Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Martinice - skoky MJP 23. - 26. 6.|Olomouc - mezinárodní skoky CSI3* 22. - 26. 6.|Hradištko - skoky 24. - 26. 6.|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11D

reklama

Utíkal jsem za dostihovými koňmi přes plot, líčí zážitky Radek Šídlo

 12.01.2022 06:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa |
NEPŘEHLÉDNĚTE

ikonka

Parkurový jezdec a trenér Radek Šídlo trávil několik let v dostihovém prostředí, kde sbíral své skokové zkušenosti. Po vojně se zabýval všestranností u rodiny Opatrných a po přesunu na Moravu už zůstal u parkuru, kterému se aktivně věnuje dodnes.

reklama 12C

„Ke koním už jsem se dostal asi ve svých sedmi letech, protože za zahradou mé babičky byla dostihová stáj. Já jsem tam začal utíkat přes plot, postupně jsem se dostal i do sedla a jezdil jsem tam dostihové koně,“ přibližuje svůj příběh Radek Šídlo, který v dnešní době působí jako parkurový jezdec a trenér. Spolu se svou svěřenkyní Natálií Kovářovou vyráží pravidelně na důležité parkurové události a na starosti má také chod celé rodinné stáje ve Fryčovicích.  
 
Znamená to tedy, že jste neměl od začátku podporu rodiny a jezdecké zázemí?
Jezdecké zázemí jsem neměl žádné v době mých jezdeckých začátků. Z naší rodiny se tomuto oboru a jezdeckému sportu nikdo nevěnoval, takže jsem si vše musel zajistit sám. Své první zkušenosti jsem získával ve Státním statku v Jičíně, který byl zaměřený vyloženě dostihově. 
 
Jak dále probíhal váš jezdecký rozvoj a kdo vám k tomu v počátku dopomohl?
Před nástupem na vojnu jsem dostal možnost od pana Tvarůžka. Vzal mě do stáje do Humburk, kde jsem rok a půl pracoval s jeho koňmi. Už i dříve jsem se zmiňovanými dostihovými koňmi nějaké parkurové závody překonal. Bylo to však pouze za odměnu, kdy jsem dostal dostihového koně a přeběhl jsem si s ním parkury maximálně stupně Z nebo ZL. Po příchodu do Humburk jsem se na závody dostával už častěji, jezdil jsem také remontní koně a poté jsem se přesunul k plemeníkům v totožné stáji.
 
Máte za sebou i nějaké zkušenosti s dostihovými závody? 
Nějaký náznak tam byl, jelikož jsem se v tom prostředí pohyboval poměrně dlouho, ale ani bych to dostihy nenazýval. Byly to spíš takové „pouťáky“ pro zábavu a čistě z tréninkových účelů. Odmala mě bavilo hlavně s koňmi skákat. Většina koní, kteří byli ve státním jičínském statku byli steepleroví koně, takže mojí hlavní rolí bylo je skokově připravit pro jejich další dostihovou kariéru. 
 
Vzpomenete si na své první oficiální závody? Kdy jste poprvé vstoupil do kolbiště a jaký to mělo průběh? 
Byly to pro mě neuvěřitelné nervy, které jsem pociťoval už asi dva dny před samotným startem. Poprvé jsem závodil v Hořicích u Jičína a vzpomínám si, že mě přijeli podpořit moje jezdectvím nepolíbení rodiče, takže už to pro mě byl zážitek. Parkur jsem nakonec dokončil, ale přesný průběh už si úplně nevybavuji. 
 

Psali jsme: Zdeněk Žíla: Angažmá na Mustangu mi poskytlo nejvíce zkušeností

 
Které další jezdecké osobnosti vás provázely na vaší cestě jezdeckým sportem? 
Mnoho zkušeností do parkurového skákání, přiježďování a práce s koňmi mi předal před vojnou pan Tvarůžek. Už během vojny, kterou jsem trávil v Jincích u Příbrami, jsem se dostal do nedaleké hořovické stáje k rodině Opatrných a už v té době se rodila spolupráce s Václavem Opatrným. Po vojně to dále několik let pokračovalo a působil jsem v Hořovicích jako jezdec. Dostal jsem k dispozici do tréninku mladé koně a startoval jsem s nimi v soutěžích všestrannosti. Chodil jsem soutěže dvouhvězdičkové úrovně a postupně přicházeli noví majitelé s nabídkami ježdění svých koní. Asi nejvíce jsem si v této obtížnosti zazávodil s koněm jménem Indaur. 
 
Byl pro vás Indaur tím životním koněm v průběhu vaší sportovní kariéry? Na které další vzpomínáte nejraději? 
Co se týká té kariéry ve všestrannosti, tak to byl určitě právě Indaur. Poté jsem u Opatrných své angažmá ukončil a přesunul jsem se na Moravu, kde jsem se začal věnovat také parkurovému skákání a spolupracoval jsem s Martinem Ohnheiserem a Milanem a Pavlem Klárovými. Tam jsem měl ve své péči nejdříve několik koní, které nechtěl nikdo jiný jezdit a zároveň jsem přijal pracovní nabídku v Albertovci, kde jsem působil a vypomáhal dva roky a dostal jsem se tam k velmi dobrým koním. Vzpomínám rád třeba na Malcolma, který jako pětiletý startoval také ve všestrannosti a vyhrál jsem s ním v Humpolci finále pro mladé pětileté koně. Naskytla se také příležitost jezdit dalšího výjimečného koně jménem Calvados, kterého jsem si i následně od Albertovce odkoupil a s ním jsem se už dostal na vrchol v parkurovém skákání, když jsme spolu objížděli jednotlivá kola Českého skokového poháru. 
 
Stále se pravidelně objevujete na českých i slovenských kolbištích. Jaká je tedy nyní vaše funkce a čemu se dále věnujete v souvislosti s jezdectvím? 
Momentálně mám v tréninku několik privátních koní, které připravuji pro majitele a s některými z nich také závodím. Trénuji své svěřence a starám se o chod rodinné stáje ve Fryčovicích. Ani bych to asi nenazval dnes moderním výrazem manažer stáje, ale zkrátka se o to celé starám, jako by to bylo vlastní.  
 
Co patří mezi vaše další jezdecké plány a čeho byste rád ještě v tomto sportu dosáhl?
Samozřejmě všechno je to o koních. Nejvíce mě uspokojuje, když koně fungují mně i mým svěřencům. Nějaké velké sportovní ambice už v tuto chvíli nemám, ale i nadále bych se chtěl účastnit Českého skokového poháru, což je pro mě srdcová záležitost. Občas také rád vycestuji do zahraničí na hezké závody třeba do Šamorína nebo na mezinárodní závody do Rakouska a vedle toho budu pokračovat v trenérské činnosti.  
 
Foto: poskytl Radek Šídlo 


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace