reklama 11A

Originální trofeje pro CSI Olomouc 2015 od Mosera

Mezinárodní závody J&T Banka CSI3*-W Olomouc se kvapem blíží, konají se od 11. do 14. června v Equine Sport Centru Olomouc, a tak finišují přípravy všech nezbytných detailů. Velkou pozornost věnoval pořadatel mimo jiné i trofejím pro nejlepší jezdce.
01.06.2015 11:26  |  Rubrika: Ostatní  |   FANCLUB
reklama 12A

Výroba jedné z trofejí pro CSI v Olomouci. Foto Josef Malinovský
 
 
Pro letošní ročník těchto vrcholných parkurových závodů se úlohy výrobce trofejí ujala světoznámá karlovarská sklárna Moser, která pro nejúspěšnější účastníky olomouckého Světového poháru vyrobila bezmála padesát cen. Za každým kusem jsou hodiny ruční práce sklářských mistrů
 
Podstatnou část celé zakázky tvoří vázy. Je jich celkem čtyřiadvacet ve třech různých velikostech podle umístění a také třech různých odstínech. „Barvy trofejí jsme volili tak, abychom je přiblížili také trochu povaze závodu. Snažili jsme se, aby to mělo určitou symboliku“, prozradil umělecký ředitel společnosti Moser Lukáš Jabůrek. Váza pro vítěze tak zlatavou barvu, druhé místo je v tzv. barvě akvamaríntedy světle modrá a třetí zároveň nejmenší váza je zelenkavá, připomínat trávu. Použití barev je takřka alchymistická receptura, kterou Moser uchovává jako tajemství téměř 160 let.
 
Zajímavostí je jistě také zdobení váz žebrováním. „Je to složitější technika, která je známá už po staletí, a my jsme jí před několika lety obnovili. Žebra se vytvoří pomocí formy už před vyfouknutím základního tvaru“, popsal Lukáš Jabůrek. Na výrobě trofeje se musí podílet také špičkoví truhláři, kteří ze dřeva hrušně nebo dubu vyrábí na základě přesného návrhu formy. „Na začátku musí být vždy výkres výrobku, z výkresu potom vytvoříme střih, z klasické čtvrtky, z níž potom uděláme tvar vázy a předáme formařům. Ti pak podle výkresu, vysoustruží na milimetry přesný tvar do dřeva. Forma se ještě vypaluje a teprve poté ji mohou skláři využít pro foukání“, upřesnil Lukáš Jabůrek. Trofeje jsou složené ze dvou kusů, které se k sobě v peci za tepla lepí, k čemuž je třeba precizní téměř „hodinářské“ práce. Každou z částí vyrábí jiný sklář a není zde nejmenší prostor pro chybu, jakkoliv špatně spojené dva kusy není možné dál použít. Přesto však v Moseru žádné kusy do zásoby nevyrábí a spoléhají se na své zkušené skláře, kteří jsou skutečnými mistry svého oboru.
 
Výroba takového křišťálového skvostu není jen o práci u sklářských pecí. Sklo pak musí chladnout, přičemž každý kus podle velikosti chladne jinak dlouho. U trofejí pro olomoucké jezdecké závody to trvalo například celý den. Po nezbytném začištění tvaru zabroušením přichází na řadu zdobení. Na olomouckých trofejích se objeví také pískování, které vzniká pomocí speciálních šablon nalepených na výrobek, díky nimž se na každý kus dá vypískovat třeba text nebo logo sponzora. Než se dostanou ceny do rukou nejlepších jezdců, projdou také mnoha rukama zaměstnanců firmy Moser. „Od samého návrhu, až po konečné balení to je minimálně 30 až 35 lidí, kteří se podíleli na každé z cen a kteří do toho dali každý svoje řemeslo“, uzavřel stručný popis zrodu olomouckých trofejí Lukáš Jabůrek. Další informace o závodech Světového poháru J&T Banka CSI3*-W Olomouc najdete na adrese: www.csi-olomouc.cz.



reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE