reklama 11A

Equinews: Chuchle viděla předzkoušky derby, netolická tradice žije dál

 19.08.2020 06:16 | AUTOR: Martin Cáp

ikonka

Překvapení v Chuchle Areně Praha: Velkou červnovou cenu ovládl srbský odchovanec Markoni LP s Petrem Foretem. Úspěšná obhajoba veterána. Třináctiletý Gejzir a Marcel Novák podruhé za sebou vyhráli Velkou cenu Netolic. Podrobnosti nabízí Equinews.

reklama 12A

EQUINEWS sledujte ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony každý týden zpravodajský pořad Equinews, který vysílají mj. také kanál Sport 5 a Televize Seznam. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Chuchle tleskala srbskému odchovanci. Markoni LP zastínil Ratea

Tři týdny před 100. Českým derby se v Chuchle Areně Praha konal hlavní přípravný dostih  na vytrvalecké trati. 68. Velká červnová cena přilákala v sobotu 15. srpna jen desítku koní v čele s klasickým vítězem a na české půdě dosud neporaženým Ratem.
 
Průběh dostihu předznamenal los startovních čísel, který přisoudil jedničku tempaři Cote Jardinovi. Ryzákův žokej a trenér Jiří Chaloupka se obával absence tempa, a tak přešel hned po startu na špici.
 
Už v prvním oblouku se znatelně zrychlilo, neboť přímo u Chaloupkova sedla pracoval druhý Zoheyr a nedopřál vedoucímu koni klid, blízko cválal i třetí Francimor. Na protilehlé rovině se dostih na chvíli vrátil do normálních obrátek, ale kilometr před cílem čelní koně opět výrazně zrychlili. Rate v té době cválal kolem sedmé pozice.
 
V posledním oblouku nastoupil bělouš Joganville, který se na vnější straně vyvezl vedle vedoucích Zoheyra, Cote Jardina a již bičíkem ježděného Francimora. Po zatočení do cílové roviny se pole roztáhlo po celé šíři dráhy a brzy bylo jasné, že dosud vedoucí koně postupně odpadají.
 
Teď měla přijít chvíle favorita Ratea, ale z druhé vlny zaútočil Swinging Thomas a zejména srbský odchovanec Markoni LP. Svěřenec Václava Luky mladšího byl ještě 400 metrů před cílem poslední. Nasadil však k velkému finiši, kterému nakonec nikdo neodolal.
 
Markoni LP vedený žokejem Petrem Foretem zvítězil jistě o jednu délku před Swinging Thomasem. Na Ratea zbyla třetí příčka před Joganvillem a Francimorem.
 
Markoni LP potvrdil oprávněnost své dodatečné přihlášky do Českého derby, kam teď půjde jako jezden z favoritů. Ještě loni běhal na pískové dráze v Bělehradě a do Česka přišel s vizitkou srbského zimního favorita.
 
Ve druhém vrcholu chuchelské soboty, mílové Ceně Nory Jeane pro tříleté a starší klisny, opět excelovala hnědka Tularka ze stáje Statek Blata Český Ráj. Klisna trénovaná Helenou Vocáskovou završila letošní hattrick a pod Davidem Liškou dominovala lehce o 3 1/2 délky. Druhá finišovala Pray For Paris, třetí místo získala při své české premiéře South Captiva. Populární Saša tentokrát skončila až šestá.
 
Pohledný doběh nabídla 2400 metrů dlouhá Cena EBF pro tříleté koně, v níž se o vítězství několik stovek metrů přetahovali tréninkoví kolegové Apolon a Agata Christie, připravovaní na Slovensku Jozefem Chodúrem. O nos lepší byl prvně jmenovaný syn výborné Apinoi v barvách nedávno zesnulé majitelky a chovatelky Hany Váňové.
 
Ve dvojkové Ceně Lino Design na 1800 metrů potvrdil svůj potenciál další tříletek Prince Of Havana, který na této úrovni zvítězil už v Karlových Varech a jako valacha se ho klasické dostihy netýkají. Přestože tentokrát dával polovině svých starších soupeřů váhu, po krásném souboji porazil o 3/4 délky ostříleného domácího odchovance Galise. Třetí místo získal Big Ben.
 
Foto: Bohumil Křižan / Jockey Club ČR
 

Gejzirova Kratochvíle. Velkou cenu Netolic opět vyhrál třídový veterán

Za krásného slunečného počasí a početné divácké účasti proběhl v neděli 16. srpna tradiční dostihový den v Netolicích. Malebná dráha v bezprostřední blízkosti zámku Kratochvíle hostila smíšený program pěti rovinových dostihů a tří steeplechase.

 
Ve Velké ceně Netolic, konané s přívlastkem Velká cena Galopp News, obhajoval loňské vítězství již třináctiletý valach Gejzir ze stáje Vinkárek-Dešná. Někdejší jedničkový vítěz měl tentokrát šest soupeřů a do jeho sedla se vyhoupl Marcel Novák.
 
Do sezony vstupující favorit zpočátku poklidně odpočíval na pozici, když ale pole prořídlo po pádech Tarase a Hayley, postupně se posouval blíže podstatnému dění.
 
Nakonec bojoval o vítězství s o sedm let mladším Wotanem a ve finiši dokázal, že špičkoví překážkáři nestárnou. Gejzir zvítězil o krk, s odstupem třetí doběhl Lambrozini před Königem Samurem.
 
Pro Gejzira to bylo již patnácté překážkové vítězství v jeho bohaté kariéře. V centrále Plačovice ho připravuje trenér Vladimír Vinklárek.
 
V rámcovém programu si připsali double trenéři Helena Vocásková a Allan Petrlík, dvakrát zvítězil také jezdec Beysim Ferhanov.
 
Hlavním rovinovým dostihem byla trojková Cena města Netolic na 1200 metrů. V souboji dvou kvalitních klisen se radovala někdejší zimní královna Dark Absolu v sedle s Martinou Havelkovou. Druhá skončila Step Star před letos debutujícím veteránem Everest Hillem.
 

Pamino kráčí ke klusáckému derby. V posledním trialu nepřipustil drama

Podobně jako cvaloví koně, i klusáci měli o víkendu na programu předzkoušku derby. V neděli 16. srpna se v Chuchle Areně Praha běžel Přípravná Derby-cena na 2180 metrů.

 

Z šesti aktérů klusáckého derby, které je plánováno na sobotu 5. září, se představila pouze čtveřice. Zbylí dva kandidáti využili možnosti dříve povinný trial vynechat.

 
Polovinu malého pole vyslala stáj Viktoria majitele Zdeňka Škobise. Ten jako obvykle usedl do sulky jen jednou poraženého hřebce Pamina a Francouze Game Atouta svěřil Zdeňku Vávrovi. Proti silným svěřencům trenérky Petry Handschuhové se postavili pouze domácí odchovanci Lord a Nanoko OV.
 
Po startu se na chvíli ocitl vpředu letošní trojnásobný vítěz Nanoko OV s Mykolou Volfem, ale záhy přešel na špici jako obvykle Game Atout. Zdeněk Vávra, který se v neděli spolu s bratrem Pavlem podílel na dostizích i v roli sponzora, udal svižné tempo. Za ním klusali Nanoko OV a Pamino.
 
Škobis se svým favoritem nikam nespěchal a dlouho odpočíval na třetí příčce. Až v závěrečném okruhu dal povel k zrychlení a Pamino se během pár okamžiků dostal dopředu. Tentokrát od soupeřů neodešel, ale jeho převaha byla jednoznačná. Zatímco Vávra a Volf své koně v cílové rovině naplno pobízeli, Škobis pouze kontroloval situaci.
 
Pamino zvítězil jistě o 3/4 délk před Game Atoutem, zlepšený Nanoko OV ztrácel na vítěze jen 2 1/4 délky. Čtvrtý doběhl Lord. Pamino vyklusal kilometrový čas 1:15,3.
 
Po doběhu si trenéři vybírali startovní čísla pro klusácké derby. Právo první volby měla Petra Handschuhová, která určila Game Atoutovi jedničku a Paminovi dvojku. Kromě aktérů Přípravné derby-ceny 5. září poběží ještě New Flat OV a Top Secret J’.


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE