reklama 11A

Irina a Wolfram jsou opět spolu. Koně se podařilo přivézt z Ukrajiny

 10.05.2022 10:30 | AUTOR: Josef Malinovský |
DOPORUČUJEME

ikonka

Začátkem týdne se podařilo spolku Help for horses ve spolupráci s několika dalšími institucemi a dobrovolníky dostat z válkou postižené Ukrajiny do České republiky koně Wolframa. Po dvou měsících se tak setkal se svojí majitelkou Irinou Chernenkovou.

reklama 12C

 
O aktivitách spolku Help for horses jsme na webu Jezdci.cz psali koncem dubna. Petra Trdlová tehdy popisovala, jak převáželi s přáteli dvě tuny krmiva pro koně na Ukrajinu a jak se snaží dostat koně jedné z ukrajinských žen, která uprchla 10. března s šestnáctiměsíčním miminkem do Prahy, do České republiky. A právě tento příběh má šťastné pokračování, byť ještě zdaleka není u konce.
 
„Oslovila mě Irina Chernenko Natchkebia s prosbou o pomoc. Asi před měsícem utekli z Ukrajiny s šestnáctiměsíčním miminkem do Prahy. Jenže koně si do batohu, když utíkáte do bezpečí, prostě nepřibalíte. Její kůň Wolfram musel v oblasti Kyjeva zůstat, a tak se snažila oslovovat různé organizace v České republice. Nikdo jí však pomoc nenabídl, a tak se obrátila na mě,“ uvedla před časem Petra Trdlová. 
 
Uběhl další měsíc a kůň je již na českém území. „Dostali jsme ho sem ve spolupráci s Koňskou záchrankou, konkrétně s Tomášem Förchtgottem a Martinem Krejčím, a se spolkem Equittana – Azyl pro hospodářská zvířata a koně,“ upřesnila. Právě tam od tohoto pondělí probíhá třicetidenní karanténa zmíněného trakénského koně Wolframa, jehož má Irina již třináct let.
 

Psali jsme: Český spolek pomáhá koním na Ukrajině. Uskutečnil už i první transport

 
„Na transportu jsme pracovali zhruba měsíc. Nejdříve se kůň musel dostat z Makeevky do Kyjeva. Cena dopravy byla na Ukrajině astronomicky vysoká. Pouhých 67 kilometrů do stáje v Kyjevě vyšlo na 300 eur. Zařadil se na čekací listinu Ukrainian Equestrian Federation Charity Foundation a dalšího transportu se dočkal 8. dubna, kdy byl převezen v rámci transportu koní s UEF z Kyjeva do Lvova. Dorazil tam 12. dubna ve večerních hodinách. Ve Lvově následovala desetidenní karanténa a následně opět s pomocí UEF pokračoval 27. dubna ze Lvova do polské karanténní stanice Lesná Wola. Rozhodli jsme se pokusit zařídit další nezbytnou karanténu pro Wolframa na území České republiky. Ve spolupráci s Krajskou veterinární správou Bruntál jsme vyřídili schválení karantény v azylu Equittana ve Stránském u Rýmařova,“ popisuje další dění Petra Trdlová. 
 
V neděli večer tak pro Wolframa vyrazili zástupci Horse Emergency Tomáš Förchtgott a Martin Krejčí. Do Lesné Woly dorazili nad ránem, po osmé hodině převzali Wolframa a vyrazili zpět. Do Stránského přijeli v pondělí těsně před třetí hodinou odpolední. „My jsme již dopoledne vyrazili z Prahy směrem na Rýmařov s nákladem krmení, vitamínů a dalších doplňků, ale především s Irinou. Ta se už Wolframa nemohla dočkat. Na místo jsme dorazili na minutu stejně jako Wolfram. Opětovné shledání Iriny a Wolframa plné emocí,“ informuje Petra Trdlová. 
 
Na místo se dostavil také veterinář, který udělal ihned zdravotní prohlídku koně. „Po všech transportech je dost vyhublej, ale hlavní je, že se sem dostal a my mu nyní můžeme zajisti kvalitní veterinární péči, správné krmení a docílit zlepšení jeho zdravotního stavu,“ uzavírá organizátorka pomoci, která rozhodně není u konce. Na podporu koně Wolframa probíhají na Facebooku aukce malovaných kamínků. Vydražit je lze prostřednictvím skupiny „Pomoc pro ukrajinské koně – aukce kamínků – Help for horse z.s.“
 
Foto: poskytla Petra Trdlová


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE