reklama 11D

Godfrey před Chelmsfordem. První kvalifikaci ovládli mladí krosaři

ikonka

V Pardubicích se v sobotu rozběhl kvalifikační cyklus na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. V první kvalifikaci Ceně města Pardubic se rázně přihlásila ke slovu nastupující generace krosařů, kvalifikační podmínky splnilo všech 15 aktérů.
25.05.2024 19:35  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Ivan Krejza  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Bez jediného pádu se obešla sobotní úvodní kvalifikace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do cíle se dostalo všech patnáct startujících a splnili tak kvalifikační kritéria pro účast ve vrcholu překážkové sezony.

V napínavém finiši Ceny města Pardubice se schylovalo k repríze loňského doběhu, ale osmiletý polokrevník Godfrey pod Danielem Vyhnálkem byl nakonec o hlavu rychlejší než obhájce vítězství Chelmsford, který se úspěšně vrátil po roční dostihové přestávce. O další dvě délky zpět finišoval třetí Star a na tabuli se dostali ještě Sexy Lord a Her Him.

Vítězný Godfrey je vlastním odchovancem majitele Jiřího Trávníčka a jako syn sériové vítězky Partoutatou má skákání v genech. Při svém debutu ve Velké pardubické se loni zapletl do hromadného pádu na Taxisu, kde neměl šanci vyhnout se koním před sebou.

 

Čtěte také: Sen vyhrát překážky v Baden Badenu se mi už nesplní, říká Červenka

 

"V loňské Velké nám to nevyšlo, ale věřím, že teď už to přijde. Neměli jsme dnes úplně optimální průběh, stále jsem se motal někde ve středu pole. Pak jsme se zase propadli dozadu a musel jsem si hledat pozici, ale soupeři v závěru postupně odpadávali a Godfrey to dobře seběhl," radoval se Daniel Vyhnálek.

V prvních metrech se na chvíli zdálo, že tempo bude pomalé, ale vzápětí se chopil režie na špici jako obvykle Jaroslav Myška na Sexy Lordovi. Postaral se tak o poklidný dostih bez větších incidentů, v blízkém druhém sledu mu sekundovali Player a také favorizovaný Chelmsford.

Přestože zejména na vodních příkopech docházelo k řadě skokanských nepřesností, všichni aktéři dostih dokončili. Ve výběhovém oblouku razantně akceleroval třináctiletý bělouš Star s náhradním žokejem Ondřejem Velkem, který vystřídal zraněného Marka Stromského, ale podobně jako v loňské Velké pardubické ho část soupeřů v cílové rovině dostihla.

O přední příčky si to s výjimkou Stara rozdali výhradně krosaři nejmladší generace. Souboj o vítězství svedla dvojice osmiletých, stejný věk má i čtvrtý Sexy Lord a pátý Her Him je jen o rok starší.

Ze zkušených harcovníků se Argano posunul na šesté místo, sedmý Kaiserwalzer už na vítězného Godfreyho ztrácel téměř 28 délek. Z dvojice vítězů Velké pardubické byl lepší devátý Talent, zatímco Mr Spex skákal váhavě a nakonec doběh uzavřel na patnáctém místě.

Úspěšný comeback New Frienda

V rámcovém programu nasedlala dva vítěze trenérka Lenka Kvapilová. Nejprve Dumon Roclay pod Marcelem Novákem mladším odolal náporu Ironiky ve čtyřkovém krosu na 4600 metrů a posléze sedmiletý Hibernian s Marcelem Novákem starším po krásném souboji porazil o nos favorita Mr Zuru ve dvojkové Ceně společnosti Tipsport.

Lehkým triumfem o 6 délek ve čtyřkové Ceně skupiny Protection (IV, 3350 m) se uvedl na krosové scéně Angor Wat ze stáje Joly, který si pod Janem Odložilem poradil s Jacobellisem a King Heartem.

Vítězně se po rok a půl dlouhé přestávce vrátil na dráhu pětiletý New Friend. Vlastní odchovanec Jiřího Charváta neprohrál ani v pátém startu kariéry a jako třída v poli ovládl s Janem Faltejskem dvojkovou steeplechase Cenu služeb města Pardubic (3500 m), byť mu v cílové rovině dlouho vzdoroval Perry Owens.

Koněm pro zapamatování je čtyřletý Dalibor v majetku Zbyňka Englice. Čtyřletý svěřenec Štěpánky Myškové ve druhém startu kariéry dominoval ve čtyřkovém krosu Ceně společnosti Explosia (3350 m. S Jaroslavem Myškou nadělil druhému George Of Beaumontovi 3 1/2 délky, třetí Averton už ztrácel "daleko".

Trenér Josef Váňa připravil dalšího vítěze pro Dostihový klub iSport - Váňa. Šestiletý německý odchovanec Nordstrand zdolal v Poháru BICZ holding (III, 4500 m) jistě o 2 1/4 délky Kmotra, třetí peníze bral slovenský Fort Ryan. Vítěze odjezdil žokej Josef Bartoš, spojený s dosud největším úspěchem zeleno-bílých barev ve Velké pardubické s Theophilosem.

V závěrečném bumperu na 2800 metrů zopakoval dubnové vítězství z podobného dostihu Sunset pod Petrem Foretem. Reprezentant majitele Jana Červenky, trénovaný Martinem Liškou a disponující přihláškou do St. Legeru, se o krátkou hlavu ubránil drtivě akcelerující Jasmine For Joy. Třetí finišovala domácí odchovankyně Princess Valentine.

 
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE