reklama 11C

reklama

Jezdecký sport 2018: Světové jezdecké hry Tryon

 27.09.2018 19:20 | AUTOR

ikonka

Internetová televize EquiTV pro vás připravila speciální souhrnnou reportáž ze Světových jezdeckých her, které se konaly ve dnech 11. – 23. září v americkém Tryonu. Účastnili se jich také čeští reprezentanti ve čtyřech disciplínách.

reklama 12A

SPECIÁL JEZDECKÉHO MAGAZÍNU Z TRYONU NAJDETE ZDE

Jen jednou za čtyři roky se konají Světové jezdecké hry. Mistrovství světa ve všech jezdeckých disciplínách letos od 12. do 23. září hostil americký Tryon. I přes problémy, které s sebou do Severní Karolíny přinesl hurikán Florence, byly k vidění skvělé sportovní výkony jezdců a koní. V následujících 15 minutách vám nabízíme zpravodajský souhrn toho nejzajímavějšího z celého šampionátu.

Úplně první disciplínou, která zahájila program Světových jezdeckých her v americkém Tryonu, byla vytrvalost. Více než stovka koní nejprve prošla pečlivou veterinární kontrolou, která je nutná před extrémně náročným závodem, jako je tento. Trasa měřila 160 kilometrů a jezdci ze čtyřiceti zemí světa se na její start postavili ve středu 12. září v časných ranních hodinách. Záhy se však projevily problémy v organizaci. Někteří sportovci dokončili kompletní první etapu o délce čtyřiceti kilometrů, jiní účastníci však na trase kvůli nedostatečnému značení zabloudili a vznikla chaotická situace.

Sbor rozhodčích rozhodl o opakovaném startu. Vzhledem k tomu, že část koní měla v nohách již čtyři desítky kilometrů, musela být trasa zkrácena na 120 kilometrů. Jezdci tedy odstartovali již podruhé do soutěže mistrovství světa. Potížím ale nebyl konec, zhoršující se počasí, které trápí východ spojených států už několik dní, závod nakonec zcela zhatilo. Po vydatném dešti způsobila stále se zvyšující teplota neúnosnou vlhkost vzduchu. Po dohodě hlavního rozhodčího s technickým delegátem a prezidentem veterinární komise byla soutěž s ohledem na zdraví koní i jezdců zrušena. Z Tryonu si tak vytrvalci tituly neodvezou.

Finále reiningové soutěže jednotlivců se v rámci Světových jezdeckých her v Tryonu konalo v sobotu 15. září. Z kvalifikace do něj postoupilo dvaadvacet dvojic. Pro bronzovou medaili si v něm dojel mladý americký reprezentant Cade McCutcheon, který za svůj pattern v sedle koně Custom Made Gun dostal 225 bodů. Jezdec si tak z Tryonu odváží celkem dvě medaile. S týmem Spojených států amerických totiž o dva dny dříve vybojoval zlato. 

Druhou nejvyšší známku v hodnotě 226,5 obdržel od rozhodčích další z členů vítězného amerického družstva Daniel Huss, který sedlal osmiletou ryzku Ms. Dreamy. Mistrem světa v reiningu se v hodnocení jednotlivců stal belgický jezdec Bernard Fonck, jenž si s desetiletým hřebcem What a Wave vyjel 227 bodů. Belgie vybojovala stříbro rovněž v soutěži týmů a Bernard Fonck se na tom podílel velkou měrou. Z celého družstva i v týmovém klání totiž zajel nejlépe.

V pátek 14. září se v rámci Světových jezdeckých her v Tryonu jely drezurní úlohy Grand Prix Special, z nichž vzešli držitelé individuální medailí. Německá jezdkyně Isabell Werth předvedla v sedle klisny Belly Rose výkon, za který dostala od rozhodčích více než 86 procent. Vyšší hodnocení nikdo ze soupeřů nezískal, a tak Werth přidala do sbírky druhou zlatou medaili z letošního vrcholu sezony. Tu první vybojovala o den dříve se svými kolegy v soutěži družstev. 

Druhé místo obsadila domácí dvojice Laura Graves a Verdades. Předvedla úlohu oceněnou známkou 81,717 procent. Jen o necelé tři desetiny nižší hodnocení obdržela britská šampionka z jezdeckých her z roku 2014 Charlotte Dujardin v sedle klisny Mount St John Freestyle. Tentokrát si dojela pro bronz. 

Vrcholem v soutěžích drezury na Světových jezdeckých hrách měly být volné sestavy Grand Prix. Na programu byly v neděli 16. září. Pořadatele však od začátku akce trápilo špatné počasí, Severní Karolínu zasáhl hurikán Florence. Nedělní soutěže v jiných disciplínách byly z důvodu silného deště přesunuty na další dny, jenže drezury se odjet později nemohly. Překážkou byly plánované odlety koní, které už žádným způsobem nešlo odsunout. Diváci se tak nejatraktivnější soutěže v podání nejlepších dvojic světa nedočkali.

Úvodní paradrezurní úlohy byly při Světových jezdeckých hrách v Tryonu rozděleny do dvou soutěžních dní. V úterý 18. září závodili jezdci zařazení do skupin neboli takzvaných Gradů II, IV a V a v ten samý den byly rozdány v těchto skupinách také první sady medailí. V takzvaném Gradu II nenašla přemožitele Dánka Stinna Tange Kaastrup v sedle koně Horsebo Smarties, jež si vyjela známku 72,735 procenta. 

Ve „čtyřce“ dostala nejvyšší hodnocení bezmála 74 procent nizozemská jezdkyně Sanne Voets s desetiletým ryzákem Dematurem N.O.P. Páté skupině dominovala reprezentantka Velké Británie Sophie Wells. Ta za svůj výkon s valachem C Fatal Attraction obdržela 75,429 procent. 

O den později se závodilo v „jedničce“ a „trojce“. V Gradu I nastoupila česká jezdkyně Anastasja Vištalová. Sedlala klisnu Dominique a dosáhla s ní na 14. místo se známkou přesahující 66 procent. Mistryní světa v této skupině se stala Italka Sara Morganti, která s klisnou Royal Delight dostala bezmála 75 procent. V soutěži pro skupinu III vyhrála nizozemská dvojice Rixt Van Der Horts a Findsley. Pro zlato si dojela se známkou dosahující téměř 74 procent.

V pondělí 17. září vyvrcholila při Světových jezdeckých hrách v Tryonu soutěž všestrannosti. Rozdány při ní byly dvě sady medailí, a to týmům i jednotlivcům. V čele průběžného pořadí byla po těžkém sobotním krosu legendární německá jezdkyně Ingrid Klimke v sedle valacha Hale Boba. Jenže jedna chyba v závěrečném parkuru jí nakonec stála vítězství. Klimke si do nepřeberné sbírky medailí, které získala za svou dlouhou kariéru na světových akcí, přidala bronz. 

Na druhé místo dosáhl irský jezdec Padraig McCarthy s valachem Mr Chunky. Ačkoliv do parkuru přicházel z průběžné sedmé příčky, na rozdíl od mnoha soupeřů nezaváhal. Mistryní světa se stala britská reprezentantka Rosalind Canter. Ta byla v tandemu s koněm Allstar B po dvou disciplínách druhá a právě zaváhání Ingrim Klimke jí otevřelo cestu ke zlatu. Dvojice byla navíc součástí celku Velké Británie, který vybojoval nejvyšší příčku v hodnocení družstev. Dalšími členy britského týmu byli Piggy French, Gemma Tattersall a Tom McEwen. 

Druhé místo brali Irové ve složení Sam Watson, Cathal Daniels, Sarah Ennis a již zmíněný stříbrný jednotlivec Padraig McCarthy. Bronz si na krk pověsili jezdci Francie. Bezchybným parkurem podpořil výsledek družstva Maxime Livio na valachovi Opium de Verrieres. Podíl na francouzském úspěchu měli ještě Donatien Schauly, Thibaut Vallette a Sidney Dufresne.

V pátek 21. září vyvrcholila v Tryonu při Světových jezdeckých hrách parkurová soutěž družstev, která přinesla napínavou podívanou. Každé kolo totiž dokázalo zamíchat průběžným pořadím. Třetí parkur s překážkami do 160 centimetrů měl přinést konečné rozuzlení. Nastala však nevídaná situace.  

Ačkoliv je díky formátu mistrovství světa shoda v počtu trestných bodů téměř nemožná, Švédi a Američané měli po třetích jízdách 20,59 trestného bodu. O vítězném družstvu tak muselo rozhodnout rozeskakování. I to však bylo velmi napínavé. Členové celku USA Devin Ryan, Laura Kraut a Mclain Ward dojeli v rozhodující části bez zaváhání. Týmu se odčítaly čtyři trestné body, které inkasovala Adrienne Sternlicht.  

Stejné skóre však měli po rozeskakování také Švédi. Bez shození a v čase si s kurzem poradili Henrik von Eckermann, Peder Fredricson i Fredrik Jönsson. Jezdkyně Malin Baryard-Johnsson shodila jednu překážku a její výsledek se tak družstvu nezapočítával. Ke slovu tak přišel součet dosažených časů. O dvě sekundy rychlejší byli jezdci Spojených států amerických a na domácí půdě se tak mohli radovat z titulu mistrů světa.  

Švédský celek získal stříbro a třetí místo obsadili Němci, kteří se na medailové pozice propracovávali postupně, když po zahajovacím parkuru byli až osmí. Sestava Simone Blum, Laura Klaphake, Maurice Tebbel a Marcus Ehning však v druhé polovině soutěže zabojovala. Švýcaři, kteří byli až do třetích jízd ve vedení, zůstali nakonec těsně pod stupni vítězů. 

Celkem pět sad medailí se rozdalo během Světových jezdeckých her v Tryonu mezi voltižéry. Ve freestylu dvojic neboli Pas de Deux, který se jel ve čtvrtek 21. září, dostali nejvyšší známku Italové Silvia Stopazzini a Lorenzo Lupacchini. Za sestavu s koněm Rosenstolz dostali více než 9 bodů.

Jela se také speciální soutěž národních družstev. Ta byla vyhodnocená na základě výkonů v soutěži kategorii mužů, žen a skupin. V týmovém klání se představili i čeští voltižéři. Kateřina Kocurová, Jan Hablovič a albertovská skupina si dojeli pro deváté místo. Nejvyšší součet známek zaznamenali Němci. Členové německé sestavy Norka des VV Koeln Deunnwald navíc nenašli přemožitele v celkovém hodnocení skupin. V této kategorii měla své želízko v ohni Česká republika. Skupina z Jezdeckého klubu voltiž Albertovec zajela s Patriotem šestou nejlepší volnou sestavu a v konečném hodnocení brala sedmé místo. 

Mistryní světa v kategorii žen se stala další německá zástupkyně Kristina Boe. Ta podávala během všech čtyř jízd, které absolvovala s koněm Don de la Mar, vyrovnané výkony. Mužskou individuální soutěž ovládl Francouz Lambert Leclezio na koni Poivre Vert. Kateřina Kocurová a Jan Hablovič, kteří závodili v českých barvách mezi jednotlivci, se do finálových volných jízd neprobojovali.

V sobotu 22. září se v Tryonu v rámci Světových jezdeckých her jely volné úlohy v paradrezuře. Ve všech pěti Gradech se nakonec z vítězství radovali stejní jezdci, kteří už zlaté medaile získali v úvodních úlohách o několik dní dříve. Ve skupině I se stala mistryní světa Italka Sara Morganti v sedle třináctileté hnědky Royal Delight. Za svůj výkon získala známku 78,867 %. Ještě o jednu desetinu více dostala vítězka Gradu II dánská reprezentantka Stinna Tange Kaastrup, která závodila s valachem Horsebo Smarties. V třetím Gradu nenašla přemožitele nizozemská jezdkyně Rixt van der Horst, jež si s osmiletou Findsley vyjela více než 77 %.

Další z nizozemských reprezentantek Sanne Voets si dojela pro druhé individuální zlato v Tryonu ve skupině s číslem IV. Sedlala valacha Demantura a dostala známku dosahující bezmála 80 %. Nejvyšší hodnocení ze všech freestylů obdržela za svůj výkon vítězka Gradu V britská jezdkyně Sophie Wells. Rozhodčí jí za volnou sestavu s tmavým hnědákem C Fatal Attraction dali přes 80,7 %. Češka Anastasja Vištalová startující v Gradu I s klisnou Dominique se do volných jízd nekvalifikovala. 

Jednou z posledních soutěží Světových jezdeckých her v americkém Tryonu bylo finále v parkurovém skákání jednotlivců. To bylo na programu v neděli 23. září. První část dvoukolové soutěže s překážkami do 160 centimetrů byla otevřená pro pětadvacet nejlepších jezdců po kvalifikačních kolech. Z nich pak do druhé jízdy postupovalo pouze dvanáct. Nejlepší výchozí pozici měla německá reprezentantka Simone Blum, a to navzdory ne zcela vydařenému začátku, když byla po zahajovací honební soutěži až jednadvacátá. V dalších dnech však díky vynikajícím výkonům s jedenáctiletou klisnou DSP Alicí postupovala vzhůru. Ve finále pak navíc inkasovala pouze jediný trestný bod za překročení stanoveného času v druhém kole. V celkovém součtu měla ze čtyř těžkých parkurů, které musely dvojice v Tryonu absolvovat, pouze 3,47 trestného bodu. Simone Blum tak vybojovala titul mistryně světa.

Pro druhé místo si dojel Švýcar Martin Fuchs v sedle dvanáctiletého bělouše Clooneyho. Ten si nesl z kvalifikačních soutěží 4,68 trestného bodu a v závěru k nim přidal jen dva za překročení času. Bronz vybojoval jeho o poznání zkušenější krajan Steve Guerdat s Biancou. Ten výborně začal, po zahajovacím skákání vedl, poté však v dalších soutěžích chyboval jednou a pouze díky preciznímu výkonu ve finále se vrátil na medailové pozice. Nesmíme zapomenout zmínit výsledky českých jezdců. Emma Augier de Moussac s klisnou Divou skončila před branami finále a obsadila celkové 42. místo. Ondřej Zvára s Quimerem M vzdal pokračování v druhé kvalifikaci.

Až v samém závěru Světových jezdeckých her v Tryonu přišli na řadu zástupci čtyřspřeží. Jejich soutěž odstartovala v pátek 21. září a o medailistech bylo rozhodnuto o dva dny později. Hned první část, tedy drezurní zkoušku ovládl fenomenální australský jezdec Boyd Exell. V sobotním maratonu skončil třetí a v součtu s druhým místem v závěrečné jízdě mezi kužely to pro něj znamenalo celkové vítězství. Do své rozsáhlé sbírky triumfů napříč všemi významnými vozatajskými soutěžemi tak přidal další zlatou medaili. Je to již jeho třetí výhra na Světových jezdeckých hrách v řadě, přemožitele totiž nenašel ani před čtyřmi lety v Normandii stejně jako v roce 2010 v Kentucky.

Druhý dojel Američan Chester Weber, mohutně podporovaný domácím publikem. Na vítěze ztrácel 9 trestných bodů. Třetí místo vybojoval belgický reprezentant Edouard Simonet, a to díky vyrovnaným výkonům, které podal ve všech částech soutěže. Simonet si navíc odvezl z Tryonu také bronzovou medaili v hodnocení družstev. Týmový výkon podpořili ještě Glenn Geerts a Dries Degrieck. Druhou příčku obsadila nizozemská sestava Bram Chardon, IJsbrand Chardon a Koos de Ronde. Domácí fanoušci se nakonec dočkali triumfu alespoň v soutěži družstev. Výraznou zásluhu na vítězství Spojených států amerických měl už jmenovaný Chester Weber. Dalšími členy byli James Fairclough a Misdee Wrigley-Miller. 

Český jezdec Jiří Nesvačil junior zapřahal kladrubské bělouše. Nejlepší výsledek zaznamenal v maratonu, který dojel jako čtrnáctý. Celkově pak obsadil osmnáctou příčku.  

Světové jezdecké hry 2018 jsou minulostí. Ty další by se měly uskutečnit opět za čtyři roky. Před Mezinárodní jezdeckou federací nyní stojí nelehký úkol najít dostatečně silného a schopného pořadatele, který takto monstrózní událost dokáže zrealizovat. Podnětů, co by se dalo udělat jinak a lépe, je po letošním ročníku jistě více než dost. I tak se však jednalo o skvělou sportovní událost, na kterou zůstanou pěkné vzpomínky.reklama 13C

Související informace

Čeští skokané na WEG 2018 v Tryonu ve fotogalerii
Nejrozsáhlejší české zpravodajství z WEG 2018
Česká voltiž na WEG 2018 v Tryonu ve fotogalerii
Světové jezdecké hry v Tryonu v televizním souhrnu
Informační souhrn České televize z WEG Tryon 2018
Slovák Bronislav Chudyba v TOP30 při WEG v Tryonu
Soutěž čtyřspřeží při WEG v Tryonu objektivem FEI
Kůň z Čech získal medaili na WEG v Tryonu
Ohlédnutí za vrcholy voltižních soutěží na WEG
Paradrezura na WEG v Tryonu objektivem FEI
Parkuroví medailisté WEG v Tryonu ve fotogalerii
Boyd Exell potřetí v řadě vítězem WEG v čtyřspřeží
Blum vybojovala na WEG 2018 ve skocích zlato!
Paradrezurní závěr na WEG v Tryonu
Voltižní zlato na WEG pro Němce a Francouze
USA mají týmové zlato z WEG 2018 ve skocích
Nizozemci nejlepším týmem v paradrezuře WEG 2018
Nesvačilovo čtrnácté místo v maratonu na WEG
Boje o skokové týmové zlato ve fotogalerii
Jiří Nesvačil junior zahájil WEG Tryon v drezuře
Italové mistry světa ve voltižním Pas de Deux
Druhá skoková soutěž WEG výrazně zamíchala pořadím
Zahajovací skákání při WEG v Tryonu ve fotogalerii
Voltižní soutěže na WEG v Tryonu objektivem FEI
Ve vedení skokové soutěže na WEG jsou Švýcaři
Týmová soutěž ve voltiži na WEG pro Německo
Vištalová má za sebou úvod na WEG v Tryonu
Češi mají za sebou zahajovací parkur při WEG
První paradrezurní medaile na WEG byly rozdány
Na WEG již vstoupili do hry i voltižní jednotlivciDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace