Zatímco Miloslav Příhoda je již od nedělního večera v hřebčíně Haras de Jardy nedaleko zámku Versailles, kde se budou konat jezdecké soutěže při olympiádě v Paříži, Miroslav Trunda vyrazí z Líšnice nedaleko Prahy až v úterý večer, aby do dějiště her dorazil v naplánovaném středečním čase.
„Plánujeme odjíždět kolem osmnácté hodiny. Doufám, že nic nezapomeneme doma a odcestujeme tak, aby má klisna byla zcela v pořádku a mohli jsme o víkendu začít závodit,“ prozradil v úvodu podcastu EquiRadia „Tady Paříž“ Miroslav Trunda.
S klisnou Shuterflyke se náš přední reprezentant v jezdecké všestrannosti připravoval podobně jako na všechny větší závody, ale k tréninku přidal navíc plavání. „Režim ve stájí má stále stejný. Ráno v půl osmé jde do výběhu, během dopoledne ji odjezdím a pak jde znovu do výběhu do půl třetí, kdy všechny koně zavíráme zpět do stáje, kde odpočívají. Nic na tom neměníme ani teď před olympiádou, jediné, co jsme přidali, je plavání. Jsem rád, že jsem tuto kondiční přípravu mohl doplnit a klisnu trochu kondičně podpořit,“ zmiňuje její jezdec a upřesnil také, jak takové plavání u koní probíhá.
„Jezdíme do Levína, kde mají krásný bazén u rybníka. U každého koně je to jiné, některý do bazénu chce, jiný ne. Někdo umí plavat, jiný kůň ne a musí se to během pár koleček učit. Občas je u toho ze začátku stres, ale postupem času si koně na to zvyknou, stres odchází a oni již jen vnímají dech a tu sílu, kterou do plavání musí dávat. Shuterflyke vodu úplně nemiluje, není to žádný extra plavec, nicméně po těch šesti týdnech už s plaváním neměla žádný problém a končili jsme na zhruba čtyřiceti bazénech.“
Samozřejmě při každém tréninku, stejně jako při závodech, může dojít ke zranění, ale přílišná opatrnost není podle Miroslava Trundy na místě. „Nikdo si nepřeje, aby se kůň zranil, ale nedá se proti tomu nějak extra bojovat. Tak, jak jsem s klisnou pracoval do teď, tak s ní pracuji i před olympiádou a doufám, že při nás bude stát štěstí a do soboty zůstane zdravá.“
Zdravotní kondici všech koňských adeptů pro účast na hrách v Paříži ostatně prověřovala Česká jezdecká federace krátce před závody na klinice v Heřmanově Městci. „První vetcheck proběhl již někdy v březnu v domovských stájích a z hlediska objektivity si myslím, že bylo správné rozhodnutí ještě před olympiádou udělat kontrolu na stejném place. Proběhlo vyšetření koní v pohybu na rovných liniích, na kruhu, na tvrdém i hlubokém povrchu. V neposlední řadě se dělalo sonografické vyšetření šlach, zda jsou v pořádku,“ popisuje Trunda, který je sám profesí veterinární lékař.
A jaký má sám pocit z aktuální kondice klisny Shuterflyke? „Vzhledem k tomu, že nevím, na jakém udidle mám jet kros, jelikož je doslova nabejčená, tak mám pocit dobrý. Důležité je, abych jí uřídil,“ říká s úsměvem na tváři.
Žádný konkrétní výsledek si však jako cíl nestanovil, ani být lepší než v Tokiu, kde skončil ve čtvrté desítce. Účast v Paříži dle jeho názoru bude v mnohém jiná. „Než jsme letěli do Tokia, tak jsme byli s koňmi čtrnáct dní v karanténě v německých Cáchách a pak ještě deset dní před startem v Japonsku. Finalizace formy co nejblíže k samotným závodům byla téměř nemožná, i když jsme v Cáchách mohli jít na cvalovou dráhu. Bylo to však omezené kvůli dešťům, které tam panovaly. Teď mám pocit, že jsme tu přípravu skutečně mohli trošičku lépe přizpůsobit tak, jak my potřebujeme a zaměřit se na ni více individuálně.“
I díky individualitě zmiňované klisny Shuterflyke Miroslav Trunda na rozdíl od Miloslava Příhody vyráží do Paříže takzvaně na poslední chvíli. „Je to hodně senzitivní kůň a každé nocování v novém prostřední nezvládá úplně dobře. Mám takové zkušenosti například z Portugalska. Myslím, že bychom jí pobytem v Haras de Jardy zbytečně znervóznili, takže proto chci jet přímo na závodiště ve Versailles, kde zůstane ve stejném boxu po celou dobu závodů,“ dodal Miroslav Trunda v rozhovoru pro EquiRadio krátce před odjezdem.