Díky Anastasje Vištalové bude mít ČR své zastoupení při paralympiádě v Riu. Foto: Kateřina Návojová
První Češka v historii, která vybojovala účast na paralympijských hrách je Anastasja Vištalová. Uvidíme jí tedy na drezurním obdélníku během úloh, které na paradrezurní jezdce z celého světa v Riu čekají.
Paralympiáda zahajuje 7. září, tedy přibližně měsíc po začátku olympiády. Paradrezurní klání začne v neděli 11. září týmovými úlohami jezdců zařazenými do skupin III a Ib. O den později jedou týmové úlohy skupiny IV a Ia. V té by se měla představit právě česká reprezentantka.
Až do 15. září pokračují soutěže všech skupin, v prvních kolech se vždy jede týmová úloha, v druhém kole je to pak úloha pro jednotlivce. Volné úlohy jsou na programu v pátek 16. září. Zvlášť se vyhodnocují první dvě úlohy, zvlášť je oceněn freestyle. Medaile dostane také nejlepší družstvo.
Při hrách v Londýně v roce 2012 byli nejúspěšnější jezdci Velké Británie, čtyřikrát brali zlato jednotlivců a vybojovali i zlato v soutěži družstev.
Časový plán paradrezurních soutěží v Riu je ZDE
Mnoho zahraničních zkušeností již stihla nasbírat Lucie Kruijsen. Nejprve začínala u skokových koní, poté však přičichla k drezuře, která se stala její vášní. Své zkušenosti nyní ráda dále předává lidem i mladým koním.
Deset let starý úraz nedávno přiměl Ivu Miličkovou skončit s ježděním. S nutností změnit profesi však byla rodačka z moravského Slavičína smířená a je stále plná plánů. "Šla jsem do toho vždycky po hlavě. Všechno je, jak má být," říká v rozhovoru.
Další sezonu kariéry letos prožívá životní kůň Radky Synkové. Osmnáctiletý plnokrevný A Cruyff se svou jezdkyní strávil dlouhých čtrnáct let, během nichž společně začínali na parkurech a propracovali se k úspěchům v obtížnosti ST ve všestrannosti.
V sobotu 18. června zemřel v nedožitých 70 letech Jaroslav Martinec. Řadu let byl předsedou Jezdeckého spolku Císařský ostrov a byl ve vedení společnosti In-expo Group, která pořádala výstavy Kůň v Lysé nad Labem. Spojen byl i s areálem ve Všemilech.