reklama 11B

Nejvíce klisen opět dostal Eagle Top. Tradiční rodiny ještě nevymřely

ikonka

Dvě stovky připuštěných klisen, takový je výsledek letošní připouštěcí sezony v České republice. Největší zájem byl o dvojici hřebců Eagle Top a Amico Fritz, kteří měli na dráze klasické vítěze. Většina plemeníků připustila méně než deset klisen.
13.09.2022 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Rubrika: Dostihy  |   FANCLUB
reklama 12D

Český chov prožívá na tuzemských drahách jednu z nejúspěšnějších sezon posledních let, aspoň pokud jde o frekvenci úspěchů ve vrcholech sezony. Na pozadí vítězství koní jako Gasparini, Zamico a Vignetta nicméně pokračuje pokles klíčových statistických ukazatelů.

Jak zveřejnil Jockey Club ČR minulý týden na svých internetových stránkách, v letošní sezoně eviduje připuštění celkem 204 klisen, z toho 183 patří domácích majitelům.

"Číselně byla letošní připouštěcí sezona opět o něco slabší, než ta předchozí. Je to dlouhodobý trend, pokles připuštěných klisen pokračuje kontinuálně. Ještě kolem roku 2000 se v Česku připouštělo téměř 800 klisen a ten stav každý rok v průměru klesá o deset procent," řekl minulý měsíc Ondřej Plachý z Jockey Clubu ČR v podcastu EquiRadia.

 

Čtěte také: Josef Bartoš je zpět. Sternkranz byl skvělý, já o něco méně, smál se

 

Nejvytíženějším plemeníkem byl již počtvrté ve Střelicích působící Eagle Top. Otec dvojnásobného klasického vítěze Gaspariniho připustil 32 klisen. Dvacet partnerek měl Amico Fritz, jemuž na jaře udělal reklamu další klasický vítěz Zamico.

Cat Junior dostal patnáct klisen a Rosensturm čtrnáct. Zbylí hřebci připustili méně než deset klisen, trojnásobný Kůň roku Nagano Gold dostal ve své premiérové sezoně devět.

Rodiny Fieldmistress, Relation i La Lézarde

Mezi letos připuštěnými chovnými klisnami se udržela hrstka tradičních rodin. Z těch nejstarších je stále dobře zastoupena Fieldmistress / Valencia se čtyřmi klisnami.

Dvojnásobná překážková vítězka Tasima je poslední aktivní zástupkyní rodiny Toquade ve zdejším chovu, nestartovavší Odry zastupuje rodinu Early Bird a pětiletá Hermína reprezentuje krev Heimwehr. Trojici připuštěných klisen má i rodina Lady Brock, z níž vzešli vítězové derby Jánošík, Bosna a Bohatier. Stojí však v chovu, jehož koně nejsou posíláni do dostihového tréninku.

Z napajedelských rodin založených v 60. letech francouzskými klisnami stále prosperuje se čtyřmi připuštěnými klisnami Relation, třemi klisnami je zastoupena La Lézarde a s jednou zástupkyní přežívá rodina Aralie.

"S nástupem fenoménu owner-breedingu u nás došlo k roztříštění tradičních rodin, které na sebe konceptuálně navazovaly. Klasické rodiny jako takové nepokračují i kvůli nekontinuálnímu využívání chovného materiálu u nás. Často jsou klisny využívány náhodně. Řada owner-breederů chce jedno, maximálně dvě hříbata a pak se chovu vzdávají. Málokdy se stává, že by někdo s rodinami konceptuálně pracoval. Vyžaduje to samozřejmě dlouhodobý zájem a zejména finanční potenciál, aby člověk posléze mohl sklízet úspěch té kombinační návaznosti, která je pro šlechtění plnokrevníka naprosto zásadní," konstatoval Plachý.

Plnokrevník i jako hobby kůň

Vysoká fluktuace chovného stáda má za následek menší vyzkoušení konkrétních chovných klisen. Ze stovky hříbat narozené letos na českém území je kolem 70 procent vlastněno owner-breedery s jednou chovnou klisnou. Chovatelů s jednou až dvou klisnami je dokonce 85 procent.

"Je tady řada zkušených drobných chovatelů, kteří dokáží svoji práci včetně odchovu odvést kvalitně. Na druhou stranu mnoho těch drobných chovatelů přichází z laického spektra a někteří ani neuvažují o dostihové kariéře svých odchovanců. Plnokrevník se pro část chovatelů stává hobby koněm," řekl Plachý v podcastu na EquiRadiu.

Letošní bilance českých odchovanců na dráze zasazuje informace o klesajících počtech připuštěných klisen i narozených hříbat aspoň na chvílido pozitivnějšího světla. "Náš chov už přežil opravdu ledacos a pevně věřím, že přežije i nadále. Poslední léta předvádí poměrně slušné výsledky vzhledem ke svému rozměru. A proto si troufám tvrdit, že má právo na existenci a že tady dál budou tací, kteří ho budou chtít udržet při životě," uzavřel Ondřej Plachý.

Ilustrační foto: Pavla Pechmanová




Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE