Živě na EquiTV.cz: 8.10. derby Gabrielka, 9.10. skoky Chuchle, Olomouc
reklama 11C

Equinews: Global Champions zná šampiony. Cena prezidenta pro outsidera

 26.10.2021 12:30 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

Parkurová série Global Champions zná šampiony sezony 2021 v týmové lize i túře jednotlivců. – Jan Faltejsek vykročil v Pardubicích za obhajobou titulu šampiona. – Cenu prezidenta republiky v Chuchli vyhrála Lady In Pink. Podrobnosti v Equinews!

reklama 12B

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

V Šmoríně ovládl GC Eckermann. Pražským lvům se dařilo, skončili druzí

Slovenský Šamorín zažil ve dnech 22. až 23. října poslední kvalifikační mítink letošní parkurové série Global Champions. Právě v šamorínské hale se rozhodlo o držiteli titulu šampiona Longines Global Champions Tour a vítězi Global Champions League.
 
Velké ceně Slovenska předcházela tradičně dvoukolová týmová soutěž, v které se tentokrát dařilo Pražským lvům. Nizozemec Jur Vrieling sedlal valacha jménem Long John Silver a na překážkách ani v jednom kole nechyboval. Zaznamenal pouze dva trestné body za překročení stanoveného času. Ještě lépe vyšly starty belgickému jezdci Nielsovi Bruynseelsovi, který s hnědákem Delux van T&L inkasoval v první jízdě jeden trestný bod za čas, v druhé pak už překonal kurz čistě. S celkovým skóre tří trestných bodů obsadili Prague Lions v posledním klasickém ligovém kole druhé místo.
 
S nulou dokončili obě kola pouze zástupci Scandinavian Vikings, a připočetli si tak v závěru série do žebříčku nejvyšší počet bodů. Na triumfu se tentokrát podíleli hned tři jezdci. Švédský olympijský vítěz Henrik von Eckermann spolu s belgickým ryzákem Kingem Edwardem vystřídal v sobotní části bezchybnou Evelinu Tovek, a ani on nezaváhal. Obě kola pak absolvoval čistě Nizozemec Frank Schuttert, který v průběhu soutěže měnil koně. Zatímco v pátek nastoupil v sedle belgického valacha Kinky Boy Van Het Gildenhof, o den později jel hnědáka Lyonela D. 
 
Konečné pořadí týmů v Global Champions League hraje významnou roli pro listopadové pražské PlayOffs. První čtyři pozice totiž znamenají automatický postup do jeho semifinále, zatímco ostatních čtrnáct družstev bude bojovat už ve čtvrtfinále. Vítězi celoročního bodování se stali jezdci Valkenswaard United, kteří ovládli čtyři letošní kola. Výhodu přímého postupu budou spolu s nimi mít ještě Shanghai Swans, Paris Panthers a London Knights. Pražští lvi uzavřeli základní část seriálu na šestém místě. 
 
Vrcholem mítinku byla Grand Prix s překážkami do 160 centimetrů. Právě po jejím skončení bylo jasno o držiteli titulu šampion sezony 2021 mezi jednotlivci. A rozuzlení to bylo nakonec trochu nečekané. Předpoklady mluvily o tom, že se rozhodne mezi Pederem Fredricsonem a Benem Maherem. Ten se však nakonec ocitl úplně mimo stupně vítězů. V šamorínské Velké ceně skončil totiž s Explosionem až sedmnáctý, když v základním parkuru shodil tři překážky. Jeho největší soupeř a lídr žebříčku Peder Fredricson tentokrát také nezářil. V sedle hnědáka H&M All In chyboval dvakrát a dojel desátý.
 
Do rozeskakování se probojovalo pět dvojic, z nichž tři dokázaly projet i jeho kurzem bez trestných bodů. Němec Maurice Tebbel spolu s hřebcem Donem Diaradem obsadil třetí místo, a to v čase 39,61 sekundy. O více než dvě sekundy rychlejší byl brazilský reprezentant Marlon Módolo Zanotelli na desetileté klisně Like A Diamond van het Schaeck. Ještě o dvě desetiny sekundy méně pak zapsala dvojice Henrick von Eckermann a King Edward, která každým dalším závodem potvrzuje skvělou letošní formu. Eckermann si připsal do žebříčku 40 bodů a posunul se z devátého až na druhé místo konečného pořadí. Vedoucího jezdce Pedera Fredricsona neohrozil, a tak dvojnásobný olympijský medailista z Tokia získal další titul. Stal se šampionem Longines Global Champions Tour pro rok 2021.
 

Pět vítězství za den. Faltejsek vykročil za obhajobou titulu šampiona

Jan Faltejsek na závěrečném mítinku pardubické sezony opět ukázal, proč patří k nejlepším překážkovým žokejům české historie. Na koních trenérů Pavlíny Baštové a Pavla Tůmy v sobotu 23. října vyhrál pět ze svých šesti překážkových startů.
 
Postupně zvítězil v sedlech valachů Molly Power, French Chardonney, Leo Fantastico, Korfu a Night Moon. Dopomohl tím k hattrickům majiteli Jiřímu Charvátovi a trenérce Pavlíně Baštové. Nejcennější částí Faltejskovy série byl triumf s pětiletým Night Moonem v hlavním dostihu Ceně města Pardubic na 4200 metrů. Syn výborné Nostalgie z vlastního chovu Jiřího Charváta při svém druhém startu v cross country opět předvedl suverénní výkon a zvítězil lehce o 4 1/4 délky před Popinjayem. 
 
Lepší z dvojice účastníků letošní Velké pardubické byl třetí Kaiserwalzer. Dlouho vedoucí Player v závěru klesl na páté místo, když se před něj dostal ještě Argano. Jan Faltejsek se stal celkovým vítězem pardubického šampionátu jezdců BICZ Jockey Cupu a rázně vykročil i za obhajobou celkového titulu překážkového šampiona. V letošní české statistice má zatím zapsáno šestnáct vítězství. 
 

Cena prezidenta: Laubeová psala historii, Rája se vrátil vítězně 

Za krásného počasí a před početnou diváckou návštěvou se v neděli 24. října běžel jubilejní 100. ročník Ceny prezidenta republiky v Chuchle Areně Praha. Jeden z nejstarších a nejdelších rovinových dostihů domácí sezony letos přinesl velké překvapení.
 
 
Na měkké dráze podle očekávání nikdo zpočátku nespěchal. Pomalé tempo udal slovenský Killwort sledovaný druhým ze St. Legeru Dionisem. Zrychlovat se začalo až v závěrečné třetině 3200 metrů dlouhé tratě. V cílové rovině se posunul dopředu český odchovanec Orleano a jeho žokej Jiří Chaloupka sahal po sedmém vítězství v Ceně prezidenta. Podél bariéry však nečekaně zrychlila i tříletá hnědka Lady In Pink v sedle se Simonou Laubeovou, do té doby cválající na posledním místě.
 
Největší outsiderka se sázkovým kurzem 25:1 našla v posledních 100 metrech skryté rezervy a zvítězila o půl délky před Orleanem. Třetí doběhl Triplex a čtvrtá Daralara. Dionis v závěru klesl na šesté místo, favorit Cacophonous finišoval až sedmý. Lady In Pink reprezentuje stáj Lokotrans a v Újezdu u Boskovic ji trénuje Luboš Urbánek. Pro klisnu narozenou v Německu to bylo první vítězství kariéry, zatímco Simona Laubeová se radovala z premiérového jedničkového úspěchu. Loňská držitelka bflow Ladies‘ Cupu se stala teprve pátou vítěznou jezdkyní v historii Ceny prezidenta republiky.
 
Jiří Chaloupka si těsnou porážku vynahradil v Ceně běloušů CK Martin Tour na 1600 metrů. Stylem start – cíl zvítězil v sedle pětiletého švýcarského valacha Pace Mana ze stáje KSK. Svěřenec trenéra Filipa Neuberga završil čistý hattrick, když získal třetí vítězství v rozmezí necelých dvou měsíců. Ani tentokrát nemusel výrazněji bojovat, nápor tříleté Rabbit Coulsty odrazil jistě o 1 1/4 délky. Třetí finišoval Darkolva. 
 
Strhující závěr přinesla trojková Cena Unicredit Bank na 1200 metrů, v níž desetiletý Lexceed navzdory vysoké nesené hmotnosti 69,5 kg o nos porazil dlouho vedoucího Captain Luku. V sedlech obou koní svedli velký souboj letos teprve potřetí startující trojnásobný šampion Jan Rája a šestnáctiletý amatér Matyáš Luka. Úspěch nakonec slavila zkušenost a Rájovi se při návratu do vážnice dostalo velkých ovací. Zatímco desetiletý Lexceed se tímto vítězstvím rozloučil se svou bohatou kariérou a nyní ho čeká důchod, trojnásobný šampion žokejů Rája zatím o dalším pokračování v sedle ještě nemá jasno.
 
V Ceně Fitmin Solution, předposledním dílu celoročního Fitmin Cupu pro dvouleté koně českého chovu, bojovali o vítězství dva potomci špičkových klisen. Úspěšnější byl Zamico, syn klasické vítězky Rabbit Zamindar z vlastního chovu Rabbit Zamindar. V sedle se slovenským žokejem Jaroslavem Línkem porazil o necelé tři délky klisnu Dally Top, která je pro změnu potomkem někdejšího Koně roku Dally Hit.
 
Emotivní závěr měla Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví, určená pro žákovské, amatérské a mladé jezdce. V sedle Zaukhana zde slavila první vítězství kariéry amatérka Pavlína Kašparová.
 
Foto: oficiální fotobanka GCL
 


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE