Ačkoliv olympijská soutěž v jezdecké všestrannosti vyvrcholí až v pondělí, již se dá s jistotou konstatovat, že jak Miroslav Trunda, tak Miloslav Příhoda dopadnou v Paříži hůře než před třemi lety v Tokiu.
Miroslav Trunda si připsal v nedělní zkoušce celkem 72 trestných bodů, z nichž bylo čtyřicet za dvě vybočení na překážkách 5B a 21D a zbytek za překročení času. Celkem tak má po dvou dnech 125 trestných bodů a zůstává stále na poslední hodnocené pozici.
„Jednička byla v pohodě, u dvojky byla klisna nabejčená, takže jsem jí měl plné ruce, ale poslouchala a nepřicházela do žádných krizových situací. U čtyřky bohužel ztratila podkovu. Viděl jsem, jak letí vedle mě. Na pětku jsme tak již šli bez podkovy a Shuterflyke skočila do vody velký skok. Než jsem se posbíral, tak nemělo smysl jet napřímo a šel jsem variantu. Tím pádem jsem musel jít variantu i na šestce, z čehož jsem měl trochu strach, neboť bez té podkovy to na trávě trochu klouzalo,“ popsal první těžkou situaci v krosu Miroslav Trunda
v podcastu Tady Paříž na EquiRadiu.
„Na jednadvacítce byl první prvek z kopce dolů, což bylo bez problémů. Aby povrch neujížděl, tak byl vysypaný škvárou. Ale na déčku to již tolik upravené nebylo a bez té podkovy nás to trošičku tlačilo ven z oblouku. Nedotočil jsem k tomu déčku, takže jsem musel udělat kruh a skočit si to déčko,“ zmínil druhou situaci, za níž byl penalizován dvaceti trestnými body.
Na překážce s číslem 21 měl problémy také Miloslav Příhoda s Ferreolusem a po kolizní situaci následovalo zadržení a vyloučení sborem rozhodčích. „To, co se stalo, byla čistě moje špatná volba vzdálenosti ke skoku. Byly to takové dva velké stoly a bohužel tam bylo hodně měkko a kůň se na odrazu trochu zabořil a znejistil. Proto ten skok nedodělal tak, jak bych si přestavoval a přetáhl zadní nohy přes hranu. Pak jsem se ho snažil trochu motivovat, nechtěl jsem udělat stejnou chybu na dalším skoku, takže jsem musel počkat, přidat jeden cvalový skok, a tudíž i další skok byl trochu kostrbatý,“ vysvětluje.
„Následně jsem ho chtěl nechat trošku vydechnout, aby si vyfoukl a trochu se zmobilizoval. Vyběhl jsem kopeček a tam jsem bohužel udělal druhou chybu, kdy jsem moc přemýšlel nad tím, jestli má, nebo nemá sílu. Kdybych ho proti tomu kolmáku malinko rozcválal, tak by se normálně odrazil a pokračoval dál. Tam jsem bohužel moc čekal dlouho a furt jsem přidával ještě jeden cvalovej skok až se bohužel neměl z čeho odrazit,“ analyzoval inkriminovanou část jízdy, po níž následovala eliminace.
V prvních chvílích Miloslav Příhoda nepochopil gestikulace pořadatelů, že nemá v soutěži pokračovat. „Již jsem i četl nějaké komentáře na sociálních sítích, kde mě lidé hejtují kvůli tomu, že na mě mávali. Ano, vyběhl tam nějaký člověk, ale neměl na sobě reflexní vestu ani červený praporek. Já nevěděl, jestli je to na mě, nebo jestli je to na lidi okolo, protože tam byla spousta diváků, kteří hučeli. – Až poté, když jsem vyjel na rovinku za kombinací, tak tam byla slečna v reflexní vestě a měla červený praporek, kterým na mě mávala. Já jsem se ptal, co se stalo. Odpověděla mi, že neví, tak jsem se vrátil zpět k druhému stewardovi a ten také nevěděl. Nikdo mi nebyl schopen říct, proč jsem byl zastaven, jen že jsem vyloučen a mám opustit dráhu.“
Až v cíli, kam musel dojít přes veřejnou plochu mezi tisícovkami diváků, se dozvěděl, že za nebezpečnou jízdu. „Samozřejmě mě to strašně mrzí, protože to bylo moje špatný rozhodnutí. Určitě bych nejel dál s koněm, který by na to neměl, nebo bych cítil, že není schopen skákat,“ dodal zklamaně Příhoda ve vysílání EquiRadia.