reklama 11B

Jezdecký magazín EquiTV 28. dubna 2016

Poslední dubnový Jezdecký magazín nás zavede do Martinic, kde se v neděli 24. dubna jela první Velká cena v rámci Českého skokového poháru. V druhé reportáži zavítáme do Kladrub na mezinárodní závody spřežení Rudolfův pohár.
28.04.2016 16:27  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12B
 
 
Patnáctý ročník Českého skokového poháru odstartoval prvními závody, které se konaly 21. – 24. dubna v Martinicích na Příbramsku. V souhrnné reportáži se podíváme na nejlepší jezdce amatérské a juniorské túry a podrobně si ukážeme průběh finále Velké ceny Martinic.
 
Nedílnou součástí celé parkurové série je soutěž pro amatérské jezdce. V každém kole se konají dvě kvalifikační soutěže, z nichž do nedělního dílčího finále takzvané Amateur Tour pak postoupí pětadvacet nejlepších dvojic. V Martinicích byl pro finalisty připraven parkur s překážkami do 110 cm, a celkem dvanáct z nich si s ním poradilo bez zaváhání. O vítězi tedy rozhodovalo rozeskakování.
 
I jeho kurz překonalo šest dvojic bez trestných bodů, a klíčový byl proto dosažený čas. Pro třetí místo si s časem 34,98 sekund dojela Barbora Zikmundová na Guffym. Druhý nejvyšší bodový příděl si z Martinic odvezla Petra Miki Civišová. Jezdkyně, kterou častěji vídáme na drezurních obdélnících, dosáhla s klisnou Sunshine čistého výsledku v čase 32,63. Ještě více než o sekundu rychlejší však byla Karolína Javorská, jež si tak v sedle své klisny Singapore dojela pro vítězství v prvním kole amatérské série.
 
Další tradiční túrou je Czech Junior Cup určený jezdcům ve věku do 18 let. Jejich finále bylo postaveno jako hendikep s překážkami do 120 respektive do 125 cm, podle věkové skupiny účastníků. V rozeskakování, kam postoupilo jedenáct dvojic, se třem z nich podařilo i tuto část soutěže absolvovat bez trestných bodů. Nejpomalejší z trojice bezchybných byla Kateřina de Jagerová na Clooneym 39. Na druhém místě skončila Sára Finsterle s klisnou Elektrou, která projela cílem v čase 33,58 sekund. Nejrychlejší však byla Sára Vingrálková a její koňský parťák Zacate Cas. Sára si tak za vítězství připsala nejvyšší bodový příděl do žebříčku juniorské série Czech Junior Cup.
 
Formát Velkých cen zůstal pro letošní rok beze změn, a tak na její účastníky čekala v neděli 24. dubna soutěž s finále pro deset nejlepších dvojic ze základního kola. Překážky v kolbišti dosahovaly výšky 145 cm a z bezmála padesátky soutěžících jen šest dvojic dokončilo základní kolo s čistým kontem. K nim se pak pro finále přidal jeden jezdec s bodem za překročený čas a tři jezdci s jednou chybou a tudíž se 4 trestnými body.
 
Bez bodového zatížení přicházel do rozhodující části soutěže Jakub Novotný s hřebcem Perrym. Bohužel však třikrát chyboval a umístil se na desáté příčce. Dvanáct trestných bodů bylo také konečným skóre Jaroslava Jindry na koni Quentino Donth-M, když k jednomu shození z první jízdy přidal ve finále ještě dvě. Dvojice dokončila na devátém místě. Také Michaela Rodová s Aurenou patřila k jezdcům, kteří v základním kole chybovali jednou, a v druhé jízdě ještě dvě shození přidali. Díky času 50,97 sekund skončila celkově osmá. Sedmou příčku obsadil Sergei Motyguine, který s Dylanem dokončil s 9 trestními body. V první části soutěže na překážkách nechyboval a dovezl si pouze bod za překročení času, ve finále k němu přidal ještě 8 za dvě shození.
 
Čtyři jezdci dokončily Velkou cenu se shodným výsledkem 4 trestné body, a tak o jejich umístění rozhodoval finálový čas. Šestou příčku obsadil Ondřej Pospíšil, který si pro nejvyšší soutěž do Martinic dovezl mladého sedmiletého hřebce Einfacha. Se 4 body avšak o devět sekund rychleji překonal finále Daniel Uleščenko s Moon Ray. V celkové výsledkové listině mu to vyneslo páté místo. Vítěz loňské Velké ceny Martinic Vladimír Tretera předvedl s Quentinem 6 nejlepší jízdu základního kola. Ve finále ovšem jednou chyboval a dojel čtvrtý.
 
Dvakrát absolvoval finálový parkur Marek Klus. S klisnou Lordanou se po čisté první jízdě dopustil v druhé části soutěže jedné chyby a dokončil na třetím místě. Bezkonkurenčně nejrychlejší a zároveň čistou jízdu předvedl ve finále Aleš Opatrný s klisnou Quintou. Jenže ze základního parkuru měl jednu chybu a tak jeho výkon stačil nakonec jen na druhou příčku. Jedinou dvojicí, která překonala základní i finálový kurz bez trestných bodů byl loňský účastník olomouckého superfinále Marek Klus. V sedle Crada von Wichenstein si dojel pro nejvyšší bodový příděl v prvním kole Českého skokového pohár 2016. Marek Klus je tak zároveň vedoucím jezdcem průběžného bodování, před druhým Alešem Opatrným a třetím Vladimírem Treterou.
 
Pokud se chcete podívat na nezkrácený záznam všech nedělních soutěží Českého skokového poháru, klikněte na www.equitv.cz.
 
Ve dnech 21. – 24. dubna se v Kladrubech nad Labem konaly mezinárodní závody spřežení známé pod názvem Rudolfův pohár. Letošní ročník přilákal k účasti sedmdesát pět vozatajů z celkem dvanácti zemí světa.
 
V kategorii jednospřeží se na start soutěže postavilo celkem dvaatřicet kočárů. Jednu z nejvydařenějších jízd v adrenalinovém sobotním maratonu předvedla Polka Weronika Kwiatek, bohužel pak výrazně ztratila na parkuru a dojela celkově šestá. Z českých účastníků dosáhl nejlepšího výsledku několikanásobný mistr republiky Jan Exnar, kterému k pátému místu dopomohl zejména velmi dobrý výsledek v terénní zkoušce. Rakouský jezdec Gerald Rössler podával po všechny tři dny stabilní výkony. V maratonu nechyboval, a přestože zajel až desátou jízdu mezi kužely, celkově dokončil na čtvrtém místě. Třetím místo konečného pořadí obsadila německá jezdkyně Marcella Meinecke. Po drezuře dokonce vedla, jenže po maratonu, v kterém byla až sedmnáctá, přišel propad. Čistým výsledkem v poslední části soutěže se nakonec dokázala vrátit na stupně vítězů. Vysoko v poli se po celou dobu soutěže držel Henrik Höper z Dánska. V maratonu jednou chyboval, ale i tak dojel jako čtvrtý, ještě lépe si pak vedl mezi kužely a celkově mu jeho výkony vynesly druhé místo. Prvenství z loňského ročníku obhájil polský reprezentant Bartolomiej Kwiatek. Za drezuru dostal sice až pátou nejvyšší známku, po skvělé jízdě v maratonu se však ujal vedení, a to si nenechal vzít ani v poslední den závodů.
 
Jezdci dvojspřeží se museli poprat o umístění v konkurenci pětadvaceti párů. Třetí nejlepší výsledek si z maratonu dovezl český reprezentant Josef Hrouda, přidal pak k němu také vydařený parkur. Jenže kvůli vysokému bodovému zatížení z drezury z toho bylo nakonec osmé místo. Vyrovnaný průběh měl závod pro maďarského jezdce Károlyho Hódiho. Po velmi dobré drezuře zajel šestý nejlepší maraton a celkově si dojel pro čtvrtou příčku. Jiří Nesvačil junior, který se na mezinárodní úrovni objevil v kategorii párů po delší přestávce, předvedl výborný maraton, ve kterém nenašel přemožitele. Hlavně díky němu se vyšvihl v celkovém hodnocení na třetí místo. Maraton pomohl také slovenskému reprezentantovi Miroslavu Matúškovi, ten se díky němu posunul před poslední zkouškou na druhé místo, které si nakonec udržel po vynikajícím výkonu v parkuru až do konce soutěže. Od samého začátku se vedení ujal německý jezdec Sandro Koalick. Vedení si zajistil výkonem v drezuře. V maratonu zajel až čtvrtou nejlepší jízdu a v parkuru dokonce až sedmou, přesto se mu podařilo náskok udržet a soutěž dvojspřeží vyhrál.
 
V královské disciplíně se sešla velmi slušná konkurence deseti spřežení. Dobře vstoupil do soutěže domácí Radek Nesvačil, nicméně po maratonu klesl na páté místo, které mu zůstalo i po přičtení bodů z parkuru. Rakouský jezdec Josef Leibetseder se naopak den ode dne zlepšoval. V maratonu chyboval pouze na poslední překážce a v jízdě mezi kužely zaznamenal dokonce druhý nejlepší výsledek. Celkově to stačilo na čtvrtou příčku. Čtyři chyby potkaly v maratonu matadora v českých



reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE