Miroslav Trunda napjatě očekával začátkem roku stanovisko Mezinárodní jezdecké federace o přidělení individuálních kvót pro účast na olympijských hrách v Paříži. To bylo publikováno na oficiálním webu FEI ve středu 3. ledna, ale Česká republika na seznamu chyběla. Tři pozice přidělené dle umístění v celosvětovém olympijském žebříčku mělo obdržet Španělsko, Finsko a Dánsko.
Právě s dánskou jezdkyní Miou Hastrup sváděl Trunda velmi vyrovnaný boj o jednu z pozic. Nakonec skončili se 41 body na té pro tuto chvíli poslední postupové. Nerozsoudilo je ani pořadí v jednotlivých kvalifikačních soutěžích, neboť oba byli jednou třetí a jednou dvanáctí. Rozhodnout tak měl nejlepší dílčí výsledek v terénní zkoušce. Jelikož se však soutěže rozdělují na dlouhé a krátké, tak rozhodující měl být výsledek z dlouhé varianty a zde pravděpodobně došlo k chybě ve výpočtech Mezinárodní jezdecké federace, která původně kvótu přidělila Dánsku.
Naštěstí komise všestrannosti České jezdecké federace v čele s Danielou Diringerovou nezaváhala a prostřednictvím sekretariátu ČJF byl odeslán dopis na FEI, v němž bylo požadováno přehodnocení stanoviska na základě výsledků Miroslava Trundy a klisny Shutterflyke. Na základě této intervence FEI uznala chybu a v pátek 5. ledna zveřejnila na oficiální webu opravu s tím, že kvótu získává Česká republika, nikoliv Dánsko. Ve zdůvodnění popsala, že oba sportovci měli shodné výsledky a remíza tak byla rozsouzena dle článku 528.1.6 mezinárodních pravidel všestrannosti, kdy rozhoduje nejlepší skóre v krosu na nejvyšší úrovni.
„Zrovna jsem přijížděl do Hořovic na ranč rodiny Opatrných a volal mi prezident České jezdecké federace Radek Rouč, aby mi sdělil tuto aktuální informaci. Samozřejmě jsem měl ohromnou radost a hned poté, co jsem vystoupil z auta, tak jsem potkal Václava Opatrného s Bohumilem Starnovským (pozn. red.: někdejší úspěšní reprezentanti ve všestrannosti a moderním pětiboji). První, na co se mě zeptali, byla olympijská kvalifikace. Tak jsem to nevydržel a o tuto zprávu jsem se s nimi podělil, byť ještě nebyla veřejná. Do toho přišel Aleš Opatrný, tak jsem mu to také řekl, ale naštěstí během pár minut to ČJF zveřejnila. Tak jsem byl rád, že se to brzy oficiálně oznámilo a nevynesli jsme to na veřejnost my,“ řekl s úsměvem Miroslav Trunda
v rozhovoru pro EquiRadio.
„I kdybychom tu kvótu nyní nezískali, tak jsem pořád doufal, že někdo z jezdců nesplní zbývající část kvalifikace v letošním roce, což by mě posunulo na postupové místo a jel bych z rezervní pozice. Naděje tedy pořád nějaká žila. Tu dnešní zprávu jsem přijal přece jenom s rezervou a pořád tomu ještě nemohu uvěřit. Trochu se obávám, aby se Dánsko do toho neopřelo a nezačalo protestovat proti novému stanovisku FEI. Jistý si tak budu, až to FEI oficiálně oznámí v polovině února jednotlivým národním federacím,“ konstatoval s lehkou nejistotou český reprezentant.
Ačkoliv je kvóta přidělována vždy pro zemi, nikoliv pro jednotlivce, Miroslav Trunda si může být téměř jistý, že pokud jeho nejlepší koně budou v dobré kondici a splní potvrzovací výsledek, tak by mu účast v Paříži neměla uniknout. „Když jsme jeli do Tokia, tak byla dohoda taková, že přednost má jezdec, který tu kvótu získal a až v případě, že by nezajel potvrzovací výsledek, nebo se kůň, či jezdec zranil, tak připadá v úvahu náhradník. To by v letošním roce byl Miloslav Příhoda, eventuálně Matěj Sukdolák. Mě tedy čeká do června splnit si alespoň s jednou z mých klisen potvrzovací výsledek na minimálně čtyřech krátkých hvězdách. Mým cílem samozřejmě bude tento výsledek splnit s oběma klisnami a ideálně ještě s třetím koněm, což je valach Manor. Byl bych rád, kdybych měl v záloze tři koně,“ dodal Miroslav Trunda
ve vysílání EquiRadia.
Následně ještě doplnil, že by chtěl veřejně poděkovat předsedkyni komise všestrannosti České jezdecké federace Daniele Diringerové za důležitou reakci na původní informaci FEI, jelikož právě na základě její aktivity byla odeslána žádost o přehodnocení přidělení kvót.
Foto: poskytl Miroslav Trunda