reklama 11B

Grand Prix LGCT v Monaku o jeden a půl milionu eur vyhrála Ines Joly

ikonka

Desátou kvalifikovanou jezdkyní do Super Grand Prix Longines Global Champions Tour je sedmadvacetiletá jezdkyně z Francie – Ines Joly, která s valachem Ambassador Z ovládla nejlépe dotovanou Velkou cenu seriálu v Monaku.
07.07.2024 01:01  |  Autor: Josef Malinovský, tisková informace Czech Equestrian Teamu  |  Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions League  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

 
Grand Prix v Monaku je již tradičně nejlépe dotovanou soutěží základní části parkurové série Longines Global Champions Tour. Jezdci v ní letos bojovali o celkovou dotaci 1.500.000 eur, přičemž vítězi připadla zhruba třetina této částky. 
 
Pohádkové sumě odpovídala i náročnost soutěže s výškou překážek 160 centimetrů. Takřka čtvrtina z necelých čtyř desítek účastníků byla vyloučena nebo pokračování vzdala. Dalších deset dvojic projelo cílem s dvojciferným počtem trestných bodů. Na druhou stranu šest startujících mělo jen jednu smolnou chybu, jež jim bránila v postupu do rozeskakování. Mezi ně se řadil i člen družstva Prague Lions Pieter Devos z Belgie na klisně Casual DV Z či dánský reprezentant Andreas Schou s valachem Napoli vh Nederassenthof, který je v žebříčku LGCT průběžně druhý za Maxem Kühnerem. 
 
Nejvíce smutná však musela být teprve čtyřiadvacetiletá Francouzska Nina Mallevaey, jelikož ta v sedle klisny Dynastie de Beaufour neudělala žádnou chybu, ale překročila o čtyři setiny časový limit, což pro ni znamenalo jeden trestný bod. Přišla tak o možnost porovnat v rozeskakování své zkušenosti se svojí sedmadvacetiletou krajankou Ines Joly a již zmíněným Rakušanem Maxem Kühnerem, jenž je po předešlém mítinku ve Stockholmu lídrem žebříčku LGCT. Ještě před finálovou částí, do níž se probojovali jen uvedení dva šťastlivci, bylo jasné, že si Kühner vylepší bodový náskok na svého dánského konkurenta, a to nejméně o pět bodů. Ines Joly si navíc mohla být jistá, že se kvalifikuje do Super Grand Prix v Rijádu, neboť Max Kühner takzvanou zlatou vstupenku má už od vítězství v Sain Tropez. 
 

Psali jsme: Prague Lions byli v Monaku druzí. Od vítězství je dělilo sotva šest sekund

Do zkráceného parkuru nastoupila nejprve Ines Joly s valachem Ambassador Z a i napodruhé zopakovala čistou jízdu. Maxovi Kühnerovi nezbývalo nic jiného než na valachovi EIC Up Too Jacco Blue jet na hraně maximálního rizika. Předvedl svižnou jízdu v čase 41,24, a byl tak o více jak sekundu rychlejší. Jenže se neubránil jedné chybě, která ho stála nejen druhé letošní vítězství, ale také 195.000 eur. 
 
Ines Joly byla ze svého prvního triumfu při Grand Prix kategorie CSI5* v příjemném šoku. „Nikdy jsem si to neuměla představit, je to úžasné. Věděla jsem, že mám jednu šanci, tak jsem si řekla, že to zkusím. Byla to moje životní šance a využila jsem ji. Kdybyste mi před dvěma lety řekli, že vyhraju svoji první pětihvězdičkovou Velkou cenu při Longines Global Champions Tour, řekla bych vám, že sníte. Ale je to opravdu splněný sen.“ 
 
Pro Maxe Kühnera to bylo velmi hořkosladké druhé místo. „EIC Up Too Jacco Blue skákal výborně jak v prvním kole, tak v rozeskakování, takže jsem s ním moc spokojený. Startovat v Monte Carlu je pro mě vždy skvělé, vyhrál jsem zde v roce 2022 a několikrát jsem skončil na stupních vítězů,“ konstatoval s lehkým zklamáním v hlase. Každopádně si do tabulky LGCT připsal 37 bodů a celkově jich má 208, což je o šestnáct více než nasbíral Andreas Schou. Dalších třicet pak ztrácí Španěl Eduardo Alvarez Aznar. Následují Maikel van der Vleuten, Christian Kukuk, Golles Thomas, Janne Friederike Meyer-Zimmermann, Edwina Tops-Alexandre, Julien Anquetin a Nicola Philippaerts. 
 
Závody Global Champions pokračují v druhé polovině července jedenáctým mítinkem v německém Riesenbecku. Následovat budou Londýn, Valkenswaard a Řím. Finále základní části neproběhne dle původního plánu v Abu Dhabí. Ze Spojených arabských emirátů bylo totiž přesunuto do marockého Rabatu. GC Playoffs bude letos poprvé hostit saudskoarabský Rijád, ale za rok se opět vrátí do Prahy. Vstupenky na tuto akci pořádanou Czech Equestrian Teamem od 20. do 23. listopadu 2025 v libeňské O2 areně jsou již v prodeji. Podrobnosti zájemci najdou na stránkách www.pragueplayoffs.com.
 
Zdroj: tisková zpráva Czech Equestrian TeamuApliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE