Po delší době se dostala do Česka a mohla v Bošovicích navštívit koně svého otce Viktora Tymošenka a jeho obchodního partnera Andriie Milovanova. Julie Tymošenková však ani na jihu Čech nemohla utéct smutné realitě, které od loňského 24. února čelí její rodná Ukrajina.
"Koně jsou naše srdcová záležitost, ale v posledním roce je těžké se na ně naplno soustředit. I v den, kdy jsem byla v Bošovicích, dopadly na Ukrajinu bomby a v městě pana Milovanova Dnipru zemřelo hodně lidí. V této situaci mu ani nemůžu zavolat dobré zprávy o našich koních, jak skvěle vypadají," posteskla si Tymošenková v rozhovoru pro Jezdci.cz.
Když Rusko napadlo Ukrajinu, Tymošenko i Milovanov zůstali v zemi a zapojili se do domobrany. “Snaží se dělat, co je v jejich silách. Jsem na naši rodinu velmi hrdá. Doufám, že letos válka skončí a budeme se moci naplno zase věnovat koním,” doufá Tymošenková, která aktuálně žije v Mnichově.
Rodinná dostihová operace je rozkročená mezi Českem a Francií. Včetně chovných klisen, ročků a hříbat čítá kolem padesáti plnokrevníků.
"Výsledkově jsme loni sice neměli úplně nejlepší sezonu, ale velkým úspěchem byl lukrativní prodej dvouleté Chervony Kalyny do USA a tříletého Gurzufa koupili na jaře Francouzi, takže i v tak strašném roce pro naši rodinu i zemi se našim koním něco podařilo. Máme naprostou důvěru k trenérovi Václavu Lukovi, spolu se svou paní nás obrovsky podrželi," ohlíží se Tymošenková.
V tréninku zůstávají nejvýše hodnocený kůň Klasifikace 2021 Partenit i sprinter Azov, jemuž se v říjnu podařilo vyhrát handicap classe 3 v Saint-Cloud.
"Partenitovi věřím, je to výborný kůň a snad ještě něco ukáže. Na druhou stranu si musíme připustit, že mu je už pět let. Můj otec a pan Milovanov vždycky chtěli zkusit něco nového a na loňskou zimu ho poslali do Dubaje. Viděno s odstupem času to nebyl dobrý nápad. Nejen, že to bylo nové prostředí, ale navíc tam celý dostihový systém a trh fungují trochu jinak," podotkla Tymošenková.
Jména koní jako vzpomínka na vlast
Že barvy dresu rodinné stáje odpovídají národní žluto-modré kombinaci, si mnozí pořádně všimli až v loňském roce. Podle Tymošenkové to není náhoda.
"Stáj a chov pro nás nejsou jen vášní a koníčkem. Od začátku je bereme i jako šanci ukázat, že Ukrajina patří do Evropy a že se může zapojit do dostihového dění jako kdokoli jiný. Jsme chovatelé a ve Francii se nám daří," konstatuje.
Patriotismus Tymošenkových se odráží i v pojmenování jejich koní. Partenit a Gurzuf jsou místa ležící na Krymu, Chervona Kalyna odkazuje na ikonickou národní píseň. I proto Tymošenková považuje za symbolické, že se dostihoví koně v majetku rodinné stáje připravují právě v Česku, které Ukrajinu po celou dobu války intenzivně podporuje.
"Nemohu ani dostatečně vyjádřit vděčnost za tu obrovskou vlnu podpory a solidarity, kterou cítíme z České republiky. Vnímám, jak zdejší lidé stojí při Ukrajině. Díky tomu jsme stále tady a můžeme nadále něco dělat," uzavírá Tymošenková.
Foto: Partenit na snímku Pavly Pechmanové