reklama 11A

San Sebastian se nelekl "přesily". Velká jarní cena měla nečekaný doběh

ikonka

Ani jeden z nedělních jedničkových vrcholů v Chuchle Areně Praha se nestal kořistí favoritů. 103. Conseq Velkou jarní cenu rozhodla drtivá akcelerace bělouše San Sebastiana z vlastního chovu Lokotransu, první derby trial těsně ovládl Cheeky Boy.
12.05.2024 22:10  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Pavla Pechmanová  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

Celou polovinu z deseti startujících ve 103. Conseq Velké jarní ceně postavila trenérka Ingrid Janáčková Koplíková, ale nakonec se v neděli radoval v Chuchle Areně Praha někdo jiný. Letos debutující San Sebastian s žokejem Martinem Laubem dokonale vypálil rybník favoritům a v teprve třetím startu své kariéry triumfoval jistě o dvě délky.

Za běloušem z vlastního chovu stáje Lokotrans se seřadila čtveřice svěřenců Janáčkové Koplíkové, i když v poněkud nečekaném pořadí. Druhý finišoval podceňovaný Zabyak před v Česku debutujícím Sun Projectem, vítězem trialu Showpowerem a sázkovým favoritem Black Gangsterem. Nejlepší zástupce domácího chovu Maxmilián skončil na dotovaném sedmém místě.

"San Sebastiana jsme chystali hodně opatrně a můžu s čistým svědomím říct, že nebyl nijak našponovaný na Velkou jarní cenu. V poslední práci šel hodně dobře, tak jsem věřil, že s trochou štěstí bychom mohli uspět. Je to kůň, který potřebuje pracovat. Věřím, že ještě půjde hodně nahoru," řekl trenér Luboš Urbánek, který si připsal deváté klasické vítězství.

 

Čtěte také: Lokotrans ve velkém stylu. Vítězství a dvě umístění ve Francii za jeden den

 

Stáj Lokotrans vyhrála Velkou jarní cenu potřetí, před San Sebastianem uspěli Mystic Swing (2012) a Sir Sun (2017). Právě druhý zmíněný svou kariérou výrazně San Sebastiana připomíná - i on jako dvouletý získal Gerschův memoriál a do klasické sezony vstoupil triumfem v první části trojkoruny. Posléze šel rovnou do Českého derby, kde finišoval čtvrtý.

Zda tímto způsobem bude směřován i San Sebastian, zatím zůstává otevřené. Do Českého derby byl v březnu dohlašován, ale majitel Karel Jalový nevylučuje ani francouzskou cestu.

Vítěz přestál protest

Dění na špici Conseq Velké jarní ceny dlouho určovali favorité. Po startu to vyneslo dopředu zimního favorita Showpowera, ale iniciativu záhy převzal jeho stájový kolega Black Gangster a udával tempo před Moralistem a Showpowerem. San Sebastian cválal v klidu kolem páté pozice zhruba uprostřed roztaženého pole.

Black Gangster, jeden z trojice zástupců stáje Statek Blata Český ráj, zavedl pole do cílové roviny, kde se pokusil o nástup Showpower, ale tentokrát nedokázal soupeřům odejít. V polovině cílové roviny naopak akceleroval San Sebastian, jemuž Martin Laube chvíli hledal vhodné místo k útoku.

Bělouš se 300 metrů před cílem začal tlačit do vnitřní stopy a došlo k lehkému kontaktu s hasnoucím Moralistem. San Sebastian vzápětí předvedl rozhodující speed, na který nikdo nenalezl odpověď. Za ním ukázali úderný finiš i Zabyak a další bělouš Sun Project.

Dostihová komise po doběhu podala protest ex offo kvůli křižování a tísnění, ale pořadí v cíli ponechala beze změn. "V cíli jsem si úplně neuvědomoval, co se stalo, tak jsme měl v první chvíli strach, abychom o vítězství nepřišli. Mluvil jsem po doběhu se Sabinou Mokrošovou a ona mi potvrdilo, že k nějakému poškození nedošlo. San Sebastian dnes vyhrál na míli, ale vzhledem k jeho projevu v dostihu si myslím, že by to měl být kůň pro derby," shrnul Martin Laube.

Vítěz vyběhl na dobré dráze čas 1:38,27 - na mezičasech pomalejší, než byl přípravný Memoriál profesora Václava Michala. To byl podle žokeje Tomáše Lukáška možná hlavní faktor, proč neuspěl spolufavorit Showpower.

"Z našeho pohledu to byl pomalý dostih. Byl jsem asi sto metrů na špici s plnýma rukama, Showpower však potřeboval selektivní tempo, z něhož umí ještě zlepšit. Dnes jsme to prostě netrefili. Možná jsem to jako stájová jednička měl vzít na sebe a udělat si dostih sám, ale takový plán jsme neměli. Klobouk dolů před San Sebastianem, podal výborný výkon. Krásně akceleroval a bylo vidět, že má ještě rezervy," podotkl Lukášek.

Další jméno pro derby: Cheeky Boy

Druhý vrchol dne, Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů, byl ochuzen o účast původního favorita. Suverénní vítěz dubnové II. kategorie King Warrior byl škrtnut kvůli menšímu zranění, a tak se pozornost přesunula k Pirlovi a polobratrovi vítězky derby Queen Of Beaufay Prometheovi.

Před startem se pole ještě jednou ztenčilo, když Sambany podlezl startovací box a utekl do stájí. Dostih poté rozjel Romario, za nímž se pohybovali Pirlo, Highland Sweet a Prometheus. 400 metrů před cílem převzal vedení Pirlo a podél bariéry zaútočil Prometheus, ale rozhodnutí přišlo až za distančním mezníkem. Ve vnější stopě rozhýbaný Cheeky Boy nastartoval táhlou koncovku a na cílové čáře Pirla o hlavu zachytil. Na třetí příčku přiletěla Niamey před Prometheem a Norridorem.

Pomalu zrající Cheeky Boy ze stáje Drag Consulting, kterého si odjezdil trenér Michal Demo, vstoupil do sezony třetí příčkou v Ceně trojročných žrebcov v Bratislavě a v neděli ukázal další progres. Byť stále zůstává nezkušeným koněm, od minulého týdne figuruje na přihláškách dvou derby - byl dohlášen do slovenské modré stuhy.

"I dnes to byl ještě hodně zelený výkon. On ještě stále neví, co se po něm chce, až v cílové rovině to trochu pochopil. Jsme spokojení, ale ještě jeden start před derby mu přijde vhod,! nastínil Demo.

Double pro Pejškovou a Floriana

V rámcovém programu dvakrát zvítězili trenérka Ivana Pejšková a žokej Adam Florian. Společně bodovali ve dvojkovém handicapu Ceně CPI Property Group na 1200 metrů, kde výbornou letošní formu demonstrovala pětiletá Dally Top ze stáje Cardboard.

Dcera Koně roku 2016 Dally Hit vyhrála na chuchelské dráze podruhé za sebou, tentokrát jistě o 2 1/4 délky před Matellem a Gilienne. Favorit Gogoka v cílové rovině klesl na čtvrté místo.

Pejšková poté nasedlala ještě osmiletého veterána Orleana, který se pod Jiřím Palíkem ve finiši trojkového handicapu na 2200 metrů o nos ubránil velkému náporu útočícího Shurayka. Třetí skončil Le Conquerant.

Adam Florian dobře načasoval závěr tříleté Materany ze stáje Leram v trojkové Ceně Emont Bohemia na 1400 metrů. Ryzka zdolala temperamentního Paradise Pulse i dlouho vedoucího Steppingstonea a stala se letošní druhou vítězkou na domácí půdě pro trenéra Václava Luku.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE