reklama 11B

Chuchelský double "růžovo-bílých": Generálku na derby vyhrála Fine Anyway

ikonka

Sobotnímu mítinku v Chuchle Areně Praha nepřálo počasí. Nejlépe si s měkkou dráhou poradila Fine Anyway ze stáje manželů Dufkových, jež porazila hřebce ve Velké červnové ceně a připomněla sílu svěřenců Ingrid Janáčkové Koplíkové v klasickém ročníku.
01.06.2024 23:45  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Petr Guth, www.dostihovy-svet.cz  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Dva jedničkové dostihy se v sobotu běžely v Chuchle Areně Praha a oba rozhodly pro sebe tříleté klisny stáje Statek Blata Český ráj. Trenérka Ingrid Janáčková Koplíková nejprve nasedlala vítězku Conseq Ceny Nory Jeane Ciotolu a o půl hodiny později se radovala i z triumfu v CPIPG Velké červnové ceně prostřednictvím hnědky Fine Anyway. Obě vítězky odjezdil žokej Tomáš Lukášek, který tak měl v rámci deštivého odpoledne stoprocentní úspěšnost.

Velká červnová cena na měkké dráze beze zbytku otestovala vytrvalecké schopnosti dvanácti tříletých, ale jako generálka na České derby letos vzhledem k absenci většiny předběžných favoritů opět neměla ten správný lesk. Kromě vítězky se na distanci 2210 metrů výrazněji blýskl jen hřebec Queen’s William z tréninku Jiřího Brože. Německá akvizice stáje Excelent-K s.r.o. Liberec při své české premiéře pod žákem Tomášem Romanem odvodila dostih a v lahovickém oblouku měla třídélkový náskok na druhou Wild Sheep.

Ve finiši dokázal dosud mezi německými nezvítězivšími běhající hnědák dlouho odrážet útoky soupeřů a kapituloval až v závěrečných sto metrech, když nenašel recept na akceleraci Fine Anyway ve vnější stopě. Ve stínidlech běžící vítězka z únorového Marseille triumfovala o dvě délky, téměř stejná vzdálenost dělila druhého Queen’s Williama od třetího Prometheuse, vnuka vítězky tohoto dostihu z roku 2005 Peintre Naive. Ten měl v rozhodujících okamžicích nevýhodu, že blízko vnitřní bariéry běžel prakticky osamocen.

 

Čtěte také: Dvě šance vidět Ponntose? Kromě Svatováclavské míří i do Leram Millionu

 

Dobrý výkon podal na čtvrtém místě potřetí startující Sambany a pro páté peníze si solidní koncovkou doběhl Zirconne. Norridor se na měkké dráze nedostal přes osmé místo a loňský šampion dvouletých hřebců Maxmilián uzavřel doběh se ztrátou více než devatenácti délek na Fine Anyway.

"Seděli jsme dobře na pozici, v cílové rovině jsem si udělal trochu místo a kobyla akcelerovala. Víme z práce i minulých startů, že má ráda měkko a před startem jsme si dost věřili. Byla to myslím asi nejslabší Velká červnová cena za poslední léta, ti nejlepší koně dnes neběželi. Fine Anyway asi není úplně nejlepším koněm ve stáji pro derby, ale pokud zase naprší, může situace vypadat zase jinak," řekl po doběhu Tomáš Lukášek.

Fine Anyway byla do Českého derby dohlašována na konci dubna. Zimní přípravu absolvovala v Cagnes-sur-mer a Velká červnová cena byla jejím devátým startem. Ve francouském handicapu vlastní známku 32 kg, na domácí půdě byla předtím devátá v Jarní ceně klisen.

Ciotola prokázala třídu

Ještě jednoznačnější situace byla v Ceně Nory Jeane, srovnávacím dostihu tříletých a starších klisen na 1610 metrů. Druhá z Jarní ceny klisen Ciotola, pro niž měla být míle už za hranou distančního optima se po startu posunula na špici a Lukášek s ní pozvolna zvyšoval tempo.

Za mezníkem 400 metrů ryzka odešla od pole a dál navyšovala svůj náskok, činící v cíli 8 délek. Druhá skončila další tříletá klisna Dantawi před Comming Pulse a Dally Top, obhájkyně vítězství Classa těsně uhájila páté peníze.

"Měli jsme víc výchozích plánů a jít start-cíl byla až poslední možnost. Dnes to ale nikdo nechtěl vzít na sebe. Povedlo se nám pošetřit síly, až do poloviny roviny jsem mohl v klidu sedět a Ciotola pak prokázala třídu. To měkko jí možná dokonce pomohlo," hodnotil Lukášek.

Fialová ve formě

Další výrazný krok na cestě k titulu žokeje udělala Lucie Fialová. V sobotu slavila double a k vysněnému padesátému vítězství kariéry jí scházejí už jen tři "čárky". V dostihu tříletých Ceně www.voltemourka.cz na 1610 metrů se lehce prosadila s účastnicí klasického Hazafi Díj Gold Scattered a v závěru programu přidala ještě úspěch s šestiletým New Moonem, který je osmým vítězem trenérky Jany Manové v rozmezí necelých dvou týdnů.

Nejsuverénnější sobotní vítězkou byla někdejší držitelka titulu "pražský zimní favorit" Lowe Wole z vlastního chovu stáje Tahlo Šefraný. Svěřenkyně Karla Germiče ovládla v sedle s Michaelou Molkovou stylem "velmi lehce 10" jeden ze dvou žákových dostihů.

V závěrečné Ceně společnosti Tipsport (1610 m) už sahal po třetím vítězství za sebou čtyřletý Discovery Day, ale nejsilnější finiš nakonec předvedl spolehlivý Rainier pod žokejem Radkem Koplíkem.

Čeští odchovanci triumfovali ve čtyřech z osmi dostihů. Jejich sérii načal sedmiletý Forte ze stáje Pěčín-Jelen, který beze zbytku využil pérové váhy 51,5 kg a pod Taťánou Mášovou si jistě o 3 1/4 délky poradil s tříletým Emletem. Třetí místo ukořistil další svěřenec Jaroslava Jelena Mormill.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE