reklama 11A

Jezdecký magazín EquiTV 31. července 2014

Dnešní Jezdecký magazín bude částečně o drezuře a částečně o skocích. V první reportáži vám přiblížíme průběh mistrovství ČR v drezuře, v druhé se podíváme na 5. kolo ČSP ve Frenštátu a do třetice vás zavedeme na mistrovství Evropy do Arezza...
31.07.2014 19:00  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12B


JEZDECKÝ MAGAZÍN MŮŽETE ZHLÉDNOUT POD TÍMTO ODKAZEM

 

Ve dnech 25. – 27. července hostil jeden z nejvytíženější českých jezdeckých areálů na Panské líše v Brně mistrovství České republiky v drezuře, a to ve všech věkových kategoriíchtedy dětí, mladších a starších juniorů, mladých jezdců, seniorů a družstev

Ve dvoukolové soutěži kategorie dětí se divákům představilo celkem třináct dvojic. Sára Vingrálková s Emilem-R si v prvním kole vedla nejlépe, a předvedla úlohu ohodnocenou rozhodčími na celkových velmi pěkných 68,517 %. I v druhém kole zajela také dobře hodnocenou úlohu, ale lehce pod laťkou, kterou si nasadila v kole prvním a vyjela si 67,428 %. Tereza Markusková s koněm Aha stíhala Sáru Vingrálkovou po prvním kole s odstupem zhruba 1,5 %. V druhém kole se jí však podařilo zajet nejlépe hodnocenou úlohu dětské kategorie, a to za rovných 69 %. Tato výborně předvedená jízda zamíchala pořadím a po výpočtu průměrného hodnocení po obou kolech vynesla v celkovém pořadí Terezu Markuskovou na zlatou příčku, právě před již zmíněnou Sáru Vingrálkovou.

Jezdci ostatních kategorií nastoupili do tříkolových mistrovských soutěží. Na startovní listinu mladších juniorů se zapsalo osm dvojic. Aneta Havlíčková s koněm Ce Soir předvedla nejlepší první i druhé kolo. Jako jediná se v obou kolech dostala přes hranici 64 procent. Bohužel v třetí části mistrovské soutěže nezopakovala hodnotu známek z pátku a soboty a její výkon byl ohodnocený 60,900 %. Tím se otevřel prostor pro Terezu Čechurovou, která první dvě kola zajela velmi solidně, také se známkami přes 60 procent. S koněm Elfen Prinz v posledním kole předvedla jednu z nejlépe hodnocených úloh v této kategorii. Nakonec porazila v celkovém hodnocení Anetu Havlíčkovou o něco málo přes půl procenta a stala mistryní České republiky. 

Také u starších juniorů značně pozměnil průběh třetího kola pořadí po dvou dnech. Suverénně nejlepší dvojice prvního a druhého kola Barbora Kamírová s Un Ami dosáhla jako jediná z celého startovního pole v pátek a v sobotu na známky přes 67 procent. Třetí kolo bylo rozhodčími ohodnoceno dokonce 68,575 %. Přesto to nakonec na zlato nestačilo. Martina Kučerová s Caletem nastupovala do posledního rozhodujícího kola z průběžné druhé příčky. Třetí kolo se jí ale mimořádně vydařilo a rozhodčí její výkon ohodnotili krásnou známkou 69,500 %. Tento vynikající nedělní výkon rázem odsunul Barboru Kamírovou na stříbrnou příčku a Martina Kučerová se může pyšnit titulem mistryně České republiky v kategorii starších juniorů. Tato jezdkyně se navíc mohla těšit i z dalšího ocenění. Calet se totiž stal nejúspěšnějším koněm českého chovu na tomto mistrovském klání, a jezdkyně tak získala cenu od Svazu chovatelů českého teplokrevníka. Převzala ji z rukou předsedy SCHČT Miloslava Perníčka.

Mezi mladými jezdci dominovala pátečnímu prvnímu kolu Barbora Dvorníková s Why Not a jediná v něm dosáhla na známku přes 66 %. V druhém kole si lehce pohoršila, ale výkon v tom třetím byl opět ohodnocen velmi pěknou známkou 68,225 %. Nezbývalo než čekat, co v třetím kole předvede Sofie Brodová, jež byla po dvou kolech vedoucí jezdkyní. Ta s Lissandrem zajela v neděli skvělé třetí kolo s výsledkem 68,600 %. Celková průměrná známka pak potvrdila pořadí po dvou kolech a Sofie Brodová vystoupila při předávání medailí na stupeň nejvyšší. 

Mistrovské medaile se rozdávaly i v týmové soutěži. V ní zvítězili Jihočeši ve složení Anna Mikolášová – Zorro 5, Petra Miki Civišová – Be Impressed a Barbora Kamírová – Un Ami. Za sebou nechali mj. družstva pražské a jihomoravské oblasti. My jsme si k mikrofonu pozvali Barboru Kamírovou, která se stala dvojnásobnou medailistkou drezurního šampionátu.

Seniorská a tedy i nejobtížnější kategorie měla průběh o něco jasnější. Stálice české drezurní scény Hana Vášáryová s Equiservis La Fleurette nastoupila do nedělního finálního kola z pátého místa. Zajela solidní úlohu ohodnocenou 67,325 %. V celkovém součtu průměrných známek udržel tento výkon Hanu Vášáryovou na konečné páté příčce. Tereza Hábová a James Bond také výkonem ve třetím kole potvrdili svoji pozici. Po páteční a sobotní úloze figurovali na čtvrtém místě a u toho již zůstalo. Volnou sestavu předepsanou pro seniorské třetí kolo předvedli za 67,825 %. Milým překvapením byla účast a výkony Libuše Půlpánové s Galantem 4. Uvedená jezdkyně většinu času tráví v zahraničí, a tak jí na českých drezurních obdélnících moc nevídáme. Ukázala, že i když není na očích českému publiku často, tak nezahálí. První a druhé kolo nechalo tušit, že bude bojovat o medaile a třetí kolo toto tušení proměnilo v jistotu. Známka 69,025 % znamenala také celkově třetí nejlepší výsledek posledního kola a celkové hodnocení pak zajistilo Libuši Půlpánové bronzovou medaili. O první dvě příčky se utkali tradiční rivalové posledních tří republikových šampionátů – Šárka Charvátová a Fabrizio Sigismondi. Šárka Charvátová a Saint Tropez nastoupili v neděli do posledního kola z druhého místa. Obě předchozí úlohy zajeli totiž s druhým nejlepším výsledkem. Tak to nakonec zůstalo i po kole třetím a uvedená jezdkyně, stejně jako v roce 2012 a 2013 získala jen titul vicemistryně republiky. Není tak pochyb, kdo si odvezl z Brna zlatou medaili. Dvojice Fabrizio Sigismondi a Apropos od pátku soupeřům nic nedarovala. Tři známky přes 70 procent, nedělní dokonce v hodnotě 72,275, zajistily Sigismondimu třetí titul drezurního mistra České republiky v řadě.  

Páté kolo seriálu Českého skokového poháru se konalo ve dnech 25. – 27. července v podhůří Beskyd, a to konkrétně v areálu TJ Slovan Frenštát pod Radhoštěm. Vypsány byly vedle 10 rámcových i tradiční tři seriálové soutěže – Equiservis Amateur Tour, Czech Junior Cup a hlavní seriálový pilíř Český skokový pohár. 

Startovní listina dílčího finále Equiservis Amateur Tour vypsaná jako soutěž úrovně ZL čítala jedenáct dvojic. Celkem šest bezchybných postupovalo po základním kole do rozeskakování. V něm jedna chyba zřejmě velmi mrzela jezdkyni Danielu Potyszovou v sedle koně Sokrates 2. Její čas rozeskakování byl jediný ze všech pod hranicí 40 vteřin, a tak jí zmíněné shození připravilo o vítězství. Jana Gračková se Sympatikou zajela rozeskakování v čase 40,70 vteřiny, zato s čistým bodovým kontem. Obsadila tak druhou příčku právě před nejrychlejší Danielou Potyszovou. Taktéž čistou jízdu předvedla dvojice Dana Pinkavová a Lassy 2. Dokončila rozeskakování bez trestných bodů v čase 40,61 a rozdíl pouhých 9 setin vteřiny ji vynesl na konečné první místo dílčího finále Equiservis Amateur Tour.

Čtrnáct dvojic se postavilo na start finále Czech Junior Cupu vypsaného jako handicap pro mladší a starší juniory na úrovni L** respektive S*. Sedm bezchybných dvojic zajistilo rozeskakování i v této soutěži. Hned pět soutěžících ovšem zatížilo své konto v rozeskakování jednou chybou. Opět se opakoval podobný scénář jako v Equiservis Amateur Tour. Lucie Kumarová s Ramonou 1 zajela nejrychlejší čas 33,55 vteřiny, ale chyba zmařila její naději na první i druhé místo. Čistou jízdu v čase 35,99 předvedl Matouš Kořínek s Victory 3, obsadil tak ve frenštátském kole Czech Junior Cupu druhý řádek výsledkové listiny. Vítězkou se stala Vanda Tmějová ve dvojici s Žane Mag Centrum. Cenné body do seriálu si zajistila čistým rozeskakováním v čase 35,54 a s velmi těsným rozdílem v čase porazila druhého Matouše Kořínka.

Vrcholem závodů byla pochopitelně Eurobit Velká cena Frenštátu pod Radhoštěm na úrovni stupně T*. Patnáct dvojic změřilo síly v základním kole a následně jich do finále postoupilo deset. Bez bodového zatížení vstupovaly do finále tři soutěžící. Jiří Hruška s Carethagem Z zaznamenal skutečně smolnou chybu na poslední překážce finále. Ta kdyby nepřišla, mohl se Jiří Hruška radovat z vítězství, které by mu čas 49,09 zajistil. Takto se m




reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE