože se nemotáme s někým z jiných skupin a máme více prostoru na práci s koňmi,“ uvedla česká reprezentantka v paradrezuře v telefonickém rozhovoru pro internetovou televizi EquiTV.
 
„Zatím jsem zde trénovala třikrát, dvakrát za denního světla a jednou jsem si zkusila trénink za umělého osvětlení. Vždy jsem nejprve koně uvolňovala a následně si vyzkoušela buď cviky z jednotlivých úloh, nebo úlohu jako celek. Dnes mě čeká ještě závěrečný trénink za umělého osvětlení,“ prozradila Vištalová.
 
Jak přiznala, pod světly reflektorů dříve neměla možnost nikdy jezdit. „Tady v Cáchách to byla pro mě první příležitost, protože v parajezdectví obecně umělé osvětlení není příliš používané. Pokud vím, tak se za těchto podmínek jezdilo pouze na mezinárodních závodech v americkém Tryonu, jinak běžně v Evropě a ve světě se jezdí za denního světla a spíše se preferuje, že se paradrezurní závody jezdí buď ráno, nebo v dopoledních hodinách. Málokdy se jezdí do odpoledne, nebo dokonce večer.“
 
Anastasja Vištalová se Sterngreiferem, kterému říká Fredy, netvoří dvojici příliš dlouho a společnou kvalifikaci do Tokia si vyjeli až v letošním roce. „Bylo to velmi napínavé i z toho důvodu, že jsem s ním příliš dlouho před kvalifikačními závody netrénovala. Dohromady jsme měli pět až šest tréninků. Jsem tak velmi šťastná, že se nám to povedlo, a že jsme dosáhli na elitní výsledek nad 70 %. Na těchto závodech v Belgii byla v Grade I velmi silná konkurence, byl tam např. bronzový medailista z mistrovství Evropy,“ spokojeně konstatovala. 
 
„Fredy mi velmi vyhovuje, protože jednak je soustavně připravován pro kategorii I, což je na tom koni velmi znát a také jsme si sedli i osobnostně a velmi dobře se mi jezdí. Až mě to překvapilo, že po tak krátké době jsme zajeli elitní výsledek,“ přiznává. 
 
O ambicích pro paralympijské hry však příliš hovořit nechtěla. „Já bych v první řadě nerada predikovala nějaké výsledky, protože je to vše velmi nevyzpytatelné. Pracuji s živým zvířetem, musíme se spolu dohodnout, nikdy to nezáleží jen na mě, ale jsme na to dva. Budu velmi spokojená, pokud se mi podaří zajet takový výsledek, na který budu pyšná nejen já sama, ale i můj tým. Pokud by se mi podařilo znovu zopakovat to elitní skóre nad 70 %, tak budu více než nadšená. Absolutním splněním velkého sportovního snu by byla finálová účast ve freestylu pro nejlepších osm dvojic. Ale jednoznačně říct, že můj cíl je nějaký počet procent, nebo nějaké umístění, to skutečně nemohu. V naší třídě bude osmnáct jezdců a všichni jezdíme velmi dobře. Každý z nás si zaslouží účast v elitní osmičce a bude to velmi vyrovnané,“ dodává Anastasja Vištalová při více jak dvacetiminutovém rozhovoru pro Podcast EquiTV.cz.
 
Foto: poskytla Anastasja Vištalová


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE