Každý den nové audio pořady na EquiRadio.cz
reklama 11A

reklama

Dva tisíce diváků dorazily za koňmi na Velký jezdecký den do Slatiňan

 22.08.2021 15:25 | AUTOR |
FOTOGALERIE
AKTUALIZOVÁNO

ikonka

Třetí srpnová sobota patřila ve Slatiňanech Velkému jezdeckému dni. Bohatý program se nesl ve znamení oslav výjimečného plemene starokladrubských koní, a to především vraníků. Letos je to již 76 let od okamžiku, kdy tito koně přišli do Slatiňan.

reklama 12A

 
Velký jezdecký den ve Slatiňanech, který se konal na nově vybudovaném venkovním kolbišti Na Rembáni, byl slavnostně zahájen třemi vlajkonoši, ředitelem národního hřebčína Ing. Jiřím Machkem, náměstkem pro chov koní a kulturní krajinu panem Vlastimilem Váňou a zootechničkou Hřebčína Slatiňany Ing. Kateřinou Neumannovou. 
 
Pětispřeží a dvojspřeží starokladrubských koní následně přivezlo čestné hosty. V dalším bodu programu mohli diváci obdivovat starokladrubské vraníky, kteří po staletí sloužili vysokým církevním hodnostářům, zapřažené do historického biskupského kočáru. 
 
Zástupce jednotlivých linií vrané varianty starokladrubského koně předvedli zaměstnanci národního hřebčína v zápřeži a pod sedlem. Kočárový koktejl představil různé typy zápřeží, od jednospřeží, dvojspřeží, tandemu, randomu, ruské trojky až po pětispřeží. 
 
Vystoupení dam v sedle vystřídalo volné stádo vraných klisen, které připomnělo legendární televizní seriál České televize „Dobrá Voda“. Ten byl natočen v roce 1982 především v prostorách hřebčína Slatiňany. Ovace sklidili bratři Krausovi, kteří se vrátili na Velký jezdecký den z putování Českem a přivedli starokladrubské koně zpět do národního hřebčína. Všichni přítomní se tak stali svědky natáčení posledního dílu cestopisu Českem na koňském hřbetu. 
 
Následovalo adrenalinové vystoupení „Jump and drive“ a čtverylka osmi dam v sulkách. Starokladrubské koně zemského chovu představil privátní chovatel pan David Haitl. Dech se divákům tajil při uherské poště v podání Vladimíra Moudrého, dojem zanechala i velká jezdecká čtverylka složená z osmi běloušů a osmi vraníků. 
 
Skokovou ukázku předvedli zástupci Zemského hřebčince Písek. V rámci vystoupení „Střídání generací“ byl udělen stříbrný odznak národního hřebčína Františku Štěňhovi a Jiřímu Škodnému za významné zásluhy v šíření slávy starokladrubských vraníků v soutěžích čtyřspřeží. Voltiž mohli návštěvníci sledovat v podání dětí. Závěrečné vystoupení dvaceti šesti starokladrubských vraníků v zápřežích bylo poctou starokladrubským vraníkům a všem, kteří se o jejich záchranu a chov zasloužili.
 
V průběhu dne byly pokřtěny dvě nové knihy. Národní hřebčín vydal k výročí 75 let chovu vraníka ve Slatiňanech publikaci s názvem Výzkumná stanice pro chov koní ve Slatiňanech 1945 – 1992 s podtitulem Světla a stíny regenerace starokladrubského vraníka. Kniha, jejímž obsahem je magisterská diplomová práce Mgr. Evy Jurečkové, mapuje nelehkou cestu regenerace vrané varianty starokladrubského koně. Publikace Bc. Marcely Slavíkové a Ing. Dalibora Gregora „Kladrubáčci – Emilka a kouzlo ročních období“ je třetí knihou úspěšné série vyprávění o starokladrubské klisně Emilce. 
 
Před začátkem hlavního programu byla od 11 hod. pro návštěvníky zpřístupněna nově zrekonstruovaná krytá jezdecká hala, kde byla připravena výstava Ing. Dalibora Gregora s názvem „Starokladrubští koně ve světě“ a výstava „Kůň pohledem památkové péče“, kterou připravil Národní památkový ústav. Záštitu nad Velkým jezdeckým dnem ve Slatiňanech převzali ministr zemědělství Miroslav Toman a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
 
Foto: NH Kladruby
Zdroj: tisková zpráva NH Kladruby


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace