V Miami se jela premiérová soutěž týmů GCL 2016

11.04.2016 10:28 | AUTOR

Dělí je 40letý věkový rozdíl a společně vyhráli první kolo soutěže týmů Global Champions League v Miami. Britská legenda John Whitaker a dvacetiletý Ir Bertram Allen porazili v barvách Valkenswaard United ostatní dvojice. Více v článku.

První soutěž družstev Global Champions League se konala v Miami 10. dubna, a jela se doslova na ostří nože. Z historicky prvního vítězství se nakonec radovalo družstvo s názvem Valkenswaard United, které reprezentovala špičková dvojice. Britská legenda John Whitaker totiž bojoval po boku mladého Ira Betrama Allena. Tyto dvě hvězdy mezinárodní parkurové scény dělí 40 let. Když se Bertram Allen narodil, měl John Whitaker domasbírku bezmála dvaceti medailí ze světových a kontinentální šampionátů a olympiád

Tito dva jezdci, a nejen onipředvedli oslňující start soutěže družstev nového formátu. Špičky z celého světa bez ohledu na národnost se na čas staly spoluhráči. Jezdci i fanoušci vítají tuto soutěž jako velmi zajímavou do budoucna.

Nizozemský šampion Harrie Smolders, který zajel za tým Antwerp Diamond, jež je na průběžném druhém místě, dvě bezchybná kola, řekl: „Viděli jsme vzrušující skákání, myslím, že Global zas udělal něco nového pro náš sport. Mají naší plnou podporu a chceme to uvést úspěšně do života.“

S prvními body v tabulce je celá série připravena pro další závody, čeká ji celkem patnáct kol po celém světě. V kulisách krásného pobřeží Atlantiku, surfařů a tyrkysové vody viděli diváci dvanáct týmů nastupujících do boje.

Všechna družstva jsou pojmenována podle jednotlivých měst, kde se seriál GCT a GCL koná. V samotné soutěži startuje všech dvanáct celků, do druhého kola jich postupuje osm. V neděli 10. dubna v Miami šli do druhého kola po čistých jízdách jako lídři Kent Farrington a Gergina Bloomberg (USA), kteří zrovna symbolicky tvořili dvojici týmu Miami Glory.

První kolo bylo neúprosné, bylo postaveno s velmi přísným stanoveným časem, a tak nebyl prostor pro sebemenší zaváhání. Jezdci z dvojic nastupovali na kolbiště v předem určeném pořadí a všichni se snažili poprat se s překážkami do 155 cm co nejlépe. Dosažený čas se nakonec ukázal nejdůležitějším faktorem pro postup do druhé části. Časovou penalizaci si dovezli Pedro Veniss z dvojice Madrid in Motion, Quentin Judge za Cascais Charms, Gregory Wathelet z týmu Paris Jets nebo Laura Renwick v barvách Rome Gladiators. Ben Maher měl pro něj velmi neobvyklou neposlušnost koně Aristo Z, což byla škoda, protože Shanghai Swans měli dobře rozjetý závod.

Jedinými celky, které překonaly první kolo bezchybně, byly Miami Glory a Valkenswaard United. Dělily je však jen setiny. Následovali s jedním bodem jedzci Madrid in Motion a Antwerp Diamonds.

Kurz druhého kola byl úplně jiný. Bylo v něm více prostoru pro cválání, nájezd na poslední překážku umožňoval hodně zkrátit čas.
Daniel Bluman (COL) dokončil s úžasnou klisnou Believe obě kola čistě, ale chyba jeho kolegy Leopolda van Astena na Miss Untouchable znamenala, že skončili těsně pod stupni vítězů

Matador John Whitaker na Lord of Arabia předvedl čisté druhé kolo, zatímco mladičký Ir Bertram Allen na Quite Easy jednou nešťastně chyboval. Jinak ovšem pro něj zcela typicky jel v rychlém tempu a cílem projel v čase 52,72. Jejich součet tak znamenal 4 body v čase 113,15 sekund
Harrie Smolder na Bokai za tým Antwerp Diamonds zajel také dvě bezchybná kola, ale z prvního parkuru byla dvojice zatížena jednou chybou. Jejich součet času byl 118,59 a jezdci tak věděli, že tým Miami Glory je může porazit

Kent Farrington dostal pod tlak svou kolegyni Gerginu Bloomberg, protože v druhé jízdě chyboval, takže věděla, že nejen, že musí jít čistě, ale dostatečně rychle. Když pak Georgina shodila překážku, bylo jasné, že Miami Glory dojedou třetí a Valkenswaard United vyhrají historicky první kolo této série. Zvítězila tak kombinace zkušenosti, talentu a mládí v podání Johna Whitakera a Bertrama Allena.