reklama 11C

Stejně jako v Tokiu: Do Paříže pojedou Miroslav Trunda a Miloslav Příhoda

ikonka

Na olympijské hry do Paříže pojedou Českou republiku reprezentovat v jezdecké všestrannosti Miroslav Trunda s klisnou Shutterflyke a Miloslav Příhoda s valachem Ferreolusem. V pozici náhradníka zůstává Jaroslav Abík s valachem Madockem.
02.07.2024 13:03  |  Autor: Josef Malinovský  |  Foto: Josef Malinovský  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 
Přidělení kvalifikačních kvót na olympijské hry v Paříži oficiálně oznámila v pondělí dopoledne Česká jezdecká federace při tiskovém briefingu. 
 
Pozice Miroslava Trundy byla jasná již dříve, ale čekalo se na potvrzení, zda dostane přednost Miloslav Příhoda před Jaroslavem Abíkem. Nakonec Výkonný výbor ČJF na základě doporučení komise všestrannosti a trenéra reprezentace Larse Christenssona vybral Příhodu, který v sedle valacha Ferreoluse podal na posledních kvalifikačních závodech v polské Strzegomi velmi přesvědčivý výkon.
 
„Samozřejmě, když Česká jezdecká federace informovala o získání druhé kvóty, tak mi svitla naděje, že bychom se s Madockem mohli olympijských her zúčastnit, ale zároveň jsem věděl, že není všem dnům konec. Byl jsem si téměř jistý, že nakonec pojede Míla, jelikož je to výborný jezdec, má skvělého koně a jsou dobře sehraní. Nakonec to tak dopadlo, ale určitě budu udržovat Madocka v závodní kondici, ať už kvůli pozici náhradníka, nebo pro účast na dalších závodech,“ uvedl v rozhovoru pro EquiTV.cz Jaroslav Abík.
 
„Rozhodnutí České jezdecké federace nás potěšilo. Byl to náš dlouhodobý cíl, byť se nám to v loňském roce zkomplikovalo. Ferreolus se však vrátil do vysokého sportu a dokázal, že ta práce, kterou spolu děláme již deset let, tak je vidět a jdeme správnou cestou,“ konstatoval Miloslav Příhoda, jehož čeká – stejně jako Miroslava Trundu – již druhá olympijská účast. „Byly to pro nás dva úplně odlišné olympijské cykly. To, že jsme jeli do Tokia, byla spíš náhoda. Přesvědčil mě hodně Lars Christensson, který tenkrát stavěl tratě v Polsku. Po jednom z kvalifikačních výsledků mi řekl, že to není až taková utopie, a když to nezkusíme, nezjistím, zda na to máme,“ pokračuje Příhoda.
 

Nepřehlédněte: Koně v Paříži v roce 1924 a dnes: Jaké byly olympijské hry před sto lety

 
„Nevěděli jsme tenkrát, do čeho jdeme. Teď to v tomto ohledu bylo jiné. Už jsme věděli, na jakých závodech je lepší sbírat body, jakým způsobem se k tomu přistupuje, jak se chovají ostatní jezdci. Dá se lépe odhadnout taktika na sbírání bodá a dokážeme předvídat, co se bude dít. I když se nám to zkomplikovalo, nechtěli jsme to vzdát a zkusili to s jiným koněm. Ale Ferreolus je jednička a ukázal, že pokud se cítí dobře, vždy podá dobrý výkon,“ chválí svého koně Příhoda. Jeho cílem je se dostat do finále jednotlivců, nebo se mu alespoň co nejvíce přiblížit.
 
Miroslav Trunda olympijské účasti podřídil celou letošní sezonu. „Od začátku se připravujeme na ten daný moment. Cílem je obě klisny šetřit, udělat s nimi potvrzovací výsledek a pak už jen trénink. Je důležité si uvědomit, že i v tom nabitém plánu je potřeba jim dopřát odpočinek.“ Také pro tohoto jezdce se kvalifikační rok 2023 neobešel bez komplikací a jak sám přiznal, dostat se do Paříže bylo náročnější než do Tokia. „Měl jsem zlomenou nohu a byl jsem přesvědčený, že tím moje šance na opětovnou olympijskou účast skončila. Díky výborné práci lékařů v Motole jsem se však už šest týdnů po operaci dostal do sedla. Byl jsem šťastný, že jsem mohl zbytek sezony dojezdit.“
 
Jak Miroslav Trunda, tak Miloslav Příhoda se těší do Paříže i kvůli tomu, že půjde o zcela odlišný závod, než se konal v Tokiu. „Letos to bude na maximálních výškách i délce. V Tokiu byla krosová část zkrácená kvůli podnebí. Byli jsme tam také ochuzeni o diváky,“ říká Trunda a stejného názoru je i Příhoda. „Věřím, že v Paříži zažijeme tu pravou olympijskou atmosféru a snad tam uvidíme i nějaké české fanoušky,“ dodal v závěru rozhovoru pro EquiTV.cz.
 
Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE