reklama 11B

Mít na koni klobouk pro mě bylo něco nového, vzpomíná Tomáš Martínek

 21.04.2022 15:00 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Dnes velmi úspěšný reiningový jezdec Tomáš Martínek se dostal ke koním díky rodičům, kteří se věnovali dostihům. K westernovému ježdění jej přivedl kamarád a k reiningu až pozdější pracovní příležitosti. Kromě jedné klisny vždy jezdil koně klientů.

reklama 12A

 
Ke koním se Tomáš Martínek dostal díky rodičům, kteří měli doma koně. „Sice to byli závodní dostihoví koně, ale tím, že jsem se kolem nich motal, staral se o ně a pomáhal jim, tak jsem se dostal ke koním,“ prozradil.
 
Na western se dnes velmi úspěšný reiningový jezdec zaměřil až později. „K westernovému ježdění jsem se poté dostal díky kamarádovi, který se jednou jel podívat v roce 1994 na mistrovství WRC v Rožnově pod Radhoštěm. Tam mě s sebou vzal a já jsem tam poprvé viděl westernové závody a westernové disciplíny. Ze začátku mě neoslovil hned reining. Tehdy jsem se v tom ještě vůbec nevyznal. To westernové ježdění mě očarovalo vlastně už jen tím stylem sedlání, uzdění, tou výstrojí a oblečením. Mít na koni klobouk pro mě bylo něco nového, jelikož rodiče jezdili vždy v anglickém stylu,“ popisuje Martínek v rozhovoru pro EquiRadio.
 

Čtěte také: Pavla Bícová: Kraniosakrální terapie u koní je jedním z mých směrů

 

„K reiningu jsem se dostal až později, když jsem pracoval pro Tomáše Lesničáka a Kláru Šalkovou. U nich jsem jezdil hlavně jako pleasurový nebo allroundový jezdec, ale časem jsme pořizovali i reiningové koně, a tak jsem se k této disciplíně postupně propracoval i já. Začal jsem se o to později více zajímat, účastnil se různých kurzů a jezdil jsem na závody nejdříve jako divák,“ vzpomíná na období, kdy se od disciplín pleasure, horsemanship a trail začal více orientovat na reining. V Kozlovicích se propracoval v disciplínách pod hlavičkou Western Riding Clubu České republiky i na mezinárodní úroveň. „Toto trvalo asi pouze dvě sezony a poté už jsem přešel na reining a začal jsem také trénovat koně určené pro toto odvětví.“
 
Za svou kariéru vlastnil Tomáš Martínek pouze jednu klisnu, která měla za sebou dostihovou kariéru. „Ani nevím proč jsem si vybral zrovna ji, ale tak nějak jsme si padli do oka. Vzal jsem si ji od rodičů a začal jsem si na ní zkoušet nějaké věci. Byl to první a poslední kůň, kterého jsem vlastnil, poté už jsem trénoval pouze klientské koně. Zkoušel jsem na ní i závodit v reiningu, neměla to se mnou jednoduché, ale byla fakt dobrá a byla hodná. Po ní už to bylo však v sedle westernových koní o něco jednodušší,“ konstatoval ve vysílání EquiRadia
 

Psali jsme: Sport vám prověří i povahu koní, říká chovatelka American Paint Horse

 
Dodal také, že reining ho velmi oslovil v Americe. „Byli jsme na futurity v Oklahoma City, a tam jsem asi získal přesnější představu o čem westernové ježdění, a hlavně reining jsou.“
 
Foto: poskytl Tomáš Martínek


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.czinternetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE