reklama 11D

Zvárová: Cento i Quimero jsou s námi od čtyř let. Jsou součástí rodiny

 23.07.2021 06:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa |
EXKLUZIVNĚ
VIDEO

ikonka

Ondřej a Aneta Zvárovi se společně starají o dva plemenné hřebce Cento Lana a Quimera-M od jejich čtyř let. V této době jsou v karanténě v Cáchách a pomalu vše směřují k přesunu do Tokia. V rozhovoru vypráví o povahách a chování obou hřebců.

reklama 12A

 
V této době již tráví své dny v karanténě v Cáchách člen českého olympijského týmu Ondřej Zvára, a to společně se svými dvěma olympijskými koňmi. Tento český parkurový olympionik své minimální kvalifikační limity pro účast na olympijských hrách splnil v sedle dvou hřebců Cento Lana (Cento Lano x Eoghan du Mervaux) a Quimera-M (Guidam Sohn x Porter), o které se jako ošetřovatelka stará zároveň i jeho manželka Aneta Zvárová. 
 
S oběma velmi nadanými hřebci má možnost Ondřej pracovat již několik sezon: „Oba k nám do stáje přišli ve svých čtyřech letech, takže Cento už u nás tráví letos dvanáctou sezonu a Quimero sezonu desátou.“ Hřebce od sebe odlišuje nejen jejich zbarvení srsti, ale také povahové rysy. Sedmnáctiletý belgický hřebec Cento Lano je velmi sebevědomý a má své vlastní návyky, které musíme udržovat a přispívat tím k jeho spokojenosti. Vedle toho čtrnáctiletý český odchovanec Quimero je v tomto ohledu mnohem méně náročný. „Je to náš šikovný, hezký český produkt, který má velmi rád své oblíbené jídlo a zasloužený odpočinek,“ říká Ondřej Zvára o Quimerovi. 
 

Nepřehlédněte: První dojmy z Tokia. Čeští jezdci se s koňmi potkají až ve čtvrtek

 
„Je to přesně tak. Qumiero velmi rád odpočívá, a i na závodech je více klidný. Cento Lano je v přítomnosti ostatních koní hlučnější a rád se předvádí. Řeší všelijaké rušivé faktory, takže musíme hodně dbát na dobré umístění boxu, aby také mohl kvalitně relaxovat a následně podávat co nejlepší výkony,“ přidává svůj pohled na chování koní Aneta Zvárová. Cento Lano je i v domácích podmínkách pánem celé stáje a je si toho také velmi dobře vědom, za tu dlouhou dobu je brán jako člen rodiny a celkově je to srdcová záležitost pro manžele Zvárovi. 
 

 
U sportovních koní na takovéto profesionální úrovni je potřeba provádět jednotlivé kosmetické úkony, jako například časté holení, úprava kopyt, ale také jednotlivé pravidelné veterinární zákroky. Toto oba hřebci zvládají bez větších problémů, nicméně při návštěvě veterinárního lékaře na nich je znát jistá nervozita a na jeho příchod se úplně netěší. „Do pohody je v těchto situacích dostáváme především jejich oblíbenými pamlsky. U Quimera to může být jakákoliv varianta a bude vždy spokojený. Cento má velmi rád kostkový cukr, klasické koňské pamlsky a mrkev,“ zmiňuje Aneta. „Quimero je naprostý požitkář, miluje veškeré jídlo a na závodech si užívá dlouhý spánek. Cento je mnohdy plný energie, na okolní vjemy je citlivější a je to s ním lehce složitější. Každopádně za tu dobu už jsou zvyklí na můj hlas a mou přítomnost, takže se toho snažím využívat a třeba i během parkuru je chválit a přispět tak k jejich celkové pohodě,“ doplňuje Ondřej. 
 

Čtěte také: Zvára: Klukům ze všestrannosti jsme šli zamávat. Emoce jsou tu velké

 
Oba zkušení plemenní hřebci již s Ondřejem Zvárou procestovali spoustu světových jezdeckých areálů a podle slov jezdce jsou naprosto bezproblémoví a vůbec neřeší, zda zrovna závodí na travnatém nebo písčitém povrchu. Nijak zásadně neovlivňuje jejich výkon ani aktuální počasí, je jim vlastně jedno, jestli prší nebo je veliké horko. Vzhledem k jejich velikosti je spíše vyhovující aréna s většími rozměry, kde je více prostoru a mohou lépe a prostorně po parkuru cválat. 
 
Jak již bylo zmíněno, tak oba hřebci už navštívili různá místa, a to nejen po Evropě. „Oba dva cestují odmalička a na dlouhé cesty už jsou velmi dobře navyklí. Nikdy jsme nezažili, že by dorazili na místo s nějakými komplikacemi a v nepohodě. S Centem jsme již podstoupili leteckou přepravu do Kataru, takže předpokládáme, že cesta do Tokia bude také v pořádku,“ říká Aneta, která má na starosti kompletní proces balení při cestování. To samozřejmě konzultuje s Ondřejem, jenž se stará především o krmení a společně poté s celým týmem dolaďují všechny závěrečné detaily. 
 
Foto: Josef Malinovský 


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE