Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
Chladnokrevný boj i mistrovské tituly zvládli vítězně Janoš s Bančíkem
Mimořádné výkony chladnokrevných koní byly k vidění první říjnový víkend v Kolesech u Kladrub nad Labem. Konalo se tam mistrovství ČR v takzvané kompletní soutěži, kdy účastníci závodí ve formanské jízdě, při ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu.
V sobotu 1. října byla na programu soutěž jednospřeží, které se účastnilo celkem patnáct koní a jejich kočích. První zkouškou byla formanská jízda, kterou vyhrál Jaroslav Marvan s Henou. V ovladatelnosti s kládou mu nevyšel závěr, kdy inkasoval nejprve pět trestných bodů na osmé překážce a pak ještě dalších dvacet na devítce, kde se mu nepovedlo kládu navalit, ani vyvážit. V této části mistrovství tak byl až dvanáctý. V těžkém tahu obsadil páté místo, když skončil na váze 2200 kilogramů. Na pátém řádku figuroval i v celkovém pořadí.
S kládou si nejlépe ze všech poradil Michal Bančík s Nessie. Jako jediný dokončil velmi těžkou zkoušku bez penalizace na překážkách a cílem projel v čase. Čistou jízdu měl za sebou již z vozatajského parkuru, v němž měl třetí nejlepší čas. V těžkém tahu neprošel přes zátěž 2100 kilogramů, což pro něj znamenalo dílčí osmé místo. V celkových součtech to však stačilo na stříbrnou medaili.
Tu bronzovou získal Michal Pavelka s Orkánem. Tato dvojice sice nezačala úplně nejlépe, neboť ve formanské jízdě dojela až desátá. Deset trestných sekund získala na páté překážce a dalších deset přidala ještě na dvanáctce. Ovladatelnost s kládou již Pavelka zvládl velmi dobře a chyboval pouze na pětce a osmičce. V dílčím hodnocení se umístil třetí.
Nejsilnější kategorie Orkána však přišla až v závěru. Tento bezmála tunu vážící kůň si se saněmi doslova pohrával i ve chvíli, kdy na nich táhl dvojnásobek své hmotnosti. Stejně jako další dva soupeři však nedotáhl do cíle 2,5 tuny. Posunul je o 1,3 metru, což bylo ze všech nejdál, a tak tuto část šampionátu vyhrál.
Druhý byl v těžkém tahu Tomáš Ambrož s Bakem. Ten maximální váhu posunul o třicet centimetrů. Již v ovladatelnosti s kládou si vedl velmi dobře a také v tomto případě figuroval ve výsledcích těsně za vítězem kvůli jedné chybě na sedmé překážce. Nebýt dvanáctého místa z vozatajského parkuru, možná by získal některou z mistrovských medailí. Takto se musel smířit s nevděčnou čtvrtou pozicí.
Celkovým vítězem se stal David Janoš s Brysem Stádleckým. Ve formanské jízdě i v ovladatelnosti s kládou přitom byl až čtvrtý. Menší penalizaci zaznamenal vždy v poslední čtvrtině zkoušky. V těžkém tahu se také dostal až na váhu 2500 kilogramů, ale tu již Brys rozpohybovat nedokázal, a tak oficiálně skončil na 2400 kilech.
Vrcholem mistrovství České republiky chladnokrevných koní v kompletní soutěži byla nedělní kategorie dvojspřeží. Nejvíce napínavou částí byl těžký tah, který se tradičně konal až na úplný závěr a o pořadí rozhodovaly centimetry.
Právě těžký tah ovládl Jiří Martynek s koňmi Quatro a Fester, jenž saně s nákladem 3700 kilogramů posunul o 1,65 metru. V konečných součtech však skončil až sedmý. Stejné pořadí obsadil ve formanské jízdě i v ovladatelnosti s kládou. V té inkasoval trestné body na náročných překážkách s čísly 8 a 9, kdy se vozatajové snažili srazit míček z určeného kužele a kládu navalit na ležící špalek a následně ji vyvážit.
V těžkém tahu pohnul s 3700 kilogramy o necelý metr i Vladimír Hajtmar s koňmi Galen a Grafit. V dílčím hodnocení tak byl druhý. Po osmém místě ve formanské jízdě a páté příčce v ovladatelnosti s kládou nasbíral patnáct bodů, což bylo stejně, jako již zmíněný Martynek. O celkovém pořadí ve prospěch Hatimara hovořil lepší výkon v ovladatelnosti s kládou.
Dalším účastníkem s patnácti body byl Jan Blizňák a Argonem a Astrou. Ten ovladatelnost dokonce dojel jako třetí v pořadí, a tak se umístil nakonec pátý. O bod lepší skóre měl čtvrtý Jaroslav Marvan startující s Henou a Arkasem. Z bronzu se pak radoval Tomáš Ambrož, jenž se představil v Kolesech se Stelou a Bakem. Ten byl jedním ze dvou vozatajů, jimž se podařilo zvládnout ovladatelnost s kládou bez penalizace. Dvacet trestných bodů na dvanácté překážce vozatajského parkuru pro něj znamenalo dílčí šesté místo. V těžkém tahu skončil na 3400 kilogramech, které utáhl 6,25 metrů.
Poslední zkouška byla nejvíce napínavá i z hlediska boje o mistrovský titul mezi Davidem Šímou s Galvasem a Ramonem a Michalem Bančíkem s Nickem a Nessie. Šíma byl v prvních dvou zkouškách třetí a druhý. Bančík vyhrál formanskou jízdu, ale v ovladatelnosti byl až čtvrtý. Oba tak měli pět bodů a o triumfu se muselo rozhodnout při tahu. Galvas a Ramon pod vedením Šímy skončili na váze 3600 kilogramů, které utáhli jen 35 centimetrů.
A to byla výzva pro Bančíka. Jeho Nick a Nessie již také neměli sílu na větší posun s nákladem 3,6 tuny, ale bylo mu jasné, že když se dostanou o kousek dál, bude mistrem. I proto se snažil své koně maximálně vyburcovat hlasovými pomůckami, a i díky tomu koně posunuly saně při několika pokusech 115 centimetrů za startovní čáru. To Michalovi Bančíkovi ke zlatu stačilo.
Poslední mistrovské medaile jsou rozdány. Paravoltiž hostilo opět Brno
Již tradiční tečku za republikovými šampionáty pod hlavičkou ČJF udělala první říjnový víkend paravoltiž, jejíž mistrovské klání se konalo tradičně v hale Veterinární univerzity Brno. Nejvíc titulů putovalo do Jezdeckého klubu voltiž Trojan.
Velmi ceněnou zlatou medaili v soutěži skupin získal pražský Jezdecký klub voltiž Trojan, který má stáje ve Lhotě u Dolních Břežan, díky výsledné známce 5,55, což bylo o 22 setin více než v případě druhého Jezdeckého klubu Fany Hostěnice. Se ztrátou pouhé setiny putoval bronz do brněnské Epony, která byla s hostěnickým klubem spolupořadatelem šampionátu.
Vůbec nejvyšší hodnocení rozhodčí udělovali v soutěži pro sportovce se základním omezením. Markéta Horníková ze Stáje Bonanza Trojanovice obdržela po dvou kolech výslednou známku 7,98, což nikdo jiný nepřekonal. Její stájová kolegyně Zuzana Přikrylová získala 7,84 bodů a skončila druhá před Dorotou Kusou z Tělovýchovné jezdecké jednoty Lucky Drásov, jejíž skóre bylo 7,75.
Celkových 7,74 bodů stačilo Barboře Mikeskové ke zlatu v kategorii označené jako Lehké postižení tělesné. Díky tomu do Stáje Bonanza Trojanovice putovala další mistrovská medaile. Dařilo se také zástupcům Jezdeckého oddílu Tělovýchovné jednoty Orion Praha. Magdaléna Knížová z tohoto klubu vyhrála soutěž sportovců s lehkým postižením psychickým, když s 7,69 body předstihla Štěpána Švarce ze stejného subjektu. Do pražského Orionu odvezla nejcennější kov i Pavla Tetaurová v kategorii Tělesné postižení 2. Také v tomto případě byly rozdíly velmi těsné, jelikož o druhém místě Marcely Mikelové z Tělovýchovné jezdecké jednoty Lucky Drásov rozhodla pouhá jedna setina v průměrné známce. Volnou sestavu přitom tato jezdkyně vyhrála.
Drásovským sportovcům bylo souzené stříbro i v kategorii Tělesné postižení 1, když Lucie Putnová nestačila na Barboru Ševčíkovou z Jezdeckého klubu voltiž Trojan. Té rozhodčí přidělili v průměru 7,58 bodů, tedy o pět setin víc než v případě vicemistryně.
Z voltižního klubu Trojan je taktéž Nicole Košnářová, což je vítězka kategorie Mentální postižení 1. Za ní se seřadily hned čtyři reprezentantky Jezdeckého klubu Fany Hostěnice – Zuzana Filoušová, Hana Bartoňová, Eliška Vrbková a Martina Trusková. Také v Hostěnicích se však dočkali i nejvyššího ocenění, a to v kategorii Mentální postižení 2 zásluhou Elišky Andrysíkové. Za ní pro změnu byly tři jezdkyně z Epony Brno – Petra Mikuláštíková, Anna Rotscheinová a Tereza Huynhová.
Nejlepší dvojici tvořily Anna Marie Koudelková a Dominika Pánková z Jezdeckého klubu Briliant – Petrovice. Ty triumfovaly po zisku 5,44 bodů.
Pedro Torres Academy Cup ovládla Švýcarka Tirile Tuchschmid Monnier
Již čtvrtým rokem pořádal spolek Czech Society for Working Equitation kompletní závody v této disciplíně pod názvem Pedro Torres Academy Cup. Podruhé se uskutečnily v areálu LOWE Obořiště na Příbramsku.
Pedro Torres Academy Cup byl opět ukázkou toho nejlepšího, co může zájemce o disciplínu Working Equitation v České republice vidět. Letošní ročník byl dokonce rekordní v počtu jezdeckých dvojic v nejvyšší třídě obtížnosti označované jako Masters. Do areálu LOWE u Obořiště se první říjnový víkend sjelo čtrnáct Masters jezdců a koní ze sedmi evropských zemí.
S těmito závody výjimečně spojil spolek Czech Society for Working Equitation i jím zastřešované mistrovství České republiky. Juniorským mistrem se stala Nikola Stříbrná s koněm Franco. Mezi seniory pak nenašla přemožitele Alena Buriánková s hřebcem Safaris Cool Cat.
Milým překvapením byla výhra Adély Brychcínové v sedle ponyho Dráčka ve třídě obtížnosti „L“. Je jí třináct let a jednalo se o její první závody v životě. Adéla je svěřenkyní Lenky Šteklové, která byla nejúspěšnější českou jezdkyní při letošním mistrovství světa.
Ve třídě obtížnosti „S“ startovalo patnáct jezdeckých dvojic. Právě na této úrovni se bojovalo o titul mistra České republiky, ale byla to také třída otevřená pro nekvalifikované dvojice a zahraniční účastníky. Nejlepší výkon předvedl Ladislav Kindl s lusitano hřebcem Fausto.
Španělský jezdec Victor Manuel Richarte Sirvent s valachem Adonis vyhrál třídu obtížnosti „P“. Nejtěžší třídu obtížnosti Masters zcela ovládla švýcarská jezdecká dvojice Tirile Tuchschmid Monnier a její lusitano valach Samson Menezes. Vyhráli test rychlosti, nejrychleji zahnali telátko při cow testu a první byli také v testu ovladatelnosti.
Na druhém místě byla Eva Katharina Weigl s Amarrettem z Německa. Třetí místo patří Margo Timmermans, jež je úspěšná holandská Grand Prix drezurní jezdkyně a druhým rokem tvoří s jejím KWPN valachem Catch Me skvělou dvojici ve Working Equitation.
Ve čtrnáctičlenném startovním poli třídy Masters byly dvě české jezdkyně. Pavla Rubíčková a Lenka Šteklová. Lépe se dařilo Lence Šteklové. Se svou lusitano klisnou Diospirou obsadila sedmou pozici.
Cow test vyhrál tým Czech LOWE Poland, jehož členy byli Richard Bogusch s lusitano hřebcem Jivago, jedenáctiletá polská jezdkyně Lena Chlebik s ponym Haribo, Ewelin Zon s American Quarter Horse Little King Pine a Nikola Márová s American Quarter Horse klisnou Remedys Scoot Kendy. Nejrychlejší čas oddělení telátka od stáda měla v hodnocení jednotlivců již zmíněná Tirile Tuchschmid Monnier.
Pedro Torres Academy Cup nenabízí každoročně jen podívanou na Working Equitation, je to také setkání nadšenců a zájemců o tuto skvělou disciplínu. Právě pro ně je vždy osobně Pedro Torres přítomen a rád s každým prohodí pár slov. Pro závodníky je vždy velkou oporou a obětavě stojí dlouhé hodiny na opracovišti během všech závodních dnů, aby pomohl a podpořil účastníky této akce. Také každoročně kreslí plánky testů ovladatelnosti a rychlosti. Účastníci tedy jedou přesně tak, jak jim to několikanásobný mistr světa navrhne. Prohlídky tratí testů s Pedrem jsou nedílnou součástí závodů a je to vždy to hlavní, na co závodníci vzpomínají jako na jedinečný zážitek. Pořadatelé proto již nyní připravují další ročník Pedro Torres Academy Cupu na rok 2023.
Foto: Josef Malinovský