V úterý 30. července startuje v Paříži olympijská soutěž v drezuře. Pohled do definitivních přihlášek národních federací dává tušit, že půjde o zajímavý souboj. Na obdélníku ve Versailles se navíc možná uzavře jedna veleúspěšná kariéra.
Obhájkyně zlata z Tokia Jessica von Bredow-Werndl na jaře oznámila, že klisna TSF Dalera BB tam zažije poslední start na velké akci před odchodem do koňského „důchodu“. Dle slov olympijské vítězky by sice byla ráda, aby klisna v zimě zažila ještě pár startů a definitivně se o dalších plánech hodlá rozhodnout po hrách v Paříži, ale tak jako tak, jde o poslední možnost získat olympijskou medaili. A šance je zcela reálná.
V cestě jí ovšem bude stát řada výborných jezdců a koní. Zejména sestava Velké Británie je silná a jistě může pomýšlet na zlato v soutěži družstev.
Evropa nebo USA?
Britská národní federace vyšle do Paříže dvojnásobnou olympijskou vítězku Charlotte Dujardin. Ta sice tituly v Londýně i Riu de Janeiru slavila s jiným koněm, s hvězdným Valegrem, ale při posledních hrách v Tokiu vybojovala s Giem třetí místo v soutěži jednotlivců a byla součástí bronzového družstva. Ve Francii se pak předvede s Imhotepem. (pozn. redakce - dva dny po publikaci tohoto textu odstoupila Dujardin a následně byla suspendována FEI kvůli videozáznamu hrubého chování ke koni)
Vedle ní nastoupí Charlotte Fry, která je úřadující mistryní světa z roku 2022. Sedlat bude Glamourdalea a třetím členem týmu je nejzkušenější ostrovní reprezentant Carl Hester. Přihlášený je s hnědákem Famem. Rezervní dvojicí je Becky Moody s Jagerbombem.
Německé barvy, které byly v Tokiu nejvýš ze všech, bude tentokrát hájit rekordmanka Isabell Werth. Pětapadesátiletá jezdkyně, která má nejobsáhlejší sbírku olympijských medailí napříč disciplínami, řadu dalších titulů a triumfů, se stále drží ve špičce. Na světovém žebříčku je druhá.
Do Paříže veze dánskou klisnu Wendy, pro níž to bude s výjimkou šampionátů mladých koní první akce v takové konkurenci. Jejími kolegy v týmu jsou pak Frederic Wandres s Bluetoothem a už zmíněná Jessica von Bredow-Werndl s klisnou TSF Dalerou BB.
Bredow-Werndl je dle bodování FEI aktuálně nejlepší jezdkyní na světě. A pokud sedí právě v sedle trakénské hnědky Dalery, je prakticky neporazitelná. V kariéře má za poslední čtyři sezony tuto „šňůru“ individuálních titulů: olympijská vítězka z Tokia 2021, mistryně Evropy 2021 a 2023 a vítězka finále Světového poháru 2022 i 2023.
Nevyhrála pouze světový šampionát 2022 v Herningu, z důvodu těhotenství na něm vůbec nestartovala. A dále letošní finále World Cupu v Rijádu, kam také nejela. Bude tedy zajímavé sledovat souboj mezi ní a dalšími jezdci nejužší špičky.
Svou roli v týmové soutěži by mohli sehrát i jezdci USA. V Tokiu měli stříbro. Pokud bychom však měli přihlédnout k postavení jejich reprezentantů na žebříčku, favorité by to nebyli. Z medailistů z Japonska se na letošní olympiádě objeví jen jedna kompletní dvojice, a to Steffen Peters se Suppenkasperem. Pojede i další medailistka Adrienne Lyle, ale nikoliv s tehdejší jedničkou Salvinem, ale s Helixem, s kterým závodí teprve od jara.
S kým však musí soupeři rozhodně počítat, jsou Dánové. Ti se prosazují pravidelně při šampionátech a Světovém poháru a kompletní dánská sestava pro Paříž figuruje aktuálně na žebříčku v top 10. Pátá je Nanna Skodborg-Merrald, jež do Paříže veze Blue Horse Zeptera. Nanna byla letos druhá ve finále World Cupu a ve sbírce má také bronzové týmové medaile z mistrovství Evropy 2021 a 2023.
Dalším silným článkem dánského družstva je Daniel Bachmann Andersen a do třetice je v soupisce Cathrine Laudrup-Dufour. V Tokiu byla nejvýš z Dánů, a to čtvrtá. Má několik medailí z evropských šampionátů a společně s výše jmenovanými krajany vyhrála týmovou soutěž na mistrovství světa 2022 v Herningu.
Nizozemci sice v posledních letech v týmových soutěžích nezáří tolik jako v dobách nejlepších výkonů Anky van Grunsven a Edwarda Gala, ale i tak je třeba jejich jezdcům věnovat pozornost. Na hrách nastoupí Hans Peter Mindehoud s Totem jr, Dinja van Liere s hřebcem Hermem a Emmelie Scholten s Indianem Rockem.
Z velkých jmen nesmíme zapomenout také na Švédka Patrika Kittela, který v dubnu ovládl finále Světového poháru v Rijádu. Češi budou sledovat Litevku Justinu Vanagaite, jíž se povedlo dvakrát vyhrát World Cup v Olomouci a tuzemské fanoušky okouzlila i svou usměvavou povahou.
Drezurní soutěže startují ve Versailles v úterý 30. července, kdy pojede polovina startovního pole úlohu Grand Prix. Druhá polovina pojede o den později. V sobotu 3. srpna se při Grand Prix Special rozhodne o pořadí družstev a v neděli změří síly při Grand Prix Freestyle nejlepší jednotlivci.