reklama 11A

Equinews: Start Global Champions 2023 v Dauhá. Zimní pohár finišuje

ikonka

V katarském Dauhá odstartoval další ročník parkurové série Global Champions. Tým Prague Lions skončil pátý a do pražské Super Grand Prix se kvalifikoval Philipp Weishaupt. – Zimní jezdecký pohár směřuje ke královickému finále.
07.03.2023 18:14  |  Autor: Josef Malinovský  |  Rubrika: Sport  |  
VIDEO
| FANCLUB
reklama 12A

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz a jednotlivé reportáže vysílá v rámci zpravodajské relace Report kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Global Champions 2023 zahájena. Dařilo se Kellnerové i Pražským lvům

V hlavním městě Kataru odstartovala letošní parkurová série Global Champions. Její program je letos upraven tak, že se obě kola týmové soutěže jedou v jiný den než Grand Prix jednotlivců, do níž se vždy kvalifikuje čtyřicet jezdců.
 
Prague Lions odcestovali do Dauhá v osvědčené sestavě z loňska, kdy jádro tvoří vedle Anny Kellnerové dva Belgičané – Niels Bruynseels a Pieter Devos. Anna Kellnerová se v roli manažerky týmu musela rozhodnout, koho z trojice jezdců nevyšle do páteční dvoukolové soutěže, a nakonec se rozhodla, že to bude ona. Bylo to především z důvodu pošetření sil letos již patnáctileté klisny Catch Me If You Can Old, s níž soutěž s překážkami vysokými až 160 centimetrů překonala bez penalizace a mohla se tak již těšit do sobotní Velké ceny Longines Global Champions Tour.
 
„V tomto věku je potřeba koně co nejvíce šetřit, ale zároveň musí být připraven skákat ty nejtěžší soutěže. I z toho důvodu jsem se rozhodla s Catchie neskákat čtvrteční zahajovací parkur a jít rovnou do kvalifikace pro sobotní Grand Prix. Přiznám se, že jsem to takto ještě nikdy neudělala a byla jsem z toho trochu nervózní, ale nakonec se nám to podařilo.“ 
 
Prague Lions si z odpolední části nesli bodové zatížení osmi trestnými body, které zaznamenal Pieter Devos na desetiletém valachovi Nascar van´t Siamshof. Do podvečerního parkuru, který se jel již zcela za umělého osvětlení, si však vzal šestnáctiletou klisnu Mom´s Toupie de la Roque a dovezl do cíle podobně jako Kellnerová s Catch Me If You Can Old nulu. 
 
„Dvě chyby s Nascarem byly trochu nečekané. Nascar je totiž velmi opatrný kůň a velká kolbiště mu svědčí. Bohužel to dnes nebylo to, co by si kdokoliv z nás představoval, ale je to sport a takto to chodí. Chyba může přijít velmi jednoduše. To, že do druhého kola vezme Mom´s Toupie de la Roque bylo v plánu hned od začátku. Podobně jako s Catchie, i tuto klisnu je potřeba již šetřit a vybírat soutěže, které půjde. Proto jsme se rozhodli pro tuto taktiku a já nenastoupila do týmu. Bylo jasné, že jít dvě kola GCL a pak případně ještě v sobotu Grand Prix, to by bylo již opravdu náročné.“
 
Dobrý výsledek nakonec pojistil Niels Bruynseels s jedenáctiletým valachem Matadorem. „Niels je velmi silný jezdec, který má opravdu pevné nervy. Matador skákal skvěle, při druhém parkuru snad ještě lépe než v tom prvním. Za poslední rok se vyhoupl na pozici stejně dobrého koně, jako je Delux. Jsme rádi, že máme takovouto koňskou posilu do týmu.“ 
 
Prague Lions nakonec byli jediným celkem s osmi trestnými body a umístili se pátí. Před nimi se seřadily sestavy, které zaznamenaly pouze jednu chybu. Nejlepší součet časů pak zajistil vítězství přejmenovanému týmu z Berlin Eagles na Riesenbeck International, jehož reprezentanty byli Christian Kukuk s jedenáctiletým hřebcem Mumbaiem a Philipp Weishaupt na třitáncitletém valachovi jménem Coby. 
 
Druzí skončili St Tropez Pirates. Za ty startoval Simon Delestre s koňmi I Amelusina R a Dexter Fontenis Z, přičemž s prvním jmenovaným desetiletým hřebcem jednou chyboval a následně se stejně starým valachem dokončil čistě. Také druhý jezdec pirátů Marlon Modolo Zanotelli vystřídal pro jednotlivé starty své koně. S dvanáctiletým valachem Like A Diamond van het Schaeck i o dva roky starším VDL Edgar M dovezl do cíle nulu na bodovém kontě. 
 
Z třetího místa se radovali zástupci Valkenswaard United, které oba lze označit za žijící jezdecké legendy. Marcus Ehning s dvanáctiletým hřebcem Stargoldem byl dvakrát bezchybný. John Whitaker na Equine America Unick du Francport napodruhé chyboval. 
 
 Stejný součet trestných bodů, ale nejhorší čas znamenal čtvrtý řádek ve výsledkové listině pro Paris Panthers. Jur Vrieling s koňmi Griffin van de Heffinck a Long John Silver 3 N.O.P. byl tím úspěšnějším. Harri Smolders při prvním startu inkasoval čtyři body s hřebcem Uricas v/d Kattevennen, ale chuť si spravil krátce poté s valachem Bingo du Parc. 
 
Jak již bylo řečeno, do sobotní Grand Prix Longines Global Champions Tour v Dauhá se kvalifikovaly čtyři desítky dvojic a mezi nimi byla i jedna česká. Anna Kellnerová přiznala, že se před touto extrémně náročnou soutěží s překážkami vysokými 160 centimetrů dostavila i lehká tréma. 
 
„Byla jsem trochu nervózní, jelikož jsem již delší dobu Grand Prix LGCT neskákala, ale byla jsem ráda, že jsem se tam dostala. Když jsme si s kolegou a trenérem Nielsem Bruynseelsem procházeli kurz, tak jsme si říkali, že není až tak přehnaně technicky náročný, ale celý parkur byl na maximálních výškách. Donutil nás k prostornějšímu skákání, ze kterého mohou přijít chyby. Před soutěží jsme si řekli, na kterých pasážích to může být složitější a kde je potřeba dojezdit do konce. Ty pasáže, u nichž jsme se domluvili, abych je specificky zajezdila, tak se mi to povedlo. Chyby však přišly na jiných místech, než jsme očekávali.“ 
 
I přes dvě chyby však byla Anna Kellnerová s průběhem závodu spokojena. „Byla jsem schopná chytit dobré tempo. Catchie skákala skvěle. Na začátku byla hned bedna, což byl skok s číslem čtyři, za níž byla obtížná vzdálenost do opravdu velkého dvojskoku. Na tomto místě mělo pár koní docela problémy. Pak jsme pokračovaly dobře, ale přišla chyba v trojkombinaci, kde jsem se možná trochu víc vrátila tělem. Budu se muset ještě podívat na video, stejně jako u druhé chyby na oxeru s číslem deset, u níž nebylo z televizních záběrů moc vidět, proč přišla. – Každopádně Catchie to zvládla skvěle. Mám radost, že jsem se dva závody po sobě dostala do Grand Prix, což se mi minulý rok ne vždy podařilo. Dvě chyby mohou přijít lehce, určitě mám co pilovat, ale jsem ráda, že jsme to stabilně odskákaly.“ 
 
Výborné výkony předváděli belgičtí kolegové Anny Kellnerové z týmu Prague Lions. Niels Bruynseels na valachovi Delux van T & L nechyboval, ale bohužel překročil stanovený čas o jednu desetinu sekundy. To pro něj znamenalo jeden trestný bod a zavřenou cestu do rozeskakování. Pieter Devos na klisně Mom´s Toupie de la Roque dovezl do cíle nulu, ale napodruhé se mu to již nepovedlo. Po velmi riskantním nájezdu na jeden ze skoku chyboval a skončil nakonec až desátý. 
 
Dvě čisté jízdy předvedlo sedm z celkových dvanácti účastníků rozeskakování. Jako první se dokázala pod hranici 35 sekund dostat švédská hvězda Malin Baryard-Johnsson, jež sedlala neméně slavnou patnáctiletou klisnu H&M Indianu. O necelé tři desetiny sekundy jí o chvíli později překonal Němec Philipp Weishaupt na teprve devítileté klisně Just Be Gentle. Časem 34,37 sekundy nastavil laťku hodně vysoko a zbývající účastníci proto museli jet doslova hop, nebo trop. 
 
Už to vypadalo, že Francouz Simon Delestre s desetiletým valachem Dexter Fontenis Z bude o něco rychlejší, ale nakonec z toho byla ztráta devíti setin. Posledním startujícím byl další z německých jezdců Christian Kukuk v sedle desetileté klisny Nice van´t Zorgvliet. Také on spěchal, co to šlo, časomíra mu však v cíli ukázala hodnotu 34,42, tedy pět setin za Philippem Weishauptem, který se tak stal prvním vítězem letošní Longines Global Champions Tour a zároveň držitelem zlaté vstupenky do Super Grand Prix, která se pojede v sobotu 18. listopadu v pražské O2 areně během čtyřdenní galashow světového parkuru GC Prague Playoffs. 
 

Třetí díl Zimního jezdeckého poháru ve skocích ovládla Hanušová

Základní část Zimního jezdeckého poháru 2023 uzavřelo v Královicích třetí kvalifikační kolo v parkurovém skákání. Na programu bylo již tradičně sedm soutěží a ve třech z nich jezdci mohli sbírat seriálové body do žebříčků.
 
Prvním ze tří pohárových vrcholů byla soutěž dětí na pony. Čtyři jezdkyně bodovaly ve všech kolech seriálu a musely si tak nejhorší z výsledků škrtat. Výrazně si polepšila Markéta Suková, jež s Majou 1 skončila tentokrát čtvrtá. Brala sedm bodů, ale škrtala jen jeden získaný 18. února a s 11 body je sedmá v průběžném pořadí. O řádek výš je Eva Helena Kovářová s 13 body. Také ona si jeden bod škrtala, respektive si jej ani nepřipsala, neboť jej získala až v závěru základní části série. Aktuálně pátá je Simona Píšová. Ta napotřetí dosáhla na nejlepší výsledek, když v sedle Caramely 2 skončila druhá a získala tak devět bodů. Jenže pět z minule si škrtla, a tak jich má v součtu čtrnáct. Po šestnácti bodech pak mají shodně Hana Šmejkalová a Eliška Perlíková. Druhá jmenovaná na poníkovi Coolagh April vybojovala při březnovém klání pěkné třetí místo. Vítězkou se stala Adéla Korousová na Nancy 3 a díky celkovým 18 bodům je druhá za Annou Urbanovou. Ta, přestože poslední možnost vylepšit bodové skóre nevyužila a do Královic nepřijela, tak má z dřívějších dvou soutěží 19 bodů. 
 
V malé túře seriálu je situace jednodušší, jelikož v této kategorii nebyl žádný jezdec, který by bodoval třikrát. Nikomu se tak body nevyškrtávaly. Velmi dobře je na tom Daniel Pospěch, jenž s Londonem 3 dokončil parkur vysoký 120 centimetrů jako třetí nejlepší a s 13 body je ex-aequo druhý společně s Kristýnou Poštovou. Ta sedlala Charlie 28 a skončila pátá. Nejvyšší bodový příděl do tabulky zaznamenala Kateřina Hanušová, ale plný počet to nebyl. Umístila se druhá a brala tudíž devět bodů. Před dvěma týdny však vyhrála a má tedy před finálovými závody 19 bodů. Z dílčího prvenství se radovala německá jezdkyně Charlotte Wirtgen na Limette 9. Zahraničním účastníkům ovšem seriálové body přidělovány nejsou.
 
Několik dvojic z Německa obohatilo startovní listinu i soutěže stupně S** s překážkami vysokými do 130 centimetrů. Žádná z nich se však nedostala do rozeskakování, tam postoupilo sedm nechybujících účastníků. Jako první do zkráceného kurzu nastoupil Miloslav Příhoda s Oboras Guitar Gangsterem, ale inkasoval čtyři trestné body a skončil pátý. Další dvě dvojice tuto část soutěže nedokončily a čtyři naopak zopakovaly výkon bez penalizace. Rozhodl tak o pořadí čas a ten z nich měla nejpomalejší jedna z favoritek seriálu Kateřina Mestenhauserová. S Dibadu se umístila pátá a získala do žebříčku sedm bodů. Bohužel si zároveň pět bodů škrtala a se 17 body je druhá za Danielem Pospěchem, který má i díky vítězství z druhé poloviny února celkem 19 bodů. V tomto případě byl Pospěch s Londonem 3 druhý před třetí Adélou Chrdlovou s Armani 7. Ta byla o 12 setin sekundy pomalejší. Nejlepší výkon pak podala Kateřina Hanušová na klisně Gia Acorada, jíž časomíra v cíli ukázala hodnotu 36,54. Přidala tak k šesti bodům z minule dalších deset a v tabulce Zimního jezdeckého poháru figuruje na třetím řádku. 
 
Velké finále proběhne v sobotu 18. března opět v královické hale. Všechny seriálové soutěže se pojedou jako otevřené, ovšem bodovat tentokrát budou moci pouze ti, kteří zabodovali alespoň v některé z kvalifikací. Rozdíl při finále je také v tom, že bodovaných pozic bude dvojnásobek, tedy dvacet. To zajišťuje napínavý průběh až do úplného konce, neboť každá příčka může hrát velkou roli. Během stejného víkendu vyvrcholí i vozatajská série. Soutěže spřežení jsou na programu v neděli 19. března. 
 
Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions



Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE