reklama 11D

Equinews: Hruškovi se při ČSP v Opavě dařilo. Thijssen vyhrála LGCT

ikonka

Sedmé kolo Českého skokového poháru vyhrál v Opavě domácí jezdec Jiří Hruška s klisnou Reiky. – Díky triumfu při LGCT ve Valkenswaardu se probojovala do Super Grand Prix Global Champions Sanne Thijssen. – Poslední kvalifikace KMK proběhla v Písku.
22.08.2023 15:26  |  Autor: Josef Malinovský  |  Rubrika: Sport  | 
VIDEO
| FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D
 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz nebo v programu televize A11. Jednotlivé reportáže vysílá v rámci zpravodajské relace Report kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

 

Vítězná trofej z Velké ceny Opavy zůstala doma. Získal ji Jiří Hruška

V neděli 20. srpna proběhlo v Opavě Katařinkách již sedmé kolo Českého skokového poháru. Hned jedenáct dvojic dokončilo základní část hlavní soutěže s výškou překážek 145 centimetrů bez penalizace a postoupilo tak do finále.
 
Dva koně v něm měl Zdeněk Hruška. S hřebcem Giovany finálovou část soutěže s výškou překážek 145 centimetrů zahajoval a po bezchybné jízdě v čase 58,86 nakonec bral čtvrté místo. Jiří Skřivan na valachovi Holand TN napodruhé nasbíral 16 trestných bodů a musel se spokojit s desátou pozicí. O řádek výše figuroval Zdeněk Žíla na hřebci Cornet Cassini HF, když do cíle dovezl v součtu osm trestných bodů. 
 
Tradičně se v Opavě daří Lucii Strnadlové. V sedle hřebce Solidat opět ani jednou nezaváhala a díky času 57,34 sekundy se dostala před Zdeňka Hrušku s Giovanym. Na severomoravská kolbiště rád jezdí ze středočeských Zduchovic Jaroslav Jindra. Ve dvojici s valachem Cornet´s Ninjou ovšem na zkráceném parkuru dvakrát chyboval. Jeho čas měl hodnotu 60,02, což bylo zhruba o šest desetin méně než v případě Zdeňka Žíly, a skončil tak celkově osmý. 
 
Skvělou formu předvedl domácí Jiří Hruška s klisnou Reiky, jenž se díky čisté a svižné jízdě ujal vedení. Nic na tom nezměnil ani Zdeněk Hruška při svém druhém startu s klisnou Carthaga DK, jelikož tato dvojice byla penalizována po jedné chybě čtyřmi trestnými body. Čas 55,77 stačil na pátý řádek výsledkové listiny. Ten šestý pak obsadila Mariana Michlíčková v sedle valacha Human Leaque poté, co předvedla téměř totožný výkon, jen o vteřinu pomalejší. Naopak po vítězství sahal Petr Dohnal s klisnou Tashitou. Od nejlepšího výkonu jej dělila zhruba sekunda a půl. 
 
Marek Klus na hřebci Ares RVP byl předposledním účastníkem finále Velké ceny, ale šance na lepší umístění ztratil hned na první překážce, kde po lehkém kontaktu s bariérou inkasoval čtyři trestné body a skončil celkově sedmý. Úplně poslední do kolbiště nastupoval Slovák Igor Šulek na Wavo Aramisovi. Jiří Hruška v tu chvíli věděl, že má jistou účast v podzimní Super Grand Prix, jelikož zahraniční jezdci v Českém skokovém poháru nebodují. Na druhou stranu si byl vědom, že jde o velmi silného soupeře, který před nedávnem vyhrál pohárovou Velkou cenu Olomouce. Tentokrát jej ovšem v závěru sportovní štěstí opustilo a po dvou chybách se rozhodl pokračování vzdát. 
 
Vítězem se tak stal Jiří Hruška s Reiky, druhý skončil Petr Dohnal na Tashitě a na stupních vítězů při slavnostním dekorování nechyběla ještě Lucie Strnadlová díky třetímu nejlepšímu výkonu se Solidatem.
 
Český skokový pohár se z Opavy přesunul na Farmu Ptýrov u Mnichova Hradiště, kde mítink jako obvykle vrcholí již v sobotu divácky velmi oblíbenou noční Velkou cenou.
 

St Tropez Pirates triumfovali ve Valkenswaardu. LGCT vyhrála Thijssen

V pátek 18. srpna proběhlo v nizozemském Valkenswaardu již třinácté kolo seriálu Global Champions League, v němž šlo především o udržení šance na přímý postup do semifinále Super Cupu v pražské O2 areně.
 
Za tým Prague Lions do dvoukolové soutěže nastoupili Fernando Martinez Sommer a Pieter Devos. Sommer napoprvé startoval s šestnáctiletým valachem Cor Bakker a dokončil se čtyřmi trestnými body. Stejný výsledek měl i Devos na jedenáctiletém hřebci Mithras de Regor. Pro druhou část soutěže si oba jezdci vyměnili koně a Sommerovi se ve dvojici s jedenáctiletým valachem High Five podařilo dokončit s nulou na bodovém kontě. Bohužel Pieterovi Devosovi se tentokrát nepodařilo mexického kolegu napodobit a na zkušené šestnáctileté klisně Mom´s Toupie de la Roque dvakrát chyboval. Celkem tak Pražští lvi měli šestnáct trestných bodů, což v kombinaci se součtem časů druhého kola 145,98 znamenalo třináctý řádek ve výsledkové listině. 
 
Šestnáct bodů mělo družstvo Stockholm Hearts, které zastupovali hned tři jezdci – Malin Baryard-Johnsson, Lorenzo de Luca a Peder Fredricson. Jedinou čistou jízdu předvedl Luca na valachovi Don Vito v prvním kole, ale o umístění před Prague Lions v důsledku rozhodl Fredricson díky velmi svižnému tempu. 
 
Ani členové tohoto celku však nemohli být s výsledkem spokojeni, jelikož je pro ně v závěru základní části série každý bod velmi důležitý nejen s ohledem na boj o umístění mezi nejlepší čtveřicí, která bude mít zajištěn přímý postup do semifinále Super Cupu GCL v Praze. Stockholm Hearts byli na průběžné čtvrté příčce žebříčku jen necelý týden poté, co v Londýně zvítězili. Jenže ve Valkenswaardu triumfovali St Tropez Pirates, což jsou společně s Prague Lions hlavní soupeři o umístění v „top four“ sestavě. 
 
Za piráty ze Saint Tropez startovaly v Nizozemsku čtyři různé dvojice. Marlon Modolo Zanotelli s valachem Cornest stejně jako Simon Delestre na valachovi Dexter Fontenis Z dokončili bez penalizace první kolo, stejně jako Michael Pender na klisně HHS Catwalk kolo druhé. Jedinou chybu zapisoval Delestre ve dvojici s hřebcem I Amelusina R 51, ale jelikož žádný další tým nedokončil se stejnou, nebo nižší penalizací, tak se reprezentanti St Tropez Pirates mohli radovat z maximálního přídělu 30 bodů. Na dalších čtyřech příčkách se seřadily celky s osmi body – Scandinavian Vikings, Paris Panthers, Riyadh Blue a domácí Valkenswaard United. Po dvanácti bodech pak měli Shanghai Swans, Istanbul Warriors, Riesenbeck International a Madrid in Motion. 
 
V průběžném pořadí po třinácti kolech vedou stále Riesenbeck International před Paris Panthers a Madrid in Motion. Na čtvrtý řádek se vrátili St Tropez Pirates, Stockholm Hearts klesli na páté místo a šestí zůstávají zatím Prague Lions. Nebezpečně se však na ně dotahují Scandinavian Vikings, které dělí od postupu vzhůru jen tři body.
 
Zcela zaplněné ochozy Longines Tops International Areny sledovaly sobotní Grand Prix, která je součástí série Longines Global Champions Tour. Do rozeskakování soutěže s překážkami vysokými 160 centimetrů postoupilo deset dvojic.
 
Hned první startující Brit Ben Maher na desetileté klisně Dallas Vegas Batilly zopakoval bezchybnou jízdu a měl navíc velmi rychlý čas 39,33 sekundy, čímž dostal zbývajících devět soupeřů pod nemalý tlak. Až v polovině vrcholné části soutěže přidal další nulu Belgičan Wilm Vermeir se čtrnáctiletým hřebcem Joyride S, ale byl o dvě vteřiny pomalejší. Také Australanka Edwina Tops-Alexandre na valachovi Fellow Castlefield nezaznamenala ani napodruhé žádnou penalizaci. V daný okamžik se zařadila na průběžné druhé místo. 
 
Dlouho však na něm nezůstala, neboť hned další startující Sanne Thijssen se sedmnáctiletým hřebcem Con Quidam RB projela zkráceným kurzem čistě a v čase 38,10, díky čemuž šla do vedení. Navíc již věděla, že jí neunikne podruhé v řadě účast v Super Grand Prix. Po ní už totiž byli na řadě pouze dva jezdci, kteří v této prestižní soutěži mají účast zajištěnou z předešlých kvalifikací.
 
Švédský jezdec Henrik von Eckermann, jenž je světovou jedničkou v Longines žebříčku FEI, šel do plného rizika, a i když mu časomíra v cíli ukázala nejrychlejší čas 36,70, čtyři body za jednu chybu jej odsunuly až za Vermeira na páté místo. Nakonec byl šestý, jelikož i finišman Max Kühner z Rakouska s valachem Up Too Jacco Blue útočil na další letošní vítězství. Ani jemu to sice nevyšlo, ale díky času 38,84 a nule na bodovém kontě skončil druhý za domácí jezdkyní.
 
Základní část parkurové série Global Champions čekají už pouze dvě kola v Římě a v Rijádu. Tečku za sezonou tradičně udělá galashow světového parkuru GC Prague Playoffs, jež se odehraje od 16. do 19. listopadu v libeňské O2 areně. Do sobotní Super Grand Prix se doposud vedle Sanne Thijssen kvalifikovali Jesicca Springsteen, Max Kühner, Bertram Allen, Harrie Smolders, Christian Ahlmann, Henrik von Eckermann, Maikel van der Vleuten, Julien Epaillard, Edwina Tops-Alexander, David Will, Katrin Eckermann a Philipp Weishaupt.
 
Šampionát LGCT vede nově Nizozemec Harrie Smolders před jeho krajanem Maikelem van der Vleutenem. Třetí je Francouz Simon Delestre a následují Christian Kukuk, Henrick von Eckermann, Julien Epaillard, Edwina Tops-Alexandre, Max Kühner, Pieter Devos a Andreas Schou. 
 

Seriál KMK míří do finále. V Písku uspěla šestiletá Nella de la Baie

Poslední kvalifikace parkurové části seriálu Kritérium mladých koní se konala v úterý 15. srpna na kolbišti Zemského hřebčince v Písku a dorazilo na ní bezmála osmdesát účastníků. Hodnotil je tentokrát komisař Luboš Kozák.
 
Do první soutěže nastoupilo dvanáct čtyřletých klisen, mezi nimiž obsadila třetí místo Klarista Insprav s Denisou Vegrichtovou, a to díky hodnocení 23,500 bodů. O bod víc přidělil Luboš Kozák Triádě sedlané Janem Chýlem, který je taktéž pravidelným hodnotitelem v rámci tohoto chovatelského seriálu. Vítězkou se stala po zisku 24,600 bodů Olivie 3 po otci Chico´s Boy z matky Oklahoma po hřebci Lombard-3. Klisnu, jejíž chovatelkou je Valerie Kučejová a majitelem Roman Klos, prezentovala v Písku Kateřina Benediktová.
 
Stejná jezdkyně úspěšně předvedla i čtyřletého hřebce Quo Vadis 6. Známka 25,200 byla shodná s hodnocením Cartiera RVP sedlaného Markem Klusem. Oba koně měli za provedení skoku 8,5 bodů, a tak o pořadí rozhodla obratnost, kterou měl podle Luboše Kozáka lepší Cartier. Jedna desetina navíc v celkovém hodnocení znamenala druhé místo pro hřebce Li – Quite s Jakubem Štěrbou a s rovnými 26 body vyhrál mezi patnáctkou startujících další ze svěřenců Marka Kluse – Scorbix po hřebci Stakkato z matky Coco Chanel po Cornet Obolensky. Tento hanoverský hřebec je v majetku Stáje Mustang a chovatelem je Karl-Henning Rollwage.
 
Ze čtrnácti pětiletých klisen získalo přes 25 bodů pět z nich. Chovatelský produkt Czech Equestrian Teamu – klisna C-My Little Girl sedlaná Ondřejem Nágrem skončila třetí s 25,800 body. Přesně 26 bodů měla druhá Semiramis 5 pod Janou Žilinskou a s desetinovým náskokem vyhrála Iberia 1 s majitelkou v sedle Soňou Stejskalovou. Chovatelkou této tmavé hnědky je Veronika Vaníčková.
 
Podobně vysoké známky dostávali i pětiletí hřebci a valaši, jichž nastoupilo do kolbiště jedenáct. Valach Champagne LB ve dvojici s Josefem Lánským byl po zisku 25,400 bodů třetí. Známka 25,700 znamenala druhý řádek výsledkové listiny pro hřebce Toohey van de Reesterhof a Ondřeje Nágra. I v případě této soutěže pak vítěz dostal 26,100 bodů. Byl jím hanoverský hřebec Eldorado 45 s Antonií Sabathilovou. Jeho majitelem je Team Nijhof, chovateli jsou Berthold a Hartwig Kernovi z Německa. 
 
Mezi čtrnácti šestiletými klisnami byla úspěšná Lady Elizabeth R s Hanou Kopeckou. Po zisku 25,300 bodů se umístila třetí za Mon Cherie.D sedlanou Janem Pavlíčkem. Druhá umístěná měla o půl bodu více. Z nejvyšší známky dne se radoval Ondřej Nágr na klisně Nella de la Baie po Glenfiddich VDL z matky Kannelle de la Baie po hřebci Allegreto. Její chovatelkou je Renáta Kellnerová a je v majetku Czech Equestrian Teamu. 
 
Kvalifikační sérii Kritéria mladých koní uzavřelo osm hřebců a valachů, mezi nimiž se zařadil na třetí řádek výsledkové listiny Kannthago DK se Zdeňkem Hruškou, a to po zisku 25,100 bodů. Stejné skóre měl i Codarco s Kamilou Fyrbach Kupcovou, ale jelikož měl vyšší známku za provedení skoku, byl druhý. Nebýt půlbodové ztráty za překročení stanoveného času, tak by dokonce zvítězil. Takto první příčka připadla s 25,400 body na hřebce Harry P 3 s Matějem Kotalíkem. Potomek plemeníka Hickstead White z matky Maryline po otci Pius je v majetku Pavla Zahoře, který je také chovatelem koně.
 
Finále seriálu KMK se uskuteční v Písku ve dnech 31. srpna až 2. září. Pro chovatele je v rámci této akce tradičně připraven velmi pestrý program doplněný například o skok ve volnosti tříletých klisen a celostátní přehlídku tříletých klisen českého teplokrevníka.
 
Foto: Zenon Kisza



Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Komunity na síti

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE