reklama 11C

Equinews: V Humpolci se jela Zlatá podkova, ve Zduchovicích MČR pony

 24.08.2022 10:30 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

V Humpolci se konalo finále již 57. ročníku seriálu Zlatá podkova. Hlavní soutěž ve všestrannosti ovládla Diana Lochmanová, vozatajskou kategorii dvojspřeží ovládl Josef Drábek. – Ve Zduchovicích bojovaly o mistrovské tituly děti na ponících.

reklama 12A

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Lochmanová vyhrála finále Zlaté podkovy 2022. Drábek je mistrem opratí

Během předposledního srpnového víkendu proběhlo v Humpolci finále 57. ročníku Zlaté podkovy, seriálu, který spojuje dvě klasické jezdecké disciplíny – všestrannost a spřežení. V některých kategoriích se pořadí měnilo po každé ze tří částí soutěže.
 
Stejný název jako celý seriál nese soutěž všestrannosti s nejvyšší vypsanou obtížností CCN3*. Její průběh byl tentokrát napínavý až do konce, když se jména na čele průběžného pořadí měnila každým dnem. Nejlepší drezuru zajela Eliška Orctová v sedle Kirey, v sobotním krosu však pozici lídra ztratila, a nakonec klesla hluboko do pole startujících. 
 
Do vedení se dostala Lucie Příhodová s Cry Boyem, jenže té pro změnu ani trochu nevyšel závěrečný parkur, a tak se i ona propadla do nižších pater výsledkové listiny. Bez chyb naopak překonala terénní i skokovou zkoušku Michaela Balounová s Empatií, a i přes průměrnou drezuru se dostala na konečné třetí místo s výsledkem 36,67 trestného bodu. Jen o šest desetin trestného bodu méně zapsal olympijský reprezentant Miroslav Trunda v sedle Starlingtona a v tříhvězdové soutěži obsadil druhé místo. 
 
Vítězkou se stala Diana Lochmanová, která s jedenáctiletým valachem Simonem začala třetí nejlepší drezurou a po bezchybných výkonech v dalších dvou částech soutěže vybojovala triumf ve Zlaté podkově s ročníkem 2022.
 
Ve Stříbrné podkově na úrovni dvou hvězd promluvil do konečného pořadí výrazně až závěrečný parkur. Do té doby vedoucí Kristýna Kačírková v sedle Diadéma totiž dvakrát chybovala a klesla nakonec na třetí místo. Před ní se dostal Petr Myška, který s třináctiletou klisnou Kiwi SP zajel průměrnou drezuru. Jenže jak v terénní zkoušce, tak na parkuru nezaváhal, a nakonec bral pomyslné stříbro. Vítězkou se stala Kateřina Kučerová s Daniánem. Po drezuře až osmá dvojice zapsala nulu v dalších dvou dnech a dokonale tak využila chyb soupeřů.
 
Podobný průběh měla soutěž Bronzové podkovy. Kristýna Přikrylová s Lowenem vedla ještě po sobotním krosu, jenže v poslední části soutěže chybovala hned třikrát, což jí stálo umístění v nejlepší trojici. Třetí dojel David Navrátil v sedle zkušeného hnědáka Tasznika. K úspěchu mu pomohly hlavně čisté výkony v terénní a skokové zkoušce. Bez chyb absolvovala kros i parkur také Tereza Látalová na koni Pedro 9. Celkový součet rovných 30 trestných bodů stačil na druhé místo. Jen o sedm desetin trestného bodu lepší skóre zaznamenala Anna Balcarová, která závodila valachem Magnolia Double Diamond. Svůj výsledek postavila na solidní drezuře a po čistém krosu a drobné časové penalizaci na parkuru se mohla radovat z prvenství.
 
Vedle soutěží všestrannosti jezdí každoročně Zlatou podkovu také vozatajové, na které v humpoleckém finále čekaly čtyři různé kategorie. Mezi jezdci dvojspřeží pony se vedení ujal Ladislav Procházka, ale po chybách v maratonu se před něj dostala Monika Pospíšilová a svou pozici udržela i přes to, že v nedělním parkuru podal její soupeř lepší výkon než ona. 
 
Také soutěž singlů měla podobný scénář, když se po drezuře dostala do čela Alena Brixová, kterou pak v následujících dnech překonala Markéta Sedlinská a odsunula ji na konečnou druhou příčku. Smolnou chybou přišel o třetí místo Jan Minarčík, který byl vyloučen pro omyl během jízdy mezi kužely a na stupně vítězů se tak vedle zmíněných jezdkyň dostal Jiří Koníř.
 
I v soutěži dvojspřeží se pořadí několikrát měnilo. Nejlepší drezurou se blýskl Alexandr Soukup, jenže v maratonu byl vyloučen, a tak mu v oficiálním pořadí nepomohlo ani dílčí vítězství v parkuru. Zaváhání zkušeného soupeře využil Josef Drábek, který předváděl po celou dobu finále vyrovnané výkony a mohl se radovat z vítězství. Spolu s ním se do nejlepší trojice dostali ještě druhý Jaroslav Kohout a třetí Michaela Chylíková.
 
V královské kategorii čtyřspřeží dělily účastníky na nejvyšších pozicích značné bodové rozdíly. Třetí dojel Jaroslav Jandl, který zapsal bezmála 260 trestných bodů. Necelých 207 trestných bodů inkasoval ve třech částech finále Petr Vlašic, který celou dobu držel druhou příčku. Vítězem se s náskokem pětačtyřiceti trestných bodů stal Jiří Nesvačil senior. Ten si první místo hlídal od začátku do konce, když vyhrál drezuru, maraton a přemožitele nakonec nenašel ani mezi kužely.
 

Marie Anastázie Hošáková uspěla při MČR pony mezi staršími soupeřkami

Středočeské Zduchovice se staly od 18. do 21. srpna dějištěm mistrovství České republiky pro jezdce na pony. O medaile se tradičně závodilo ve dvou disciplínách. Účast byla velmi hojná, a tak se závodilo čtyři dny doslova od rána do večera.
 
V drezurních soutěžích patřila k vrcholům volná úloha jezdců ve věku od 14 do 16 let na ponících do 148 centimetrů v kohoutku. Výkon oceněný známkou přes 71 a půl procenta předvedla dvojice Barbora Krejčířová a sedmiletý valach Altrido Olets Koss. Průměr jejich známek stačil s náskokem tří procent na zlato. Druhé místo obsadila Tereza Alžběta Rockwell s poníkem Alpinhorse Marshmallow a třetí dojela Lucie Kodytková v sedle ryzky Dresscode Baileys. 
 
Vysoké známky padaly i ve Freestylu v rámci kategorie Masters určené pro děti od 11 do 16 let. Na medailových pozicích se seřadily letošní úspěšné reprezentantky. Bronz převzala za své výkony účastnice nedávného mistrovství Evropy v Polsku Tereza Hučková, která sedlala Vivana. Alice Hubáčková si na Princovi dojela pro druhou příčku a titul vicemistryně republiky. V druhém kole i v závěrečném küru ji rozhodčí udělili známku v hodnotě přes 70 procent. Díky výbornému výkonu ve volné sestavě si zlato ze Zduchovic odvážela Zuzana Hradilová. S ryzákem Arturem Martini zapsala v poslední jízdě 72,617 procenta.
 
Prakticky všechny parkurové soutěže přinesly napětí až do samého závěru, kdy muselo rozhodovat rozeskakování. V kategorii jezdců od 11 do 13 let na ponících s výškou do 135 centimetrů se o medaile utkalo hned šest dvojic. Pro bronz si nakonec dojela Andrea Rajchmanová se Samurajem, která zapsala výsledný čas 29,16 sekundy. Jen o 19 setin sekundy rychlejší Barbora Korábová s českou klisnou Eli se radovala ze zisku stříbrné medaile a mistryní republiky se stala suverénní jízdou Karolína Kočařová v sedle valacha Del Aifr.
 
Hned devět dvojic se po bezchybných třech kolech rozeskakovalo o cenné kovy v kategorii jezdců od 11 do 13 let na ponících s výškou mezi 136 a 148 centimetry. Třetí místo obsadila Tereza Kočařová v sedle klisny Orchid´s Sericy, která ani v rozhodující části nechybovala a cílem projela v čase 29,34 sekundy. O více než sekundu rychlejší byla rovněž bezchybná Ema Abíková. Ta si tak spolu s devítiletým velšským valachem Omarem dojela pro stříbro. Vítězkou se stala Nikola Hlavatá s klisnou Cassioppeou. Novopečená mistryně republiky na překážkách nezaváhala a do cíle dojela za 27,17 sekundy.
 
Vrcholem parkurových soutěží bylo třetí kolo kategorie jezdců od 14 do 16 let na pony s výškou do 148 centimetrů. V tomto případě bylo o vítězce rozhodnuto už po základní části šampionátu. Tři kola s nulou totiž překonala pouze Marie Anastázie Hošáková s jedenáctiletým valachem jménem Endy Kvit Repont. Jezdkyně tak už s jistotou zlata mohla sledovat, jak se její soupeřky, které měly ze třech kol jednu chybu, rozeskakují o stříbro. 
 
První do rozeskakování nastoupila do kolbiště Rozálie Sovová na klisně Ginger. Zkráceným kurzem projela bez chyb v čase 29,94 sekundy. Po ní absolvovala svou jízdu Veronika Tůmová na koni Maon Šargoun. Ta sice také překonala všechny překážky čistě, ale v podstatně pomalejším tempu a zařadila se tak na průběžné třetí místo. Poslední jezdkyně v rozeskakování, Rozálie Šímová s klisnou Mašličkou, shodila jednu překážku a skončila tak těsně za stupni vítězů. Bronz brala Veronika Tůmová, druhé místo obsadila Rozálie Sovová.
 
Foto: Karel Rozboud


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE