reklama 11A

Václav Staněk úspěšně závodí v Kanadě. Čeká ho premiéra v rámci CSI5*

ikonka

Český jezdec Václav Staněk už druhým rokem sídlí v Severní Americe. Letos se přesunul do Kanady, kde jezdí po boku Daniela Coyla. Nyní se připravuje s koňmi na červnové závody ve Spruce Meadows, kde by měl premiérově odstartovat v pětihvězdovém CSI.
28.05.2023 06:30  |  Autor: Denisa Vegrichtová  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

 
Václav Staněk je prvním českým mladým jezdcem, který byl vybrán do projektu Young Riders Academy do plného programu. Po absolvování stáže u bratrů Schröderových zůstal v zahraničí, sbíral zkušenosti v Německu, Holandsku i Americe. Na českých kolbištích jsme ho mohli vídat především v soutěžích pro jezdce do 25 let, úspěchy v parkurech obtížnosti T sbíral s plemenným hřebcem Heartbreakem ZH a klisnou Quatemal.
 
V loňském roce Václav působil v USA ve stáji Elan Farm. Ta sídlí v letním období nedaleko New Yorku, v zimě se jezdci i s koňmi přesouvají na Floridu. Hlavním jezdcem tam je Jordan Coyle. „Na závodech na Floridě jsem se sešel s bratrem Jordana, Danielem Coylem. Jedná se o irského jezdce, který momentálně zaujímá dvacáté místo v žebříčku FEI a pracuje ve stáji Lothlorien v Torontu. Každý rok odjíždí na několik měsíců na závody do Evropy, a tak hledal jezdce, který by byl v době jeho nepřítomnosti schopen jezdit a závodit zbylé koně, kteří zůstanou v Kanadě. S několika koňmi ze stáje Lothlorien jsem závodil už na Floridě. Danielovi se můj styl ježdění líbil, a tak jsme se domluvili na spolupráci. Majitelkou stáje je paní Ariel Grange, která má i svůj vlastní chov a každý rok přibude několik nadějných talentovaných koní,“ popisuje Václav svoji cestu do Kanady. 
 
Každý den odjezdí 6-8 koní, k ruce má ošetřovatelky a pracovní jezdkyni. Náplní jeho práce je jak příprava koní doma, tak jejich prezentování na závodech. „Jedná se o koně různého věku. V práci mám jak čtyřleté koně, tak i šesti až devítileté. Určitě stojí za zmínku šestiletý Limerick (po Lansdowne z matky po Casall), s nímž jsem závodil v hlavní aréně ve Wellingtonu v rámci finále šestiletých koní.“ Dále Václav chválí šestiletou Cadence (Dillinger x For Pleasure), sedmiletého Jamesona (Grafton x For Pleasure) a osmiletého Finnigana (Kannan x Somerset). Všichni tito koně jsou z chovu Ariel Grange.
 

Psali jsme: Václav Staněk: Do Ameriky bych se chtěl v nejbližší době zase vrátit

 
Zvláštní pozornost si zaslouží třináctiletý valach Quintin. Jedná se o jednoho z předních Danielových koní. Doma s tímto koněm pracují střídavě s Václavem a právě v sedle Quintina by měl český jezdec poprvé odstartovat na mezinárodních závodech na obtížnosti pěti hvězd. „Plán je takový, že celý červen strávíme na závodech ve Spruce Meadows, kde se závodí prvních čtrnáct dní, následně je týden volný a závody pokračují dalšími dvěma týdny. První polovinu měsíce bude na Quintinovi závodit Daniel, poté ale odletí na závody do Cách a Rotterdamu. Další týden budu s tímto valachem závodit já,“ vysvětluje Václav, který dosud startoval pouze na tříhvězdovém CSI.
 
Na závody s sebou český jezdec bere ještě další čtyři koně, se kterými bude závodit v rámci dvouhvězdového CSI. Pro některé to budou první těžší závody, na jaké výšce budou závodit tak Václav rozhodne podle aktuální situace. „Stejně tak uvidíme, jak to půjde s Quintinem. Určitě začneme na 140 nebo 145 centimetrech, a pak se rozhodneme, co dál.“
Další plány budou Václav s Danielem řešit až po návratu ze Spruce Meadows. „Podle výsledků se i s majitelkou koní domluvíme, jaké budou naše cíle. Určitě se ale budeme v létě účastnit dalších národních i mezinárodních závodů a v zimních měsících se s koňmi přesuneme na Floridu, stejně jako tomu bylo u Jordana. Já mám kromě zmiňovaných koní ještě tři čtyřleté a jednoho šestiletého, kteří zatím nezávodili. Tak s těmi bych měl absolvovat jejich první starty,“ dodává Václav.
 
„Jezdit po boku světových jezdců, jako jsou Jordan a Daniel Coylovi, je skvělé. Daniel mi velmi pomáhá, trénuje mě jak na mladých koních, tak i na svých nejlepších koních. Vždy si k němu mohu přijít pro radu, a stejně tak jsem stále v kontaktu i s jeho bratrem Jordanem.“
 
Foto: poskytl Václav StaněkSledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Komunity na síti

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE