ŽIVĚ dostihy, working equitation, klusáci, chladnokrevníci, paravoltiž
reklama 11B

V NRHA Czech se snažíme se podporovat mladé jezdce, říká Jonáš Bujnoch

 06.03.2022 11:30 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Reining už není součástí Mezinárodní jezdecké federace. Některé národní federace si ho však alespoň zatím pod svými křídly ponechaly. Jednou z nich je i ta česká. Jak prozradil Jonáš Bujnoch, většina jeho aktivit se však soustřední na NRHA Czech.

reklama 12C
 
Jonáš Bujnoch je jeden z nejúspěšnějších českých trenérů a jezdců v reiningu. Tuto disciplínu lze v České republice provozovat pod hlavičkami hned tří organizací. 
 
„U nás je možné v reiningu závodit v několika organizacích, jsou to: Česká jezdecká federace, Western Riding Club a teď již třetím rokem i pod oživenou afilací NRHA Czech. Takže tyto tři organizace pořádají reining, je možné pod nimi soutěžit a dostat se na určité mety, které si člověk vysní nebo naplánuje,“ uvedl Jonáš Bujnoch ve westernovém podcatu EquiRadia s Jitkou Kynclovou.
 
„Letos je v plánu několik změn a novinek. Pod hlavičkou NRHA Czech proběhnou opět čtyři závody a šampionát. Oslovili jsme i jiné areály. Snažili jsme se je vytipovat tak, aby byly lidem dobře dostupné – co se týče dojezdu, zázemí a tak dále. Letos budeme mít tři závody za hranicemi České republiky a jedny závody zůstávají v Česku, konkrétně u Kláry Šalkové na Smart Ranchi. Pozvání jsme dostali kousek od Popradu na Kam Quater Horses v Hrabušicích, zůstává tam v úvodu sezony Ranch 13 v Nemšové a čtvrtý závod se pojede v Polsku na Ranchi Roleski ve Starých Zukowicích,“ popisuje Bujnoch, který je jedním z členů výboru National Reining Horse Association Czech.
 
Reprezentant v reiningu hovořil s Jitkou Kynclovou i o tom, jaký je vlastně rozdíl v tom, zda jezdec startuje na závodech pod hlavičkou NRHA, nebo ČJF. „Asi tím hlavním a největším rozdílem je, že u ČJF musí člověk skládat nějakou jezdeckou licenci a musí být členem. Obecně pod NRHA nemusíte licenci skládat a je to v podstatě jen o zaplacení určitého poplatku a můžete se pak účastnit závodů po celém světě. Výhodou je být členem NRHA klubu, aby člověk mohl sbírat nějaké body do šampionátů a body na mistrovství Evropy, které se letos plánuje ve Švýcarsku. Máme různé kategorie, je to jinak rozdělené, a to si myslím, že je velký rozdíl. Snažíme se podporovat mladé jezdce, snažíme se tam mít kategorie pro mladé koně, aby se lidé nebáli přijít a vyzkoušet si to, a aby tam byla nějaká návaznost a možnost postupu do vyšších kategorií,“ vysvětluje. 
 
Jonáš Bujnoch se na závody nepřipravuje sám, ale má také několik lidských svěřenců. „Je to fajn vést mladší nebo i dospělé svěřence k jejich cíli krok za krokem. Je dobré vidět, jak si ti lidé při tom plní nějaké své sny a cíle. Pro mě je to určitě hodně motivující a určitě mám kolem sebe za poslední roky spoustu talentované mládeže. Mnoho z nich jsem už dostal k velikým úspěchům, a to je v mých očích velmi motivující. Není to vždy jen o tom, mít drahého a přiježděného koně. Je to samozřejmě o té tvrdé práci, a i ten koník musí mít nějaký talent a musí tam být nějaký potenciál a předpoklady pro reining. Je to celé o pravidelném tréninku. Jak jsem již zmiňoval, ty kategorie jsou nastavené tak, že každý si může najít svoji úroveň, aby se v ní cítil pohodlně a soutěžil se sobě rovnými,“ konstatuje v rozhovoru pro EquiRadio Jonáš Bujnoch.
 
Foto: Martina Burianová, poskytl Jonáš Bujnoch

Pod jakou hlavičkou preferujete reiningové závody?

celkem hlasů: 11

Hlasování skončilo.

ČJF 4 / 36.36%
NRHA 4 / 36.36%
WRC 3 / 27.27%


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE