ŽIVĚ: 10.8. skoky, 13.-14.8. drezura, výstava, dostihy, pólo, klusáci
reklama 11D

reklama

Návrat ke sportu dle FEI: Očkování není povinné, PCR testy od 400 koní

 30.03.2021 22:57 | AUTOR: Josef Malinovský |
MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA

ikonka

Mezinárodní jezdecká federace publikovala seznam opatření, která umožní bezpečné obnovení mezinárodního sportu v kontinentální Evropě od 12. dubna. Ve dvou zásadních bodech jsou mírnější, než nyní vyžaduje pro svody koní Stání veterinární správa ČR.

reklama 12C
 
Po šestitýdenní odstávce za účelem kontroly šíření neurologické formy koňského herpesviru EHV-1 by se v kontinentální Evropě měly od 12. dubna opět rozeběhnout závody pod hlavičkou Mezinárodní jezdecké federace (FEI). 
 
Vše bude probíhat v souladu se seznamem opatření, která vydala FEI v úterý 30. března. Jak se dalo očekávat, mezi nimi není povinné očkování proti EHV-1, ani negativní PCR testy u akcí, kterých se účastní méně jak 400 koní, příp. se na ně nedopravují letecky.
 
Pokud tedy zůstanou v platnosti aktuální podmínky Státní veterinární správy ČR pro účast na svodech koní, bude mít Česká republika ve zmíněných dvou bodech (vakcinace a PCR testy) přísnější opatření než státy, které se reálně potýkaly v posledních týdnech s nákazou herpesvirem EHV-1. Naopak mnohá jiná opatření u vícedenních závodů, při nichž jsou koně ustájeni přes noc, by nebylo vůbec od věci od FEI převzít i pro akce pod hlavičkou ČJF.
 

Psali jsme: Neexistují účinné vakcíny proti neurologické formě EHV-1, uvedla FEI

 
Již před víkendem jsme se telefonicky dotazovali sekretářů České jezdecké federace a Jockey Clubu ČR, zda tyto zastřešující organizace jezdeckého sportu a dostihů budou iniciovat, aby SVS nevyžadovala povinné očkování na EHV-1 event. negativní PCR testy a v tomto ohledu sladila podmínky dle FEI, jejíž veterinární ředitel konstatoval, že neexistují účinné vakcíny proti neurologické formě EHV-1 a povinné PCR testy by měly být povinné pouze pro vybrané události. V pondělí 29. března nám generální sekretář ČJF Jiří Strejček telefonicky sdělil, že se Výkonný výbor ČJF usnesl hlasováním per rollam, že se k takové iniciativě nepřidá, neboť ČJF upřednostňuje zdraví koní nad sportem. Oficiální stanovisko Jockey Clubu ČR k této otázce zatím nemáme k dispozici.
 
Z každodenních výstupů Mezinárodní jezdecké federace je patrné, že ani tato instituce nebere situaci na lehkou váhu a zdraví koní je na prvním místě. I proto přijala celou řadu důležitých opatření, která vycházejí z důsledného vyhodnocení celé situace. Níže vybíráme ty nejpodstatnější body, plné znění je publikováno na stránkách FEI. Nutno dodat, že většinou se jedná o dočasná, nikoliv trvalá ustanovení.
 

Příprava místa konání před akcí

V souladu s veterinárními předpisy FEI jsou všichni pořadatelé akcí povinni mít plán biologické bezpečnosti a plán pro zmírnění ohnisek infekčních chorob. Organizátoři musí tyto dokumenty předložit veterinárnímu delegátovi nejpozději týden před konáním akce.
 
U akcí s více jak 400 koňmi, kteří jsou v dějišti závodů ustájeni přes noc, musí být opatření biologické bezpečnosti vydána týden před příjezdem koní. Všechna ustájení mají mít kvalitní větrání, uličky ve stájích musí mít jednosměrný provoz, aby se koně nesetkávali proti sobě. Čištění, sedlání a jiná péče o koně v uličkách je zakázána. Koně, kteří na závody přijedou společně, musí být ustájeni také společně. FEI doporučila, aby očkovaní koně měli ustájení oddělené od neočkovaných. U vstupů a východů ze stájí musí docházet k mytí rukou, resp. dezinfekci.  
 
V jedné stáji nesmí být ustájeno více jak 100 koní přes noc, stěny boxů by měly být vysoké minimálně 2,4 metru mezi koňmi různých jezdců, příp. by mezi nimi měl být jeden prázdný box. Alternativní možností pro ustájení koní je varianta, která počítá s maximálně 200 koňmi ve stájích se sdíleným vzdušným prostorem. Boxy pro koně v takovém případě musí být seskupeny do jednotek s max. 16 boxy, přičemž minimální vzdálenost mezi těmito jednotkami ve všech směrech musí být nejméně 6 metrů. 
 
Na každých 100 koní musí pořadatelé nachystat nejméně dva izolační boxy ve stájích, které jsou zcela oddělené. Minimum jsou však dvě jednotky se čtyřmi boxy pro každou jezdeckou událost, při níž jsou koně ustájeni přes noc. U akcí s více jak 400 koňmi musí existovat nejméně čtyři samostatné jednotky po čtyřech boxech. 
 
Během závodů musí být zajištěno, aby nebyly žádné společné žlaby či napáječky, ani hadice. Pokud jezdci cestují s více koňmi, tak si mohou přivést vlastní hadice, ale nesmí je sdílet s ostatními. 
 

Jak je to s PCR testy

Negativní PCR test na EHV-1 bude vyžadován u akcí s více jak 400 koňmi, pokud se jedná o událost, kde jsou koně ustájeni přes noc. Pokud ovšem jsou koně na akci přepravováni letadlem, tak je vyžadován negativní PCR test u všech těchto koní. 
 
Vzorek musí být odebrán nejdříve 96 hodin před příjezdem na akci. Odebírat jej může pouze licentovaný veterinář a při odběru je nutné překontrolovat ID koně. FEI ID číslo koně musí být v laboratorní zprávě uvedeno, vč. času a datumu odběru vzorku. Výsledky jsou přijímány pouze od laboratoří uvedených v seznamu FEI, nebudou akceptovány od interních veterinárních klinik. 
 

Veterinární kontrola při příjezdu

Vyšetření koní při příjezdu musí probíhat mimo zabezpečenou stabilní oblast, tedy mimo hlavní areál, kde se závody konají. Vše musí proběhnout tak, aby se zajistilo, že koně nepřijdou do těsného kontaktu s ostatními koňmi. 
 
Toto dočasné ustanovení ovšem neplatí pro akce, při nichž koně nejsou ustájeni přes noc. V případě, že není k dispozici žádný vnější prostor, mohou být koně vyloženi z přepravníku a vyšetřeni při příjezdu (vč. měření teploty) v přidělené stáji. 
 

Další opatření v dějišti závodů během akce

Koním se má měřit teplota dvakrát denně (ráno a večer). Jezdec či ošetřovatel teplotu zaznamená pomocí grafu do protokolu, který je vyvěšen mimo prostor stáje. Delegáti FEI toto budou taktéž dvakrát denně kontrolovat. 
 
Při akcích, které se konají více týdnů po sobě jdoucích a koně jsou při nich ustájeni ve stejném vzdušném prostoru, musí být každé pondělí testováni na EHV-1, a to bez ohledu na to, zda soutěží, či nikoliv. Pro takové akce musí být k dispozici buď pohotovostní laboratoř, nebo stabilní testovací jednotka pro analýzu vzorků na EHV-1 pomocí PCR. 
 
Generální sekretář FEI má možnost zrušit akci, pokud při ní dojde k vypuknutí nákazy EHV-1. 
 
Zdroj: FEI
Ilustrační foto: Stefano Grasso / LGCT


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace