Živě na EquiTV.cz: 8.10. derby Gabrielka, 9.10. skoky Chuchle, Olomouc
reklama 11C

Úspěchy neřadím dle výsledků. S Vladimírem Šedivým nejen o Barrel Race

 21.09.2022 16:40 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Vladimír Šedivý patří mezi nejúspěšnější české jezdce v Barrel Race. „Nejvíce mě na této disciplíně baví to, že je maximálně spravedlivá,“ uvedl. Výsledky však pro něj nejsou to hlavní. Spokojen je vždy, když v soutěžní aréně nechá maximum, co mohl.

reklama 12C

 
Vladimír Šedivý je velmi úspěšný jezdec v rychlostních, dobytkářských a lasařských disciplínách. Ačkoliv se kolem koní pohybuje od malička, k prvním závodům se dostal až v patnácti letech.
 
„Narodil jsem se v rodině, kde jsme koně už měli. To však obnášelo i spoustu práce kolem. Jezdili jsme nejdříve hlavně pro zábavu. K závodění jsem se dostal v patnácti letech, kdy se mě táta zeptal, jestli si to chci vyzkoušet a tři dny na to jsme jeli na první závod. Tam mě to nadchlo, začalo mě to bavit a od té doby jsem tomu propadnul,“ prozradil ve westernovém podcastu na EquiRadiu.
 
Právě otec mu předal řadu zkušeností a rad. Pravidelně se mu věnoval při trénincích a poskytl mu nejlepší zázemí, jaké mohl. „Jelikož táta dělá rozhodčího pro rodeo asociaci, tak spolu probíráme i pravidla jednotlivých disciplín a ve své době jsem mu také pomáhal s definováním pravidel u jednotlivých disciplín,“ vzpomíná. 
 
V dnešní době je Vladimír Šedivý specialista na Barrel Race. „Nejvíce mě na této disciplíně baví to, že je maximálně spravedlivá, protože rozhodčí tam dohlíží pouze na správný průběh. Celé se to měří elektronickou časomírou na tisíciny vteřiny a průběh může ovlivnit pouze samotný jezdec se svým koněm,“ zdůvodňuje. 
 

Psali jsme: Džíny, chapsy, bolerka. Všechno musí hezky sedět, říká Nikol Pavlicová

 
Stejně jako v případě Pole Bendingu, tak i Barrel Race patří mezi rychlostní disciplíny. „Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, jaká dráha se s koněm musí proběhnout. U Barrel Race se jedná o tři sudy, které jsou postavené do rovnoramenného trojúhelníku a u Pole Bendingu to je šest tyčí postavených v řadě za sebou v daném rozmezí 6,40 metrů od sebe,“ vysvětluje princip těchto divácky velmi atraktivních a dynamických soutěží. „Obě to jsou disciplíny, které se běhají v trysku. Kůň dělá prudké obraty a přeskoky a musí mít rozhodně dobrou stabilitu. Je tedy důležité střídání nohou a je potřeba dbát na to, aby se ten kůň nezranil a zároveň se vymezenou trať dalo projet v co nejkratším čase.“
 
Rychlostní disciplíny však nejsou jediné, kterým se Vladimír věnuje. Mezi ty další patří práce s telaty. „Mezi dobytkářskými disciplínami nemám vyloženě favorita. Nejvíce mě na tom baví velmi široké spektrum a také to, že se můžete věnovat každé té disciplíně trochu. Nejsem specializovaný na jednu konkrétní, baví mě ten víceboj,“ konstatuje. Nelze ani jednoznačně určit, která z nich je nejvíce náročná. „Každý jezdec k tomu přistupuje trochu jinak a každé zvíře má zase jiné dispozice pro tu konkrétní danou disciplínu. Nemůžu tedy obecně říct, že je mezi nějaká úplně nejtěžší.“
 
V České republice je Vladimír Šedivý držitelem několika časových rekordů a úspěchy sbírá i v zahraničí. Že by však byl považoval některý z nich za nejcennější, to prý říct nemůže. „Já osobně své úspěchy neřadím úplně podle výsledků. Pro mě je úspěch to, když odcházím z arény s pocitem, že jsem tam nechal maximum a udělal jsem všechno pro to, aby ta disciplína dopadla pro mě co nejlépe. Úspěch jako takový, je pro mě každá dobře zajetá disciplína,“ dodává ve vysílání EquiRadia.
 
Foto: poskytl Vladimír Šedivý


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE