reklama 11D

Equinews: Cenu Latiny v Chuchli ovládla Jacinthe. Páté KMK v Hradištku

 20.07.2022 10:00 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

Tradiční přípravný dostih na klasické Oaks v Chuchle Areně Praha letos poprvé nesl přívlastek Cena Latiny. Vítězkou se stala Jacinthe s Davidem Liškou. – V Hradištku pokračoval parkurový seriál KMK. Nejvyšší známku dne obdržela Nella de la Baie.

reklama 12A

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Korečková opět bez konkurence, Urbánek ukázal novou tříletou hvězdu

Chuchle Arena Praha pořádá dostihy po celou sezonu, ale o letních prázdninách se brány hlavního rovinového závodiště v Česku otevírají jen jednou. V sobotu 16. července se konal Prosecco Fest, který kromě devíti dostihů nabídl i večerní koncert.
 
Letní mítink vrcholící v podvečerních hodinách se vyznačoval početnou diváckou kulisou a uvolněnou atmosférou. Hlavním bodem programu byla Cena PP Asset Management pro tříleté klisny na 2200 metrů. Tradiční přípravný dostih na klasické Oaks letos poprvé nesl přívlastek Cena Latiny podle vítězky Československého derby z roku 1980.
 
V jedenáctičlenném poli chyběla nejužší špička klisen, a tak se očekával relativně otevřený a vyrovnaný dostih. Od prvních metrů udával tempo žokej Martin Laube na favorizované Korvette. Klisna trenéra Luboše Urbánka se před třemi týdny nevešla na startovní listinu Českého derby a nyní se poprvé představila v nových barvách stáje Castor. Za ní pracovaly Miram a také Geneze v sedle s žokejskou hvězdou dne Eduardem Pedrozou.
 
Po zatočení do cílové roviny Korvette neslábla a dařilo se jí odrážet útoky všech soupeřek. Když už se zdálo, že dovede své snažení do vítězného konce, na vnější straně dráhy akcelerovala její tréninková kolegyně Jacinthe v sedle s Davidem Liškou a teprve podruhé v životě startující bělka po boji o půl délky zvítězila. Třetí doběhla Whirl Wind Girl. Trenér Luboš Urbánek se radoval nejen z doběhu svých svěřenkyň na prvních dvou místech, ale také z jubilejního stého vítězství své kariéry. Původně do překážkových dostihů mířící Jacinthe nyní bude dohlášena do Oaks.
 
Zajímavý průběh měla také Cena Gala Coffee, sprint druhé kategorie na 1200 metrů. V posledních metrech se utkala o vítězství hned trojice koní. Jako prvního zachytila cílová kamera osmiletého Opinion Makera s žokejem Jiřím Palíkem. Bílý veterán chuchelské trenérky Ivany Pejškové a stáje B & P int. triumfoval po tuhém boji o krátkou hlavu před Cawokem, o další krk zpět následoval na třetím místě Creator. Favoritka Heidi High v rozhodující chvíli dlouho neměla kudy útočit a musela se spokojit se čtvrtou příčkou.
 
Velká pozornost byla v sobotu upřená na dvouleté koně. Nejmladšímu ročníku byly věnovány hned dva dostihy včetně tradiční Simsonovy ceny, která se už mnoho desítek let vypisuje na počest někdejšího slavného plemeníka Simsona. Letošního ročníku se zúčastnilo pouze pět aktérů. Nejvíce se věřilo již vítězné dvojici Niamhtree a Stratovarius. Právě druhý zmíněný hřebec se postaral o nečekanou situaci při vbíhání do cílové roviny, kdy žokeji Jaromíru Šafářovi vybočil do vnější stopy a ztratil cenné délky. Favorita Niamhtree s Vendulou Korečkovou této situace dokonale využila a zvítězila velmi lehce o 6 délek. Klisna stáje 3 hearts tak neprohrála ani ve druhém startu kariéry. Souboj o druhé místo rozhodl pro sebe odchovanec hřebčína Napajedla Imperio a Stratovaria porazil ještě hřebec Bunamboo.
 
Žokejka Vendula Korečková a trenérka Helena Vocásková se radovaly z vítězství i ve druhém dostihu dvouletých, Ceně Chuchle Festu s Hitrádiem City. Tentokrát prostřednictvím hnědky Arryny ze stáje Gaudium, která po boji o 3/4 délky porazila výborně jdoucí Baby Summer. Doběh klisen na prvních čtyřech místech dotvořily Rabbit Elusive a Lady Recorder.
 
Ve velké formě jezdící Korečková následně dosáhla na druhý hattrick kariéry, když ve velkém startovním poli Ceny Fontana Watercoolers na 1200 metrů dovedla k úspěchu čtyřletého valacha Denihilonihil. Svěřenec Michala Kalčíka ve vyrovnaném doběhu zdolal klisnu Gilienne, na dalších místech doběhly Aniela a Weligama.
 
Zajímavou koncovku nabídla i Cena společnosti Tipsport na 2600 metrů. Čtyřletý ryzák Gott, kterého pro stáj Joly připravuje ve Velké Chuchli nejstarší český trenér Jaroslav Drlík, navázal na své květnové vítězství a pod žokejem Petrem Foretem triumfoval jistě o 2 délky. Druhý doběhl Decameron před klisnou Fanny Mast. 
 
Dokonalý rodinný úspěch se odehrál v Ceně Rock & Roll Bandu Marcela Woodmana, IV. kategorii na 1800 metrů. Optimálně načasovaným finišem si doběhl pro vítězství tříletý tmavý hnědák Smichoff, směřovaný původně do klasických dostihů. Trenér Václav Luka mladší ho nasedlal svému synovi Matyášovi a společně tak udělali velkou radost stáji Syndikát V3J, na níž má podíl i jezdcův dědeček Václav Luka starší. Druhým místem na sebe upozornil další tříletek, teprve potřetí startující Furtfit a mezi trojici nejlepších se dostal ještě zkušený Aidensfield.
 

Dvě narozeninová vítězství Matěje Kotalíka při pátém KMK v Hradištku

V Hradištku u Sadské pokračoval parkurový seriál Kritérium mladých koní. Jednalo se celkem o páté kolo, respektive druhé v druhé polovině sezony, kdy koně absolvují soutěže o jeden stupeň náročnější. 
 
Čtyřletí koně překonávají kurzy vysoké 110 centimetrů, pětiletí 115 centimetrů a šestiletí 125 centimetrů. Jejich výkony hodnotil tentokrát komisař Roman Drahota.
 
Mezi čtyřletými klisnami dostala nejvyšší známku v hodnotě 25,1 Tsunami po otci Cola z matky po hřebci Edminton Z, kterou prezentovala na kolbišti Kateřina Benediktová startující za JK Sport Pravčice. O půl bodu méně obdržela Chacoons Ally-K s Kamilou Jančovou a 24,4 bodů obdržela třetí umístěná Jamie HF v sedle s Veronikou Jelínkovou.
 
Mezi čtyřletými hřebci a valachy se našli hned dva jedinci, které Roman Drahota ohodnotil 25,9 body. Lepší stylová známka tak rozhodla o vítězství Cosmopolitana LB po otci Contendro I z matky po Calato. Tohoto zduchovického hřebce sedlal Josef Lánský. Smolné druhé místo zbylo na hřebce Espace sedlaného Kateřinou Mestenhauserovou z Mělníka. Espace je po otci Chin Champs Calando z matky po Carismo. Velmi solidní hodnocení 25,7 bodů obdržel i Mugáno Novojický HF a Veronika Jelínková si tak připsala další třetí místo.
 
Na rovných 26 bodů dosáhla v soutěži pětiletých klisen Nela de la Baie s mariánskolázeňským Ondřejem Nágrem. Klisna je po otci Glenfidich VDL z matky po Allegreto. Jen o jednu desetinu byla druhá Universe Touch po otci United Touch S z matky po hřebci Quite Capitol. Tuto klisnu sedlal Matouš Kořínek. Se známkou 25,6 bodů mohl být spokojen Václav Mládek startující na Hot Love 1.
 
Nejvyšší známku od Romana Drahoty obdržel v soutěži pětiletých hřebců a valachů Beaumont s Janem Chýlem. Výsledek tohoto hřebce po otci Brantzau z matky po hřebci Cassin 74 pokazila drobná penalizace za překročení času, což znamenalo půlbodovou ztrátu. Konečných 25,5 bodů stačilo jen na třetí místo. Na čtvrtém místě skončil další svěřenec Jana Chýleho Cool Wonder, jenž získal zcela totožné známky jako Nathan 3 s Terezou Kleandr. Ve výsledkové listině tak mají shodné pořadí. S 25,7 body skončil druhý Pacific Blue, jehož prezentoval na kolbišti namísto jeho zraněné jezdkyně a chovatelky Kateřiny Hanušové zkušený Jaroslav Jindra. Z vítězství se však radoval Matěj Kotalík. S valachem Chaccimo po Chaccato z matky po Clarimo obdržel 25,9 bodů.
 
Mezi šestiletými klisnami byly v bodování jen nepatrné rozdíly. Vysoko laťku postavil hned na začátku Václav Horký s Varmon, která obdržela 25,6 bodů. Klisnu po otci Volonter-T z matky po hřebci Heartbreak ZH již žádná z dalších účastnic soutěže nepřekonala. O desetinu méně měla Charlotte 11 s Matějem Kotalíkem. Stejný bodový rozdíl dělil od druhé příčky Xavarnu v sedle s Kateřinou Veselovskou. Po jedné desetině bodu klesalo hodnocení Romana Drahoty až do šestého místa.
 
Pěkný dárek k narozeninám si nadělil Matěj Kotalík v sedle šestiletého hřebce Carusa 437, s nímž obdržel známku 25,8 a zaslouženě tak zvítězil. Za Carusem, který je po otci Caruso Medimade z matky po otci Carpalo, skončili se shodným bodovým hodnocením 25,6 dva koně. Druhou příčku obsadil díky vyšší známce Little Lennox s Ninou Štikovou, s třetím místem se musel spokojit Zdeněk Hrnčíř na Volisovi.
 
Kritérium mladých koní v parkurovém skákání čeká třítýdenní pauza, po níž bude pokračovat ve Zduchovicích. Tam se koná 21. července také první drezurní kolo této chovatelské testace.   
 
Foto: Aleš Erbek


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE