V Londýně v roce 2012 zvítězili v soutěži družstev Britové. Foto: archiv Jezdci.cz
Skoky jsou třetí a zároveň závěrečnou jezdeckou disciplínou prezentovanou na olympijských hrách. Medaile jednotlivcům se budou rozdávat 19. srpna, tedy nedlouho před samotným koncem her. Družstva mají svůj ceremoniál na programu o dva dny dříve.
Německo je co do počtu zisku zlatých medailí v historii olympijský her naprostým lídrem. Týmovou soutěž vyhráli osmkrát, pětkrát získali Němci nejcennější kov v jednotlivcích. Letos bude v německém družstvu mimo jiné Ludger Beerbaum, který má individuální zlato z OH 1992 v Barceloně a vedle toho je držitelem zlatých medailí s družstvem a to už z roku 1988, dále 1996 a 2000.
Další zajímavou postavou je Ulrich Kirchhoff. Ten bude v Riu skákat v ukrajinském týmu, je však držitelem olympijského titulu z Atlanty z roku 1996, kde závodil ještě za své rodné Německo.
V hodnocení družstev si také dobře stojí Švédi, což je však zásluhou výsledků z her konaných hluboko v minulosti. V posledních letech svou týmovou sílu ukazují Američané, vyhráli v roce 2004 a 2008. Navíc při pohledu na jejich sestavu pro Rio jsou jistě opět hrozbou.
Družstva v Londýně v roce 2012 vyhráli domácí Britové a i oni mají velmi silný kádr. Chybí jim však Scott Brash. Jenže také Nizozemí posílá to „nej“, co má jejich národní trenér k dispozici.
Soutěž jednotlivců je ještě mnohem otevřenější. V posledních letech se vítězové střídají, počínaje Jeroenem Dubbeldamem (2000 Sydney) přes Rodriga Pessou (2004 Atény), Erica Lamaze (2008 Hong Kong) po Steva Guerdata (2012 Londýn). Aténské hry poznamenala dopingová aféra, kdy původně vyhrál jednotlivce Ir Cian O´Connor, ale po pozitivním nálezu u koně byl diskvalifikován a na první místo se posunul Pessoa.
Letos do Ria míří obhájce Steve Guerdat. Tento švýcarský jezdec už prokázal, že velké mítinky zvládá, a umí pod tlakem obhajovat, když letos podruhé v řadě vyhrál finále Světového poháru. Jenže konkurence je nesmírně silná, a v definitivních přihláškách je mnoho jezdců, kteří mohou pomýšlet na zlato.
Závěrem nesmíme opomenout, že jednu zlatou medaili má také Československo zásluhou kpt. Františka Ventury, který vyhrál s Elliotem v roce 1928 v Amsterdamu. Čechům na olympiádách však budeme věnovat některý z dalších dílů rubriky.
Ponntosův start v Kings Stand Stakes na Royal Ascotu byl pro tušimickou výpravu cenná zkušenost i obrovský zážitek, shrnuje majitelka Eva Nieslaniková. "Je příjemné vědět, že se do takové konkurence můžete dostat i s koníkem za pár euro," říká.
Na začátku neznala ani jazyk, během pár let se dostala do elitní dvacítky španělského šampionátu. Miloslava Sedláková opakovaně prokázala cílevědomost a odolnost. Bývalá policistka a všestranná jezdkyně se nyní chce prosadit i v českých dostizích.
Parkurová jezdkyně Karolína Šťastná nyní sbírá úspěchy společně se svým devítiletým holandským valachem Icardem H. Už v tuto chvíli o něm hovoří jako o nezapomenutelném koni, s kterým si prošla dlouhou cestu, která bude však i nadále pokračovat.
Mnoho let svých jezdeckých zkušeností na vysoké úrovni doplňuje Kamila Starečková poslední dobou i těmi chovatelskými. Chov a trénink vlastních koní je její velikou zálibou, kterou se chystá rozvíjet a předávat zkušenosti i na chovatelských akcích.