Přesně za osm dní odstartují letní olympijské hry v Paříži. Jezdectví bude zastoupeno tradiční trojicí odvětví, tedy všestranností, drezurou a parkurovým skákáním. Jako první se v programu objeví všestrannost, jejíž úvodní disciplína se odehraje už v sobotu 27. července.
Právě ve všestrannosti má jako v jediné Česká republika své zastoupení. Pod pěti kruhy se představí stejná dvojice jezdců jako před třemi lety v Tokiu, tedy Miroslav Trunda a Miloslav Příhoda. Sedlat budou stejné koně: klisnu Shutterflyke a valacha Ferreola.
Pojďme se blíže podívat na definitivní přihlášky dalších států, v nichž figurují olympijští medailisté a evropští i světoví šampioni.
Velmoc jménem Velká Británie
Podle světového žebříčku a výsledků z významných akcí v posledních třech sezonách by se v pořadí týmů skoro s jistotou měli prosadit Britové. Dá se říct, že ze špičkových jezdců, které má tamní federace v top 20 na žebříčku, vybrala opravdu to nejlepší.
V družstvu jsou Laura Collett a Tom McEwen, kteří mají zlato z minulých her. Collett pojede se stejným koněm jako v Tokiu, valachem Londonem 52, McEwen má přihlášeného Dublina. Dále je na jejich soupisce aktuální mistryně Evropy a vítězka Světových jezdeckých her 2018 Rosalind Canter s hnědákem Lordships Graffalem. Jako rezervní účastnice je pak zapsaná mistryně světa z Herningu 2022 Yasmin Ingham s ryzákem Banzaiem du Loir.
Z evropských ekip je třeba počítat i s Němci a Francouzi. Silní jsou i Švédi nebo Švýcaři. Německý tým tvoří dva velmi zkušení jezdci, a to Michael Jung a Sandra Auffahrt. Jung se kvalifikoval stejně jako před třemi lety s FischerChipmunkem. Němec patří mezi nejúspěšnější jezdce všestrannosti vůbec, má tituly ze všech významných akcí. Nicméně v posledních letech tolik nezáří a aktuálně je „až“ v páté desítce světového žebříčku. Rozhodně se však v Paříži může zařadit k nejlepším.
Spolu s ním a Sandrou Auffahrt je v týmu Christoph Wahler s běloušem Carjatanem, s nímž byl loni součástí stříbrného týmu na mistrovství Evropy. Olympijská vítězka z Tokia Julia Krajewski je také na soupisce, ale netvoří dvojici s olympijskou klisnou Amande de b´Neville, ale s Nickelem 21. Zapsaní jsou jako německá rezerva.
Z francouzské sestavy vypíchneme dvě jména. Nicolas Touzaint, aktuálně dvanáctý jezdec světového pořadí a pětinásobný účastník olympijských her, se řadí k těm, kteří mohou pomýšlet na nejvyšší příčky. Doma má už dvacet let staré zlato ze soutěže družstev z Atén a v Tokiu získal týmový bronz. Přihlášen je s francouzským valachem Diabolem Menthem. Ke špičce patří i Karim Florent Laghouag, který pojede s hnědákem Tritonem Fontaine. Na posledních hrách byl také v bronzovém celku.
Ze světové elity musíme jmenovat také belgickou reprezentantku Laru de Liedekreke Meier, jež se po poslední aktualizaci žebříčku vyšvihla na čtvrté místo. V Paříži pojede s belgickým ryzákem Origim.
Českému fanouškovi blízcí jsou jezdci z Polska, kteří vybojovali loni kvótu pro družstvo v přímé kvalifikaci v Baborowku. Jejich družstvo má složení: Malgorzata Korycka, Robert Powala, Pawel Warszawski a jako náhradnice Wiktoria Knap. Dobře známý je nám také Rakušan Harald Ambros, který v minulosti několikrát startoval na CCI v České republice.
Silné týmy ze zámoří
Z týmů mimo Evropu patří k favoritům Australani, Američani i Novozélanďani. Austrálie má v soupisce dva jezdce, kteří byli v Japonsku součástí stříbrného družstva. Jsou jimi Shane Rose a Kevin McNab. Oba pojedou s koňmi, s nimiž zabodovali i na minulých hrách. Rose bude sedlat Virgila a McNab pojede s Donem Quidamem.
V americké přihlášce je Boyd Martin. Světová šestka a vítěz Panamerických her 2019 bude na olympiádě závodit už počtvrté. Sedlat bude Fadarmana. V novozélandských barvách jsou nejznámějšími reprezentanty manželé Jonelle a Tim Priceovi. Tim figuruje v nejlepší desítce ve světovém žebříčku a má zkušenost z dvojích her. V Riu byli Novozélanďani čtvrtí, v Tokiu pátí. Jeho žena Jonelle je ještě o jednu příčku výš v pořadí jezdců v bodování FEI, olympiádu pojede už počtvrté. Z Londýna má bronz v soutěži družstev.
Celkem se představí jezdci ze sedmadvaceti zemí. Soutěž začíná v sobotu 27. července drezurou, o den později je na programu kros a v pondělí se rozhodne o medailistech na parkuru.