Ke koním má Lucie Vlasová vztah už odmalička. Její mamka dříve také jezdila, což bylo zároveň i inspirací pro Lucii stát se jezdkyní a později také profesionální ošetřovatelkou sportovních koní.
„Když mi bylo deset let, tak mě rodiče přihlásili do jezdeckého klubu Xaverov nedaleko Březnice. Tam jsem začala jezdit pod vedením pana Zbyňka Novotného a později mě trénoval Pepa Lánský,“ přibližuje Lucie své vlastní jezdecké začátky.
Máte tedy za sebou i sama nějakou sportovní jezdeckou kariéru?
Moc velkou závodní kariéru za sebou nemám. Dříve jsem prezentovala právě zmíněný jezdecký klub Xaverov a od patnácti let jsem začala chodit na brigádu do Zduchovic, kde jsem později i pracovala a tam jsem měla možnost závodit s koňmi Cardinal a Donely.
Co vás později přimělo začít pracovat a živit se jako profesionální ošetřovatelka?
Tak nějak to vše přišlo samo. Ve Zduchovicích jsem skončila v červnu minulého roku a říkala jsem si, že ke koním už nepůjdu, ale poté mě oslovila Tereza Svobodová a umožnila mi tak se podívat do role závodní ošetřovatelky, která mě velmi zaujala. V tuto chvíli mám na starost sedm sportovních koní.
Jak náročné pro vás bylo na začátku učení se všem potřebným věcem při práci s koňmi vysokých kvalit?
Pořád se mám co učit. Ve Zduchovicích jsem získala bohaté zkušenosti, za které jsem vděčná. Naučila jsem se, jak pečovat o sportovní koně a zároveň jsem se naučila i mnoho v oblasti chovu. Získala jsem zde hodně praxe s mladými koňmi. U Terky jsem teprve krátce, takže je pro mne mnoho věcí nových a hodně se stále učím.
Ve které stáji jste úplně původně začínala a jaké další stáje jste mohla navštívit v této pozici?
Pracovat s koňmi jsem se učila právě v Xaverově a úplné ošetřovatelské základy jsem získala ve Zduchovicích.
Co bylo tím hnacím motorem, že jste se rozhodla pro vykonávání této práce?
Nejvíce asi ta láska ke koním. A taky možnost podívat se do jiných areálů a učit se od ostatních.
Máte zkušenosti i ze zahraničí? Případně s českým jezdcem na mezinárodní úrovni?
Veliké zkušenosti ze zahraničí upřímně zatím nemám. V listopadu jsem byla poprvé na zahraničních závodech v Šamoríně, kde jsme byli čtrnáct dní. Ale jelikož Terka je jezdec na mezinárodní úrovni, tak myslím, že v dalších letech s ní mnoho zkušeností získám.
Jak vypadá váš běžný pracovní den doma a jak na velkých závodech?
Do stáje chodím většinou na osmou hodinu, kdy koně povodím nebo jdou do výběhu. Vždy záleží, jaký plán Terka s koňmi udělá. Většinou jezdí všechny koně dopoledne a odpoledne jdou buď do kolotoče nebo do výběhu, to zase záleží, jak počasí dovolí.
Na závodech ráno koně povodím a ty co závodí, tak Terka bere lehce pod sedlo. Pak se koně snažím co nejlépe nachystat na parkur. Ty, co nezávodí v daný den, tak se většinou vodí anebo jdou lehce na lonž. K večeru všechny ještě povodím a dám jim potřebnou péči.
Jak zvládáte rozdělovat vaší práci a volný čas? Máte i nějaké jiné záliby?
Jelikož svou práci mám zároveň i jako svoje hobby, tak jsem u koní převážně celý den. Ale ve volném čase cvičím, relaxuju nebo chodím na fitness lekce. Když mám více dní volno, tak jedu za rodiči a přáteli, což je pro mě nejlépe strávený volný čas.
Co patří mezi vaše kariérní plány do budoucna?
Můj plán je se zlepšovat ve své práci a učit se. Získat více zkušeností ze zahraničí.
Foto: poskytla Lucie Vlasová