reklama 11A

Do Českého derby zbývá měsíc. Projděte si žebříček uchazečů podle Jezdci.cz

ikonka

San Sebastian, King Warrior, Cheeky Boy, Gabon, Naughty Peter, Niamey, Pirlo nebo Prometheus. Okruh zajímavých koní před 104. Českým derby je poměrně široký, v závěrečných trialech se však představí jen část z nich. Podívejte se na naše hodnocení.
24.05.2024 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Pavla Pechmanová  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Do 104. Českého derby zbývá posledních třicet dní a přihlášku do modré stuhy stále vlastní 31 uchazečů. Poslední slovo na cestě k derby budou mít o prvním červnovém víkendu dva tradiční trialy, Velká červnová cena (1. 6.) a Starohájske kritérium (2. 6.), v nichž si kandidáti budou moci ještě zlepšit své handicapové známky.

Eliminační podmínky prošly úpravou. Ještě předtím, než pořadí v handicapu a eliminační známky rozhodnou o definitivní podobě startovní listiny, budou vyřazeni nestartovavši aktéři, ti s nulovým dotačním ziskem a také zástupci stejného majitele, který má ve hře více než tři koně.

Podle těchto pravidel by ze současného seznamu vypadla dosud nestartovavší Elsa Lucia a stáje Statek Blata Český ráj a Rabbit Trhový Štěpánov by přišly o dvě jména ze svých pětičlenných sestav. Zatímco růžovo-bílé barvy si budou vybírat z koní disponujících momentálně dostačujícími českými a francouzskými známkami, níže hodnocení zástupci Rabbitu ještě můžou ukázat progres v posledních trialech.

Samotné derby, premiérově sponzorované firmou Westminster, sice disponuje okruhem favoritů, ale vzhledem k absenci přímého srovnání části z nich se jeví jako otevřená partie. Server Jezdci.cz přináší první verzi svého tradičního žebříčku kandidátů derby, založeného na ryze subjektivním hodnocení vyhlídek jednotlivých koní.

1. SAN SEBASTIAN (FR), Lokotrans, tr. Luboš Urbánek, handicap 80,5 kg
Kariéra bělouše z vlastního chovu stáje Lokotrans je výjimečná z více důvodů. Budoucí úspěchy předznamenal už svým loňským debutem na dráze, kdy rozdílem třídy opanoval Gerschův memoriál. Letos absolvoval jediný start, a to klasickou Velkou jarní cenu, kterou ovládl jistě o 2 délky. Podle vyjádření svého týmu nyní pokračuje přímo do derby a formu doladí doma v Újezdu u Boskovic. Třebaže kolem něj panuje řada otazníků - mimo jiné dosud veřejně neběžel na delší trati a v předchozích 103 letech se v tuzemském derby neprosadil žádný bělouš - má tak výrazné rezervy a potenciál, že je přirozeným adeptem na první pozici v tomto žebříčku.

2. KING WARRIOR (IRE), Petra Čapková, Ingrid Janáčková Koplíková, handicap 77 kg
Ani výrazný ryzák se stále nezkušeným projevem zatím neudělal nic špatně. Debutoval 17. února třetím místem v Cagnes-sur-mer, následoval stejný výsledek v Marseille a nakonec King Warrior dominoval stylem start-cíl v dubnové Ceně PP Asset Management, druhé kategorii na 1800 metrů v Chuchli. Druhý Pirlo na něj ztrácel 3 1/2 délky. Z Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera musel být kvůli menšímu zdravotnímu problému na poslední chvíli škrtnut, nicméně brzy nato podaná přihláška do Ceny vítězného oblouku signalizuje, že nešlo o nic vážného. Větší pochybnosti o jeho vytrvalosti nepanují, ale zatím to neměl možnost potvrdit v dostihu.

3. CHEEKY BOY (FR), Drag Consulting, Michal Demo, handicap 74 kg
Další z pomalu zrajících talentů se v aktuální sezoně představil na dráze dvakrát. Uvedl se třetí příčkou v bratislavské Ceně trojročných žrebcov a v květnu vyhrál o hlavu Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, kde přišel s velkou koncovkou na posledních sto metrech. Ve stínidlech běhající hřebec potřebuje ještě jeden přípravný dostih, a tak figuruje na přihláškách Starohájskeho kritéra.

4. GABON (IRE), Statek Blata Český ráj, Ingrid Janáčková Koplíková, handicap 78,5 kg
Druhý z loňské Ceny zimního favorita těžil ze zimní přípravy v Cagnes-sur-mer. V únoru absolvoval tři francouzské starty, v nichž se pokaždé umístil, a následně se prosadil velmi lehce o 4 1/4 délky ve slovenské Velkej jarnej ceně. Je přihlášen do Starohájskeho kritéria a tudíž nadále pokračuje bratislavskou cestou. Dosud nejdelší dostih jeho kariéry měřil 2150 metrů.

5. NAUGHTY PETER, Westminster Race Horses, Maciej Jodlowski
Potenciální černý kůň derby by mohl přijet z Polska a běhá v barvách sponzora Mariana Ziburskeho. 12. května zdemoloval o 12 délek pole varšavské třetí kategorie na 1800 metrů a potvrdil reference, že půjde dál nahoru. Zda dá přednost Českému nebo svému domácímu derby, je zatím otevřené. I kvůli handicapu se trenér Jodlowski rozhodl pro dřívější srovnání s českými soupeři ve Velké červnové ceně. Zajímavostí je, že ač vlastní odchovanec Westminsteru, narodil se v Napajedlích a je tak oficiálně jedním ze dvou posledních zástupců domácího chovu na přihláškách derby.

6. NIAMEY (GER), Bergman's Horses, Vendula Korečková, handicap 71 kg
Klisna zakoupená jako roček na dražbě v Baden Badenu si řekla o první start kariéry až letos v dubnu a z voleje vyhrála zahajovací dostih chuchelské sezony na 1600 metrů. Mezi ročníkovou špičku zamířila následným třetím místem v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, 2 1/4 délky a hlavu za vítězným Cheeky Boyem. I její projev signalizuje další progres, a protože umístění z prvního jedničkového derby-trialu v minulých letech neměli jistotu dostatečné handicapové známky, poběží Niamey ještě Velkou červnovou cenu.

7. PIRLO (GER), Dr. Charvát, Pavel Tůma, handicap 74 kg
Stáj majitele Jiřího Charváta letos zastupuje konzistentní německý odchovanec. Do klasické sezony Pirlo vstoupil druhou příčkou ve sledované II. kategorii na 1800 metrů, na suverénního vítěze King Warriora tenkrát ztrácel 3 1/2 délky. V Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera sahal po vítězství, ale v posledních metrech ho těsně udolal Cheeky Boy. I v jeho silách by mělo být další zlepšení, distanci nad dva kilometry navíc vyzkoušenou má.

8. PROMETHEUS (FR), DS Pegas, Dalibor Török
Polobratr vítězky derby Queen Of Beaufay z vlastního chovu Jiřího Trávníčka je jednou z očekávaných osobností ročníku, na jaře má nicméně pomalejší rozjezd. Do klasické sezony vstoupil v Lyonu Parilly pátým místem mezi nezvítězivšími na 2200 metrů. V Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera zůstal čtvrtým místem lehce za očekáváním, neměl však optimální průběh. Prozatím disponuje francouzskou známkou 35,5 kg a další indicii o svých možnostech dá ve Velké červnové ceně.

9. SUN PROJECT (FR), Statek Blata Český ráj, Ingrid Janáčková Koplíková
Ve stáji Statek Blata Český ráj a trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové zatím před derby panuje jistá tlačenice, dosud nezvítězivší bělouš Sun Project však patří mezi přední adepty. V březnové francouzské prodejce získaný hřebec (cena 32 522 eur) se letos umístil v každém ze svých čtyř startů. Po třech čtvrtých místech ve Francii doběhl ve své české premiéře třetí ve Velké jarní ceně, kde zaujal hezkou koncovkou. Žádný delší dostih však dosud neabsolvoval.

