reklama 11D

Olympijské hry se o rok posouvají. Rozhodl telefonát premiéra Abeho

 24.03.2020 14:00 | AUTOR |
MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA
AKTUALIZOVÁNO

ikonka

Poprvé ve své historii budou olympijské hry přeloženy. Na nutnosti termínového přesunu na rok 2021 se shodli japonský premiér Šinzó Abe s prezidentem MOV Thomasem Bachem. Další podrobnosti včetně nového termínu budou oznámeny později.

reklama 12A
Olympijské hry v Tokiu se posouvají na léto 2021. V posledních dnech stále diskutovanější tah oznámil japonský premiér Šinzó Abe po úterním telefonátu s šéfem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem. MOV si původně vyhradil na rozhodnutí lhůtu čtyř týdnů, ale nakonec musel reagovat na narůstající tlak ze strany jednotlivých zúčastněných zemí a sportovců.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE: Co bude dál? Doma se na olympiádu připravit nelze, shodují se jezdci

 
"Požádali jsme prezidenta Bacha o zvážení posunu termínu her zhruba o rok, aby sportovci dostali možnost nastoupit v nejlepší kondici a aby mohli být v ochozech přítomní diváci. Pan Bach mi řekl, že stoprocentně souhlasí," prohlásil Abe.
 
Bach a Abe se shodli na nutnosti časového posunu, definitivní rozhodnutí včetně nového termínu a souvisejících opatření nyní bude na MOV a japonském olympijském výboru. Původně se olympijské hry měly konat od 24. července do 9. srpna. Nový termín by podle pořadatelů neměl být stanoven na pozdější období než léto 2021.
 

Čtěte také: Současná krize odhalila naši zranitelnost, říká známý pořadatel

 
Přestože se hry, na které se kvalifikovali i čeští jezdci v parkuru a všestrannosti, uskuteční až v roce 2021, budou podle tokijského guvernéra Jurika Koikeho nadále propagovány pod hlavičkou “Tokio 2020”. Olympijské hry se posouvají poprvé v historii z jiného důvodu než jsou válečné události.
 
„Vzhledem k ochraně zdraví všech toto rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru i japonských organizátorů vítáme. A zároveň jim přejeme hodně sil, protože všechny bude stát ohromné úsilí zajistit potřebné změny. Věříme, že olympijské hry v roce 2021 budou známkou toho, že se celý svět s pandemií vyrovnal a život se vrací do normálu,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Posunutí her je samozřejmě obrovská výzva pro všechny – sportovce a jejich týmy, sportovní svazy a federace, organizátory i nás. Ponese s sebou i finanční náklady, které ale nyní nelze ani odhadem vyčíslit. Zatím jistě víme jen to, že se můžeme upínat k roku 2021. S tím tedy začínáme řešit všechny věci, které souvisejí s přípravami na olympijské hry i našimi dalšími aktivitami.“
 
Posun příprav na olympijské hry, kterým zůstává název Tokio 2020, se bude odvíjet od instrukcí organizátorů. „A jistě bude chvíli trvat, než přijdou. Rozhodnutí je velmi čerstvé a zatím není ani přesně znám nový termín her. Pro nás i sportovce platí, že makáme dál. Máme nový cíl,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf mise.
 
Posunutí konání termínu olympijských her je obrovským zásahem do přípravy sportovců, pro které jsou olympijské hry vrcholem čtyřletého cyklu. „Ale to je i současná pandemie a omezení s ní spojená, která se dotýkají úplně všech. Taková je prostě situace a s tím se musíme vyrovnat. Co se sportovců týká, jejich trenéři nejlépe vědí, co dělat. Kde budeme moct, pomůžeme. Hlavní je se udržovat v aktivitě, ale v bezpečí a v rámci aktuálních nařízení. Věřím, že omezení v dohledné době pominou a pak se zase budeme moct připravovat naplno. Mezitím už snad budeme znát detaily ke kvalifikacím. Máme před sebou zkrátka novou výzvu,“ dodal dvojnásobný olympijský vítěz Doktor.
 
Olympijský oheň bude mezitím nadále hořet v Japonsku, kde měla ve čtvrtek začít tradiční štafeta napříč pořadatelskou zemí. „Aktuální rozhodnutí MOV o odkladu her v Tokiu na příští rok jsme čekali a vzhledem ke všem okolnostem si to z velké části čeští sportovci i přáli. Po několikatýdenní a velmi nepříjemné nejistotě jsme rádi, že máme jasno a že víme co nás čeká,“ řekl David Svoboda, předseda komise sportovců ČOV. „Pro sportovní prostředí je to velká úleva, i když teď bude následovat spousta změn a řešení dalších problémů, které toto významné rozhodnutí přinese. Věříme, že všechno zvládneme a že se sportovci v klidu a perfektně připraví na jednu z jejich nejdůležitějších soutěží, která je příští rok v Tokiu čeká.“
 
Ilustrační foto: Tony Parkes / FEI


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE