Dalším malým průlomem v kariéře Bauyržana Murzabajeva je pozvánka na britský Shergar Cup. Jak oznámilo závodiště v Ascotu, stájový jezdec trenéra André Fabreho byl vybrán do týmu Evropa, kde spojí síly s kapitánem Frankiem Dettorim a Olivierem Peslierem.
Kazašský žokej, který před odchodem do Francie získal čtyři šampionské tituly v Německu a tři v Česku, stihl za necelé čtyři měsíce v novém působišti nasbírat 39 vítězství a na vyježděných dotacích se dostal přes 1,6 milionu eur. V průběžném francozském žebříčku to znamená čtrnácté místo.
"S francouzskou sezonou jsem moc spokojený, už jsem měl i nějaká grupová vítězství a na dotacích jsem vyjezdil slušné peníze. Začínal jsem o něco později, což samozřejmě nebyla výhoda, ale bylo to kvůli Japonsku a to bylo také důležité," řekl Murzabajev ve středečním Podcastu Martina Cápa na EquiRadiu.
U Fabreho působí jako stájový jezdec, přičemž na koně Godolphinu je smluvně zajištěn Mickael Barzalona a zástupce stáje Wertheimer & Frere jezdí Maxime Guyon. "Ve stáji máme přes 150 koní. Jezdím koně, na které mě trenér posadí, a když mají majitelé jiné přání, je tam otevřený prostor. Pokud je to na trenérovi, dává šance většinou mně. Jezdím často například koně Khalida Abdullaha a Coolmoru," vysvětlil Murzabajev.
Jeho denní režim v Chantilly se výrazně liší oproti tomu německému zejména proto, že ve Francii se dostihy běhají každý den.
"Můj den vypadá většinou tak, že vstávám v pět hodin a od šesti jsou galupy. Odjezdím dvě nebo tři práce a jdu se domů chystat na dostihy. Času není nazbyt, dostihy jezdím v podstatě denně. Ale není to jako v Japonsku deset dostihů za den, tady většinou odjezdím pět nebo šest koní. Fyzicky to není tak těžké, spíše psychicky, protože se žokej každý den a večer musí průběžně připravovat a myslet na váhu," popsal svůj současný harmonogram.
Staré kontakty z Německa a Česka stále pomáhají
Konkurence ve francouzské žokejské špičce je obrovská. "Je tady hodně jezdců světové třídy a nikdo nikomu nedá zadarmo ani metr. V dostizích většinou chybí tempo a tudíž po cestě nedochází k selekci. Koně jsou v závěru většinou pohromadě a snadněji se stane, že dobrý kůň prohraje s horším. Vyhrávat tady není jednoduché," potvrdil Murzabajev v podcastu na EquiRadiu.
Navzdory působení ve velké stáji se na francouzských drahách pravidelně objevuje v sedlech koní z Německa a Česka.
"Jsem za to vděčný a vnímám to jako velkou podporu, protože domácí trenéři mě zatím moc neznají, a tak v handicapových dostizích nedostávám moc příležitostí. Naštěstí se můžu opřít o staré kontakty," pochvaluje si.
Působením v dostihové velmoci si splnil jeden ze svých největších snů. Samotný Murzabajev si je však vědom, že se od něj očekávají špičkové výsledky.
"Jsem teprve u dveří, které se otevřely, a musím se tam ještě prosadit. Mám k tomu veškeré podmínky a udělám pro to všechno. André Fabre je výjimečný trenér a velký profesionál, pracovat pro něj je pro mě velká čest. Nechci ho zklamat, naopak bych rád všem dokázal, že se ve mně nezmýlil a že udělal dobře, když si mě vybral. Teď už všechno záleží na mě," konstatuje Murzabajev.
Ilustrační foto: Pavla Pechmanová