reklama 11A

Jezdecký magazín EquiTV 10. července 2014

V dnešním Jezdeckém magazínu EquiTV vás v první řadě zavedeme do Nebanic u Chebu na mezinárodní závody spřežení. Poté se podíváme za českými reprezentanty do Budapešti, kteří při CSIO3* vybojovali historické prvenství ve Furusiyya Poháru národů...
10.07.2014 19:00  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12D


JEZDECKÝ MAGAZÍN MŮŽETE ZHLÉDNOUT POD TÍMTO ODKAZEM

 

Ve dnech 3. – 6. července proběhl v západočeských Nebanicích již 22. ročník mezinárodních závodů ve spřežení kategorie CAI3*. Soutěže proběhly v jednospřežní, dvojspřeží, čtyřspřeží a čtyřspřeží pony. 

Zejména pro jezdce čtyřspřeží byly tyto závody důležitou zkouškou před blížícími se Světovými jezdeckými hrami a všichni tři čeští vozatajové kvalifikovaní do Normandie se na startu v Nebanicích samozřejmě také objevili. Tradičně nejsilnější co do počtu startujících byla kategorie jednospřeží s 25 účastníky. Naopak v jindy hojně zastoupených dvojspřežích přilákaly Nebanice pouze 6 účastníků. Diváci dále mohli sledovat 16 čtyřspřeží a na startu drezury se také objevila 3 čtyřspřeží pony. 

V drezurní části dominovali většinou účastníci ze zahraničí. Jde-li soudit napříč kategoriemi, tak nejlépe hodnocenou úlohu předvedl v tzv. singlech polský reprezentant Bartolomiej Kwiatek se svým Lokanem. Druhé místo Martina Gössla ve dvojspřeží lze také hodnotit velmi dobře, zvláště ve světle jednotlivých známek od rozhodčích, kdy čtyři rozhodčí hodnotili úlohu Martina Gössla jako nejlepší a pouze jeden posoudil jeho výkon jako třetí v pořadí, čímž ho odsunul na druhé místo. Ve čtyřkách zajel nejlepší drezuru ze všech Jiří Nesvačil junior a vytvořil si tak skvělou startovní pozici pro sobotní maraton

Tzv. maraton čítal celkem 7 překážek. Některé z nich byly technicky velmi náročné, zejména překážka číslo 5, kterou později ještě zmíníme. Krásným výkonem v maratonu se blýskl německý jezdec Wilheim Tischer se čtyřspřežím poníků. Předvedl čistou a na všech překážkách suverénně nejrychlejší jízdu své kategorie. Svoji formu potvrdil i v nedělním parkuru a ve své kategorii celkově zvítězil. Skvěle se popasoval s maratonem český zástupce Libor Kurka a po téměř bezchybné jízdě, kdy pouze v překážce s číslem 2 došlo k penalizaci za shození míčku, obsadil celkové třetí místo v maratonu jednospřeží. Lepší byli pouze Markus a Josef Leitnerovi z Rakouska. Markus zajel druhý nejlepší maraton se zcela čistými průjezdy bez penalizace. Na všech překážkách byl ale vždy o něco pomalejší než Josef Leitner. Ten sice jednou chyboval na překážce číslo 6, ale vše dohnal výbornými časy a celkově vyhrál maraton jednospřeží

V nejméně početném poli dvojspřeží se dařilo českým jezdcům. Bezchybnou jízdu předvedla Kateřina Sklenská, jejíž časy na překážkách patřily k průměrným či rychlejším. Tento pěkný výkon ji vynesl na třetí místo v maratonu, čímž se v pořadí před parkurem posunula před švédskou jezdkyni Evu Ottosson. Mezi dva české jezdce se v pořadí maratonu vklínil polský reprezentant Adrian Kostrzewa, který ve srovnání s ostatními vozataji sice poměrně často chyboval – a to na překážkách s čísly dvě, pět a šest – přesto obsadil druhé místo. Diváky však potěšil především Martin Gössl, který prokázal stabilně skvělou formu i znalost prostředí a zajel čistý maraton. Na šesti z celkových sedmi překážek měl také rychlejší čas, než všichni jeho konkurenti a maraton dvojspřeží tedy s přehledem vyhrál.

Obávaná překážka číslo pět potrápila hned několik závodníků – a to především v soutěži čtyřspřeží. Radek Nesvačil jel velice pěknou jízdu. Chyboval sice na překážce číslo dvě, ale dosahoval dobrých časů a proto ho jistě nezdar na pětce hodně mrzel. Po pasáži s terénní nerovností a nárazu pravým kolem do kůlu se spřežení Radka Nesvačila dostalo do pozice, ze které se jezdci nedařilo delší dobu vycouvat. Posléze byli jak jezdec, tak koně vyvedeni z koncentrace a smůlu na této překážce stvrdili ještě chybou na shoditelném prvku. Otec Radka, Jiří Nesvačil senior na uvedené překážce číslo pět doslova skončil. Podobně jako jeho syn i on zasekl kolo o překážku, ze které sice i tak vyjel v solidním čase, ale nehoda způsobila závadu na pravém zadním kole kočáru, kdy nebylo možné pokračovat v soutěži dál. Další zástupce rodiny Nesvačilových – Jiří junior si vedl v maratonu dobře a obsadil v něm čtvrté místo. Překážky absolvoval v rychlých časech, byť chyboval na čtyřce a na šestce. Naopak v jedničce zajel druhý nejrychlejší čas.

Nicméně maraton čtyřspřeží se stal záležitostí jezdců z Francie. Druhým nejlepším výsledkem se v Nebanicích představil Jerome Cheze, kterého jsme letos již viděli také na závodech CAI3* v Němčicích. Až na překážku číslo dvě, na níž chyboval, předvedl čistou a velmi rychlou jízdu a zařadil se tak na druhou příčku v maratonu za svého krajana Sebastiena Mouriera. Sebastien Mourier zajel bezkonkurenčně nejrychlejší maraton ve své kategorii. Na překážce číslo tři „nadělil“ druhému nejrychlejšímu jezdci dokonce náskok více než jedenáct vteřin. I s chybami na překážkách s čísly jedna a sedm v maratonu čtyřspřeží suverénně zvítězil.

Nedělní parkur spřežení leckdy zamíchá celkovým pořadím. V kategorii čtyřspřeží pony ke změnám nedošlo, a tak se budeme rovnou věnovat velkým koním. Z českých jednospřeží se nejlépe vedlo Pavlu Jadrníčkovi. Dokončil parkur s 3 celými a 66 setinami trestného bodu a obsadil v něm sedmé místo. Bohužel jeho výchozí pozice po maratonu nebyla nijak příznivá. Startoval z 22. místa a posunul se tedy pouze o jednu příčku na 21. místo. Celkové prvenství vybojoval Markus Leitner, který nastupoval po maratonu z 3. pozice. Přestože dvakrát chyboval a v samotné parkurové části jeho výkon stačil až na 9. místo, v součtu mu vítězství nakonec neuniklo.

Ve dvojspřeží byl napjatě očekáván výkon českého jezdce Martina Gössla. Po maratonu totiž přicházel na parkur jako lídr soutěže. Jízda mezi kužely však Martinu Gösslovi nevyšla. Nasbíral 28,82 trestných bodů a z šesti jezdců obsadil pátou příčku. Přesto díky jeho náskoku z maratonu nakonec skončil na celkové druhé pozici. Naopak Polák Adrian Kostrzewa nastupující do parkuru z druhého místa po dvou dnech závodů předvedl druhý nejlepší parkur za švédskou jezdkyní Evou Ottosson a celkově se mohl radovat z vítězství v kategorii dvojspřeží.

Nejlepším výkonem se v parkuru čtyřspřeží blýskl domácí jezdec Jiří Nesvačil junior. Na parkuru udělal pouze jednu chybu, která ovšem dílčímu prvenství nezabránila. Nicméně po součtu výsledků ze všech částí závodu stačil tento výkon na 3. řádek výsledkové listiny. Vedoucí jezdec po dvou dnech závodů Francouz Sebastien Mourier zajel s jednou chybou čtvrtý nejlepší parkur. Jeho pozice po maratonu ale byla natolik neotřesitelná, že celkově kategorii čtyřspřeží vyhrál před svým krajanem Jeromem Chezem, který obsadil druhé místo. 

Ve dnech 3. – 6. července hostila maďarská metropole Budapešť závody kategorie CSIO3* zařazené do série Furusiyya Pohár národů v Divizi 2. K účasti v poctivě a technicky postaveném Poháru národů se postavilo 13 kompletních družstev. Mezi nimi nechyběl ani tým české národní reprezentace. 

Jako první z českých jezdců se v pátečním poháru představila Zuzana Zelinková a hřebcem Caleri II, s kterým usiluje o účast na Světových jezdeckých hrách v Normandii. A hned jako první také dosáhla bezchybného výsledku ve výborném čase 65,59. Celkově tak ze všech jezdců nasazených do Poháru národů předvedla jeden z nejlepších parkurů obou kol. Následoval ji Ondřej Zvára s klisnou Carmen Arcus. S tou dosahuje pravidelně velmi dobrých výsledků na mezinárodních závodech nejvyšší úrovně i přesto, že není jeho stájovou jedničkou. Dvojice dosáhla výsledku s 8 trestnými body a družstvo tedy tímto pěkným výkonem bodově příliš nezatížila. Další zástupkyní českého týmu byla Emma Augier de Moussac. Dle jména lze soudit, že se nejedná o českou jezdkyni, ale její české občanství ji už před lety přivedlo do národní reprezentace. S koněm Danthe RDPF, s kterým je již kvalifikovaná na Světové jezdecké hry, předvedla pěkný parkur s 8 trestnými body.  Po prvním kole se však právě její výsledek škrtal. Jako poslední čtvrtý jezdec týmu nastoupil nejzkušenější Aleš Opatrný s koněm VDL Fakir. Jeho první kolo Poháru národů bylo bezchybné, a tak český tým postupoval do druhého kola pouze s 8 trestnými body stejně jako tým Norska. Ostatní týmy byly zatížené vyšším počtem chyb. 

Zuzana Zelinková zopakovala i napodruhé skvělý výsledek z prvního kola. Nejen, že parkur dokončila opět bezchybně, ale také ve výborném čase. Nezatížila konto českého týmu tedy žádnými body navíc a jako jedna ze dvou jezdců na startovní listině opouštěla kolbiště s čistým štítem z obou dvou kol. Stejný výsledek předvedl pouze Belgičan Hendrik Denutte. Po Zuzaně Zelinkové nastoupil do druhého kola Ondřej Zvára a Carmen Arcus. Na parkuru bohužel inkasoval 17 trestných bodů. Český tým jako poslední reprezentoval v druhém kole Aleš Opatrný s VDL Fakirem. Zajel velmi pěkný výsledek se 4 trestnými body. Po vyškrtnutí sedmnácti bodů Ondřeje Zváry z druhého kola tedy český tým dokončil Pohár národů celkem s 20 trestnými body. Dvěma týmy, které „stíhaly“ naše jezdce, byly Norsko a Belgie. Nakonec však jedna chyba navíc norského týmu zajistila Čechům historicky první vítězství v Poháru národů! Belgie skončila třetí. 

Zuzana Zelinková si zároveň s Calerim splnila kvalifikaci pro Světové jezdecké hry v Normandii a dokázala, že na světová kolbiště s tímto koněm určitě patří. Jaké si odvezla z Budapešti dojmy, na to jsme se jí zeptali v krátkém telefonickém rozhovoru. 

Na závěr ještě dodejme, že v neděli se odehrál druhý z vrcholů závodů CSIO3* Budapešť, a to Grand Prix. V ní se opět skvěle předvedl Aleš Opatrný s VDL Fakir. Postoupil s čistým kontem ze základního kola společně se čtyřmi dvojicemi do rozeskakování, kde ho dvě chyby stály naději na prvenství. Celkově se pak umístil na pátém místě, což je beztak velký úspěch!

Ani tentokrát vás neochudíme o diváckou soutěž! Dnešní soutěžní otázka zní:
Který z členů českého týmu dokončil obě kola Poháru národů bez chyby?
(A) Aleš Opatrný
(B) Zuzana Zelinková
Odpovědi posílejte formou SMS ve tvaru: Q mezera ODPOVED (Q A, nebo Q B) na telefonní číslo: 900 11 10 do pondělí 14. července 2014 12.00 hodin. 

Cena SMS je 10 Kč vč. DPH. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezen! SMS lze zasílat pouze z ČR. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz. Infolinka: 296363199, www.platmobilem.cz (stránka Asociace provozovatelů mobilních sítí).

Autor správné odpovědi, jehož SMS dorazí jako 15. v pořadí získá poukaz v hodnotě 500 Kč na nákup v internetovém obchodě FARNAM (www.farnam.cz). Navíc zdarma obdrží PREMIUM program internetové televize EquiTV na 1 rok, který vám mj. umožní stahovat jednotlivé díly Jezdeckého magazínu i dalších publikovaných videí o koních a lidech kolem nich do počítače, tabletu či mobilu. 

To je pro dnešek vše! Za závěr vás srdečně zveme do Martinic na Příbramsku, kde od pátku 11. do neděle 13. července probíhá mistrovství České republiky v parkurovém skákání mladých jezdců a seniorů. Bude to opravdu skvělá podívaná, takže přijeďte alespoň na nedělní vrchol. Kamera EquiTV u toho samozřejmě také nebude chybět, takže příští čtvrtek večer opět shrneme vše podstatné v Jezdeckém magazínu! – Na viděnou!




reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE