reklama 11B

Úvodní cross country Koroka ovládl Coupstar, Kocman slavil hattrick

ikonka

Double stáje Dr. Charvát, hattrick Jakuba Kocmana, dojemná vzpomínka na dr. Jiřího Jandu i dramatická situace s volným koněm v diváckém sektoru, při níž utrpěli lehká zranění čtyři lidé. Středeční mítink v Pardubicích byl mimořádně rušný.
08.05.2024 20:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Ivan Krejza  |  Rubrika: Dostihy  | 
AKTUALIZOVÁNO
| FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Den krásných doběhů, ale i velkých emocí zažilo pardubické závodiště, kde ve středu začala letošní krosová sezona. Pořádající Dostihový spolek a.s. se prostřednictvím dojemného ceremoniálu u Taxisova příkopu, do jehož živého plotu mohli lidé po skončení dostihů připevnit květiny, symbolicky rozloučil s loni zesnulým Jiřím Jandou.

Památce dlouholetého správce dráhy, prvního výkonného ředitele Dostihovému spolku a bývalého úspěšného trenéra byl zasvěcen i hlavní dostih Úvodní cross country Koroka, vypsaný letos také pod názvem Memoriál MVDr. Jiřího Jandy.

Velkou část 4500 metrů dlouhé tratě odvodili Sexy Lord se svým novým žokejem Ondřejem Velkem a dvanáctiletá Yara. Vítěz loňské Ceny Labe však s příchodem do výběhového oblouku začal slábnout a nezachytil nástup favorizovaného Coupstara. Šestiletý valach stáje Dr. Charvát ve finiši lehce odešel od soupeřů a v sedle s Janem Faltejskem dominoval o 5 délek před poctivou Yarou a loňským sériovým vítězem Quart de Garde. Sexy Lord doběhl čtvrtý a do cíle se dostali i tři zbylí aktéři.

Vítěz z tréninku Pavla Tůmy zůstal loni ve dvou startech neporažen, mimo jiné zvítězil i v rámci loňského mítinku 8. května. Ve středu se vrátil na dráhu po osmi měsících a mimo jiné zaujal ohromným skokem na dropu.

"Coupstar je dobrý, ale pořád mu chybí zkušenosti. Loni musel kvůli zranění vynechat Cenu Vltavy a tyhle zkušenosti mu chybí. Doufám, že dostane čas a ještě půjde nějakou jednodušší cestou. V kvalifikacích by narazil na zkušené koně a měl by to mnohem těší," řekl po doběhu Jan Faltejsek.

Incident před tribunami

Těžkým momentem pro všechny přítomné byla situace ze závěru třetího dostihu, čtyřkového krosu na 4300 metrů, v němž se dostalo do cíle jen šest ze šestnácti startujících.

Jedním z volných koní bez jezdce byla někdejší klasická vítězka Dylanka. Ta se při své pouti závodištěm zamotala do provazové zábrany před Taxisovým příkopem, splašila se a přeskočila přes vnější bariéru do diváckého sektoru před tribunami. Během dramatické situace utrpěli zranění čtyři lidé včetně dítěte.

"Zdravotníci museli na místě ošetřit tři zraněné osoby, dvě z nich (dítě a pracovnici pořadatelské služby) převezli k dalšímu vyšetření do nemocnice. Jejich zranění nejsou závažná, dítě je v pořádku. Kůň je také bez zranění. Podobná nešťastná událost se na pardubickém závodišti stala poprvé. Pořadatelé se o zdravotní stav zúčastněných aktivně zajímají a přejí jim brzké uzdravení," uvedl Dostihový spolek v tiskové zprávě.

Policie ČR Pardubického kraje večer upřesnila, že čtvrtým zraněným byl muž, kteří se vyšetřovatelům přihlásil dodatečně s tím, že lékaře vyhledá sám.

Kocmanův hattrick i souboj Charvátových

Hrdinou rámcového programu byl žokej Jakub Kocman. Po vítězstvích s Mascalzonem na proutěných překážkách a Sasirem v krosu završil hattrick v závěrečném bumperu na bělouši Dancer Of Denali.

Smůla naopak pronásledovala Lukáše Matuského, který musel po pádech v prvních dvou dostizích přepustit jízdu na zkušeném Kubalim kolegovi. Šance se zhostil Marek Stromský a v trojkovém Poháru BICZ Holding 2024 si na jedenáctiletém valachovi stáje Vasury Kolesa dojel pro své první letošní vítězství na české půdě. Až do cíle mu však vzdoroval outsider Kap Ocean, ztrácející délku krku, a o další krk zpět finišoval třetí Hapgarde de Thaix.

Souboj otce a syna Charvátových v roli majitelů byl k vidění v trojkovém krosu Ceně Společnosti Tipsport na 4500 metrů. Pětiletý Fort Medoc zajistil Janu Faltejskovi, Pavlu Tůmovi a Jiřímu Charvátovi středeční double, druhému Greek Dessertovi ze stáje Jiřího Charváta mladšího v cíli chybělo 2 1/2 délky.

 

 
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE