Miloslav Příhoda je jedním z těch, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu. Ty se na základě komplikované situace kolem epidemie koronaviru přesunuly přesně o rok.
Český reprezentant ve všestrannosti by raději uvítal o něco dřívější termín. „Na jednu stranu je to škoda, možná by bylo příznivější, kdyby to přesunuli na květen. Myslím, že i pro pořadatele by to bylo schůdnější, když by nemuseli udržovat budovy takovou dobu. Pro sportovce by pak byly lepší nižší teploty v tomto období. Na druhou stranu to pro nás bude možná dobře vzhledem k tomu, jak se vyvíjí situace tady v Evropě. Zatím to nevypadá, že by měla sezona v dohledné době začít, a vůbec s mezinárodním sportem to vypadá dost nejistě. Pokud se vyplní ty nejčernější prognózy a letos třeba do zahraničí vůbec nevyjedeme, pak budeme za červencový termín ještě rádi.“
Podle Miloslava Příhody hrálo v konečném rozhodnutí největší roli především to, aby podmínky kvalifikací byly co nejregulérnější. „Předpokládám, že národní svazy tlačily na to, aby jejich sportovci měli dostatek času na splnění kvalifikačních podmínek s ohledem na to, že nikdo neví, jaký průběh bude mít letošní sezona. Navíc na příští rok jsou už naplánované mistrovství Evropy a jiné šampionáty. To se netýká jen jezdectví, ale i dalších sportů, olympiádou to určitě nekončí. Bude tam fotbalové EURO, zámořské NBA, které má Playoffs v květnu, a další. Je tedy potřeba se přizpůsobit a společně se domluvit.“
Zajímavé bude také sledovat, jaký vliv bude mít posun olympijských her na ostatní šampionáty v roce 2021. Konkrétně ve všestrannosti je na rok 2021 naplánováno mistrovství Evropy ve Francii, a to na první polovinu srpna, pokud by byl termín zachován, je jisté, že se jej neúčastní ti nejlepší, kteří budou startovat v Tokiu. „Sám jsem zvědavý, jak se FEI postaví k plánování těchto velkých akcí. V drezurních a skokových soutěžích si myslím, že je reálné, aby jeden kůň absolvoval v jednom roce s dostatečným odstupem olympiádu i mistrovství Evropy, ve finále to vidíme u koní, kteří běhají Global Champions Tour po celém světě. Co se týká koní ve všestrannosti těžko říct. To si musí každý zvážit sám, jak to jeho kůň prostojí. Samozřejmě čím mladší kůň, tím bude mít lepší schopnost regenerace, a pokud nedojde k nějakému zranění, věřím, že to je například s dvouměsíčním intervalem schůdné,“ říká Miloslav Příhoda.
Ohledně letošní sezony je Miloslav poměrně skeptický a zatím nic neplánuje. „Nikdo neví, kdy začne normální provoz, a to jednak skrz pohyb po České republice, druhá věc je, co se bude dál dít se sportovními akcemi a třetí věc je, jak to vůbec bude vypadat se zahraničními závody. Já jsem člověk, který si dost věcí plánuje, a tohle je pro mě teď velmi složité. Mám rád ve věcech jasno, přece jen fyzická kondice je v našem sportu rozhodující. Když koně připravuji na konkrétní soutěže, přesně vím, kdy mám začít a jaké dávky mám přidávat. Zatím jen kolují různé dohady, teorie, prognózy, ty se mění a kříží mezi sebou, každý na to má svůj názor, každý to vidí jinak. Snažím se být realista a myslím si, že jezdecký sport se nás minimálně do začátku prázdnin netýká.“
Sezona v České republice nejspíše odstartuje dříve než mezinárodní dění, ale soutěže, které se u nás vypisují, neodpovídají obtížnosti, kterou by potřeboval chodit Ferreolus. „Je to tak, jak o tom mluvil Aleš Opatrný. Kůň potřebuje sbírat zkušenosti a závody odpovídající obtížnosti u nás prostě nejsou. Je sice fajn, že mám více času na sbírání zkušeností, ale když nebudeme mít kde je sbírat, je to skoro jedno. Pokud letos neodstartuji, nedokážu si představit, jak to bude příští rok vypadat. Jediné, co mě napadlo, pokud by dostávali nějaké výjimky pendleři, pro něž je nezbytná spolupráce se zahraničím, zkusit o takovou výjimku požádat v rámci přípravy na olympiádu, abych mohl vycestovat alespoň do Polska. Tam by se dalo připravovat například ve Strzegomi. Bude tam pro polské jezdce probíhat soustředění, bude tam postavená trať, mohl bych se tedy zkusit domluvit s majitelem s tím, že bych tam přijel na trénink následující dny hned po nich,“ uzavírá Miloslav Příhoda.