10. NORRIDOR (POL), majitelka a trenérka Helena Blažková, handicap 67,5 kg
Jeden ze dvou synů vítěze obou exfederálních derby Touch Of Geniuse v tréninku a majetku Heleny Blažkové původně směřoval do proutěných překážek tříletých a jeho dvě poslední místa v zimním Cagnes-sur-mer nenasvědčovala, že by měl mít vyšší ambice. Přišlo však nečekané vítězství na 2200 metrů v Mostě a poté potvrzení jisté třídy v podobě páté příčky v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Norridor může dál překvapit, více napoví Velká červnová cena.

11. ESKADRA ZERO (IRE), Rustikal HC s.r.o., Václav Luka mladší, handicap 72 kg
Nenápadná klisna zahájila sezonu už 19. ledna sedmým místem v Deauville. Z řad nezvítězivších se vyčlenila v dubnové IV. kategorii na 1800 metrů v Chuchle Areně a dobré zákulisní reference potvrdila třetím honorářem ve slovenské Velkej jarnej ceně. Na delších distancích zatím neběhala, aktuálně figuruje na přihláškách Velké červnové ceny i Starohájskeho kritéria.

12. BLACK GANGSTER (FR), Statek Blata Český ráj, Ingrid Janáčková Koplíkové
Spolu se stájovými kolegy strávil významnou část zimy v Cagnes-sur-mer, kde se uvedl druhým a třetím místem. Spolehlivost potvrdil i pátou příčkou v klasické Velké jarní ceně, byť jeho fanoušci doufali v lepší výsledek. Přesnější srovnání s tréninkovými a stájovými kolegy zná pouze trenérka a její stájový tým. Z dosavadních výkonů se zdá, že na 2400 metrů má majitel lepší koně.

13. TENTED CAMP (GB), Ivo Köhler, Martina Havelková
Tři starty na 2400 metrů v pařížském Saint-Cloud absolvovala svěřenkyně Martiny Havelkové a připsala si jedno páté a dvě šestá místa. Hodnotu některých z těchto forem proti nezvítězivším klisnám velkých francouzských stájí ukáže až čas. Prozatím však znamenají, že pokud se klisna s francouzským ratingem 29,5 kg chce kvalifikovat do derby, potřebuje dobrý výsledek ve Velké červnové ceně.

14. SAMBANY (GER), AGA-Vlachovice, Radek Holčák
Porci smůly si vybrala derby-naděje stáje AGA-Vlachovice a trenéra Radka Holčáka. Po pátém místě ve II. kategorii na 1800 metrů si zkomplikoval situaci podlezením startovacího boxu před Memoriálem JUDr. Otakara Frankenbergera a následnou neúčastí. Hřebec je nyní na přihláškách Velké červnové ceny i Starohájskeho kritéria.

15. MAXMILIÁN, Rabbit Trhový Štěpánov, Allan Petrlík, handicap 71 kg
Loni ve dvou startech neporažený šampion dvouletých hřebců získal při obou letošních vystoupeních dotovaný výsledek, ale v každém z těchto vystoupení byl poměrně daleko od podstatného dění. V chuchelské dvojce na 1800 metrů bral třetí příčku 10 1/2 délky od King Warriora, ve Velké jarní ceně byl s podobnou ztrátou sedmý. Vlastní odchovanec Rabbitu Trhový Štěpánov nicméně zůstává nejlepším tříletkem své stáje. Debut nad dva kilometry ho zřejmě čeká ve Starohájském kritériu.

16. WITCH IN PINK (GER), Lokotrans, Luboš Urbánek
Do derby dohlášená klisna Lokotransu zahájila sezonu v Bratislavě těsným druhým místem v Ceně trojročných kobýl, následovala čtvrtá příčka v Jarnej ceně kobýl. Při premiéře na delších distancích zklamala sedmým místem mezi nezvítězivšími na 2100 metrů v Angers, stalo se tak ale na těžké půdě. Potenciál klisny s výborným původem sahá podstatně výše.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE