reklama 11C

Pomoc pro legendu: Jaroslav Blábolil bojuje s následky těžkého pádu

ikonka

Bývalý šampion překážkových jezdců, první trenér Quirinuse a především obětavý člověk Jaroslav Blábolil se na berlínské jednotce intenzivní péče zotavuje z těžkých zranění po pádu v ranní práci. Přátelé vypsali ve prospěch populárního jezdce sbírku.
02.09.2022 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

S jeho jménem je spojen kus československé dostihové historie a poctivé koňařiny. Bývalý jezdec a trenér Jaroslav Blábolil, který v posledních třiceti letech působí v Německu, bojuje o život po těžkém pádu v tréninku na závodišti Hoppegarten.

69letý rodák z Ústí nad Labem leží s mnohočetnými zraněními na jednotce intenzivní péče nemocnice v Berlíně-Marzahnu. Podle serveru Turf Times se probral z kómatu a reaguje na okolí. K uzdravení a rekonvalescenci však povede ještě dlouhá cesta.

Berlínští přátelé proto spustili internetovou sbírku, která má populárnímu "Jarovi" pomoci s návratem do života. Přímý odkaz je gofundme.com/f/spende-fr-jaro-blabolil.

 

Čtěte také: Chervona Kalyna opustila Bošovice. Nový majitel sní o Breeders' Cupu

 

Jaroslav Blábolil se vyučil u trenéra Františka Hurbana v chuchelské pobočce PP Šamorín. Úspěšná léta strávil ve stáji Harryho Petrlíka, na něhož vzpomínal jako na svého největšího učitele a zdroj obrovských zkušeností.

Přestože se soustředil hlavně na překážkové dostihy, stihl i start v Čs. derby na Verneovi. V roce 1979 ovládl šampionát jezdců ve steeplechase, v 80. letech startoval dvakrát ve Velké pardubické. S Čahuňou ani s Mocou však nejslavnější domácí dostih nedokončil.

V té době už souběžně také trénoval, nejprve v Boleradicích a posléze v JRD Borský Mikuláš. "Mým životem byli vyřazení, odložení koně. Ti, kteří nemají šance," řekl Antonínovi Jelínkovi ve vzpomínce pro populární Dostihovou čítanku.

V Borském Mikuláši se Blábolil potkal s pozdějším vítězem Velké pardubické Quirinusem, kterého v letech 1987 až 1991 trénoval a několikrát ho jel i v dostizích. Mimo jiné spolu vyhráli Steeplechase Briganda v Pardubicích.

V roce 1992 přesídlil do Německa a usadil se v berlínském Hoppegartenu. Mnoho let pracoval jako "cestovní futrák" u zesnulého trenéra Eckhardta Gröschela, který připravoval část koní hřebčína Auenquelle.

V této roli Blábolil provázel například druhého z Českého derby 2001 a pátého ve slovenské modré stuze Pretty Fightera, ale i řadu německých blacktype koní. V posledních letech působil v největší berlínské stáji Rolanda Dzubasze.

Foto: Martin Cáp
Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE