reklama 11A

Jezdecký magazín EquiTV 31. března 2016

Poslední březnový magazín je věnovaný Grand Prix Czech Equestrian Teamu při Jezdeckém festivalu v Lysé. Uvidíme první halové military, které se konalo tamtéž a festivalovou večerní show.Na závěr zavítáme do Heroutic na skok ve volnosti mladých klisen
31.03.2016 16:15  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12C

JEZDECKÝ MAGAZÍN NAJDETE POD TÍMTO ODKAZEM

Z třetího ročníku Jezdeckého festivalu, který se konal ve dnech 16. – 20. března, jsme přinesli již několik video reportáží. V této se podrobněji podíváme na dvě soutěže konané pod hlavičkou hlavního sponzora akce. – Tím byl Czech Equestrian Team...
 
V pátek 18. března se na kolbišti v hale „C“ výstaviště Lysá nad Labem konala nejvyšší parkurová soutěž celého mítinku – Grand Prix Czech Equestrian Teamu. Do dvoukolového skákání s překážkami do 130, resp. 140 centimetrů nastoupilo třináct dvojic. Osm trestných bodů si do druhého kola Velké ceny přinášela mělnická dvojice Denisa Vegrichtová a Violett. Na jejich konto přibyly v druhé jízdě ještě tři chyby, což nakonec stačilo na devátou příčku. Barbora Vojtková na koni Calupo zahájila pouze s jednou chybou, druhá část soutěže jí však nevyšla. Zaváhala v ní čtyřikrát a dojela nakonec osmá.
 
V barvách partnera soutěže Czech Equestrian Teamu závodí Jaroslav Hatla, který Grand Prix absolvoval s Caramouchem. V každém z kol chyboval jednou a dosáhl na šestou příčku. S dvěma koňmi startovala v nejvyšší soutěži parkurového programu Kateřina Zigová. Lepšího výsledku dosáhla v sedle klisny Elly, s níž inkasovala celkem osm trestných bodů a dokončila jako pátá. Čtvrtou příčku obsadil vítěz Českého skokového poháru 2015 Rudolf Doležal. S klisnou Peggy Sue se nevyhnul dvěma chybám, takže jeho skóre činilo osm trestných bodů v součtu obou kol.
 
Páteční parkurový program si nenechal ujít Jakub Novotný, který s Perrym obhajoval prvenství z loňské Grand Prix v Lysé nad Labem. Dokončil celkově se čtyřmi body za shození v první kole, a skončil těsně pod příčkou nejvyšší. Nejúspěšnějším jezdcem ve Velké ceně byl Jiří Luža, který sedlal dva koně. Se Zentem-S dokončil na třetím místě a ještě lépe si vedl s Benitem-S. Jako jediný dokázal v jeho sedle překonat obě kola bez trestných bodů a stal se tak vítězem Grand Prix Czech Equestrian Teamu. 
 
Jak jste se již mohli přesvědčit, Jezdecký festival přinesl mnoho výjimečných okamžiků. Bezesporu k nim patřila poslední páteční soutěž, která se konala také pod patronátem Czech Equestrian Teamu. Halovou všestrannost neboli derby totiž oficiálně okusili na domácí půdě jezdci i koně poprvé v historii.
 
Derby se těšilo mezi jezdci velkému zájmu. Na start se postavilo přesně dvacet dvojic, a to nejen z řad specialistů na military. Nakonec se však potvrdilo, že na úzké profily překážek v halové všestrannosti jsou připraveni lépe koně a jezdci věnující se všestrannosti. Právě oni totiž zaplnili první polovinu výsledkové listiny.
 
Ze Slovenska dorazil Martin Maivald. Ten má sice domovskou stáj v Motěšicích, ale na mezinárodních závodech reprezentuje Českou republiku. Byl např. účastníkem posledních Světových jezdeckých her, které se konaly v roce 2014 v Normandii. Do Lysé dorazil s dvěma koňmi. Bohužel s oběma chyboval v základním kole. Lepší čas zaznamenal s Furiosem, s kterým si dojel pro sedmé místo.
 
Shození v základním kole potkalo i dalšího českého reprezentanta ve všestrannosti – Martina Sokola na Kairou. Dosažený čas rozhodl o jeho umístění na šesté příčce. Čistou jízdu předvedla v základní části Marie Dvořáková s klisnou Dianou. V rozeskakování pak shodila dvě překážky a dojela si pro pomyslný bronz. Eliška Orctová přihlásila do derby dva své svěřence. Zatímco s Konie chybovala už v první jízdě, s Bonusem se dostala až do rozeskakování, které překonala bez chyb. Její čas v rozhodující části měl hodnotu 35,92, a to znamenalo druhé místo.
 
Dva koně v soutěži měl také jediný všestranný olympionik Jaroslav Hatla. K vítězství jej nakonec dovezl valach Reenmore Alfie, s kterým absolvoval čisté základní kolo i rozeskakování, a to s náskokem tří sekund na druhou Elišku Orctovou. 
 
Jezdecký festival v Lysé nad Labem přinesl vedle mnoha sportovních zážitků také zábavný show program. Konal se v sobotu 19. března večer a stejně jako v předchozích ročnících přilákal davy návštěvníků. Do varu je přivedl hned první bod programové nabídky.
 
Večerní show totiž otvírala netypická skoková soutěž Mini-maxi, ve které absolvují jezdci a koně postupně několik rozeskakování. V nich se poslední překážka kurzu pravidelně zvyšuje. Klání dospělo až do čtvrtého rozeskakování, kdy měl závěrečný skok výšku 163 centimetrů. Po bezchybných výkonech se jej pokoušeli překonat dva jezdci se třemi koňmi. Denisa Vegrichtová v sedle valacha Escape při rozhodující jízdě chybovala právě na nejvyšší překážce a dokončila soutěž Mini-maxi na třetím místě.
Dalším jezdcem, jenž postoupil až do čtvrtého rozeskakování byl Petr Koželuh. Podařilo se mu to s oběma jeho koňmi přihlášenými do této soutěže, tedy se Speedy Boyem a Capulettim. S oběma také nejvyšší skok bez potíží překonal a mohl se radovat s dvojitého prvenství. 
 
Po adrenalinovém zážitku měli diváci možnost seznámit se s Pony-games, což je v České republice poměrně nová disciplína pro děti na ponících.
Zajímavé, nejen pro nejmenší diváky večerního programu, bylo vystoupení mini koní s vodiči. Odehrávalo se totiž v absolutní tmě, přičemž mini koně byli vybaveni svítícími prvky a pohyb koní vytvářel efektivní světelnou hru. Nádech historie přineslo vystoupení členek sdružení Dámy v sedle. Ty návštěvníkům předvedly, jak se jezdilo a stále může jezdit na koni v takzvaném bočním sedu.
 
Plemenné hřebce působící ve službách Zemského hřebčince v Písku představil během odborného komentáře Ing. Karel Kratochvíle, ředitel tohoto více než sto let starého chovatelského centra. 
 
Obrovským úspěchem se pochlubila česká paradrezura. Anastasja Vištalová dokázala vybojovat postupové místo na letošní paralympijské hry v Riu de Janeiru. Své jezdecké umění předvedla i v Lysé, a od diváků sklidila bouřlivý potlesk. 
 
Petr Půlpán z Jezdecké školy Equus Kinsky, jež se nachází v nedalekém Hradištku u Sadské, ukázal se svými kinskými koňmi sedlový tandem. Pozvání k vystoupení v show Jezdeckého festivalu přijala také úřadující mistryně České republiky v drezuře Tereza Hábová. V sedle Jamese Bonda, s nímž titul v roce 2015 vybojovala, ukázala nabitým tribunám speciální drezurní úlohu sestavenou na vhodně zvolený hudební doprovod.
 
V podání skupiny Jezdeckého klubu voltiž Albertovec se představila další z disciplín České jezdecké federace, kde hraje, stejně jako v drezuře, významnou roli umělecký dojem. Voltižní účinkování bylo doplněno o dojemné chvíle. Kůň Unikát se totiž v Lysé slavnostně rozloučil se sportovní kariérou. 
 
Poté se dostali ke slovu opět hřebci ze Zemského hřebčince v Písku. Halou se projeli při čtverylce chladnokrevní plemeníci zapřažení v historických sulkách. Závěr sobotního show programu patřil čtyřspřeží starokladrubských běloušů. To při dynamické jízdě halou vedl jeden z nejúspěšnějších reprezentantů České republiky Jiří Nesvačil junior reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem.
 
Pokud byste si chtěli kteroukoliv část Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem znovu připomenout, neváhejte a podívejte se na stránky www.jezdeckyfestival.cz, kde najdete odkazy na kompletní video záznamy ze všech pěti dnů. 
 
V sobotu 19. března se v hale farmy ve středočeských Herouticích konalo finále skoku ve volnosti čtyřletých klisen, do něhož skrz kvalifikace postoupilo čtyřiadvacet soutěžících.
 
Písecký hřebec Heartbreak ZH je otcem Dajany, jejíž projev při skoku ve volnosti ohodnotila pětičlenná komise jako osmý nejlepší. Sedmou příčku obsadila klisna Carinna JJ, která má v původu hřebce Carpala a ze strany matky pak Pinot Grigia. Její známka se přehoupla lehce přes 7,80 bodu. Rosario je otcem klisny jménem Riosca Star, která se umístila na celkovém šestém místě. Známkou 7,90 bodu ocenili komisaři projev klisny Guinete „B“. Hnědka po hřebci Drosselklang II z chovu Zdeňka Babora se v heroutické soutěži umístila jako pátá. Také čtvrtá nejlépe



reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE