reklama 11A

Famózní Ponntos završil blacktype hattrick, Kratochvíl čaroval v Meranu

ikonka

Současný největší propagátor českého turfu v zahraničí Ponntos si v neděli pohrál se soupeři v grupě 2 v Chantilly. Žokej Jan Kratochvíl dominoval v Meranu, kde mimo jiné porazil s Natamem výborného Mauritiuse. Mapujeme víkendové starty českých koní.
02.06.2024 21:02  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Eva Kopečná  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Životní sezona českého rychlíka Ponntose pokračuje. Úřadující Kůň roku v neděli nenašel potřetí za sebou přemožitele v dostihu blacktype. Po milánském listed a pařížské grupě 3 zvítězil i v grupě 2 Prix du Gros-Chene (1000 m, 130 000 eur) v rámcovém programu francouzského derby v Chantilly.

Na šestiletého hřebce majitelky MUDr. Evy Nieslanikové se podruhé vyhoupl Mickael Barzalona a znovu prokázal, že si s hnědákem rozumějí. Po startu přešel Ponntos tradičně na špici a vystupňoval tempo.

Favorit 25:10 si udržoval délkový náskok a v závěru dokázal podobně jako před třemi týdny v Longchamp odejít od soupeřů. Druhá Mgheera na něj v cíli ztrácela 2 1/2 délky. Ponntos vyběhl na přímé dráze čas 0:57,72 a popáté v kariéře triumfoval na blacktype scéně.

 

Čtěte také: Chuchelský double "růžovo-bílých": Generálku na derby vyhrála Fine Anyway

 

Velkým lákadlem nedělního mítinku v Meranu byl souboj dvou osmiletých hvězd rodiny Váňových Mauriciuse a Natama v Graded 1 proutěných překážkách Gran Corsa Siepi d'Italia (4000 m, 60 000 eur). Na poslední skok najížděli hlava-hlava, ale ve finiši dokázal Natam v sedle s Janem Kratochvílem od svého soupeře lehce odejít a připsal si dosud největší úspěch kariéry.

Mauricius, který ovládl svých minulých devět startů, doběhl druhý a prohrál tak poprvé od září 2022. Třetí doběhla dlouho vedoucí Vezzana.

Kratochvíl nebyl k zastavení

Mužem dne byl v Meranu Jan Kratochvíl, který slavil čtyři vítězství. V rámcovém programu si připsal Grand Steeple-chase di Roma (Gd3, 5000 m, 30 000 eur), Gd3 v sedle Gap Pierjiho, jehož jistil z druhé pozice Almost Human. Soupeře nenašel ani v listed proutěnkách Premio dei Giovani (3000 m, 23 100 eur) s tříletým Meme Xamem, který debutoval v tréninku Josefa Váni a barvách Scuderie Tania-Váňa, a s domácím Menschem v rámcovém dostihu.

Trojice překážkářů stáje Lokotrans zamířila do Lyonu Parilly a všichni vytěžili dotovaná umístění. Ve svých současných barvách již jednou vítězná Bonita de la Serre doběhla pod Nathanem Howiem dobře čtvrtá ve steeplechase classe 3 Prix du Mont Saint-Rigaud (4100 m, 25 000 eur), kde ztrácela na vítěze asi 2 1/2 délky.

Další čtyřletý svěřenec Luboše Urbánka Jack Top finišoval s Nicholasem Gauffenicem čtvrtý v proutěnkářském handicapu Prix de Salverte (3800 m, 25 000 eur) a o rok starší Joli Look přidal vzdálenou pátou příčku ve steeplechase classe 2 Prix Georges Courtois (4100 m, 29 000 eur). V tomto dostihu startoval i Machinos ze stáje Hany Veselé, ale záhy po startu ztratil Nathana Howieho.

Umístění v Baden Badenu a Compiegne

Již v sobotu se vydala dvojice reprezentantů stáje The Sons of Sharpour v tréninku Konstantina Kobzareva do Baden Badenu a oba si v sedle s někdejším vítězem Českého derby Vladimirem Panovem vedli dobře. Čtyřletý Norton obsadil druhé místo ve trojkovém handicapu Preis vom Oldtimer Meeting Baden-Baden (2200 m, 13 000 eur), byť jedenáct délek za suverénním vítězem Lazzarem, jemuž dával 7,5 kg.

O kategorii výše se představil druhý z letošní Velké květnové ceny Politicum. Osmiletý bělouš stihl ve Wettstar.de - Rennen (1400 m, 15 000 eur) poslední dotaci za páté místo.

Jak se v neděli ukázalo, šlo zároveň o předčasný konec jarního mítinku v Baden Badenu. Závěrečný dostihový den musel být v neděli zrušen kvůli silným dešťům a nebezpečné dráze. Grupa 2 Grosser Preis der Badischen Wirtschaft se poběží 16. června v Kolíně nad Rýnem, zatímco listed Silberne Peitsche a dva dostihy tříletých byly přesunuty na 9. červen do Hoppegartenu.

Z dvojice svěřenců Zdena Koplíka na pátečním mítinku v Compiegne si vedl lépe veterán Ultimate Fight. Pod pérovou váhou 52 kg finišoval třetí v prodejní classe 4 Prix de la Clairiere de l' Armistice (1400 m, 16 000 eur), asi délku od vítěze Uriho. Čtyřletý Volcan skončil osmý v classe 3 na 2000 metrů.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE