ŽIVĚ: 16. 8. skoky KMK Písek, od 20. 8. pony MČR, finále ZP, dostihy
reklama 11C

reklama

Koně ve výbězích a na pastvinách. Pozitiva elektrického ohradníku

 28.04.2020 09:30 | AUTOR

ikonka

/PR článek/ S jarem přichází čas na celodenní pobyt koní na pastvinách a ve výbězích. Kůň potřebuje pohyb a na pastvině, kde v časově rozloženém, a hlavně postupném množství spásá trávu. Pastviny se ale musí dobře ohradit. Jak na to? Čtěte dál…

reklama 12D

 
Pokud máte ve výběhu pro koně zavedené dřevěné hrazení, ale již je nestabilní, ztrouchnivělé a omšelé, je čas poohlédnout se po hrazení novém. Používají se dřevěné ohrady s životností pět až osm let a v současnosti jsou na trhu k dispozici i trvanlivější sloupky ze štípaného akátu. Kovové hrazení je také trvanlivé, ale velmi nákladné. 
 
Levnější, ale i efektivnější řešení jsou elektrické ohradníky. Pokud jste „zvířatomily“ a myslíte si, že elektrickým ohradníkem můžete zvířeti ublížit, je to naopak. 
 

Jak tedy takové elektrické ohradníky fungují?

Koně se považují za citlivá zvířata, ale i mezi nimi se najdou takové povahy, které by nezkrotil ani Vinnetou. Pro tyto chronické divochy a útěkáře a kvůli ochraně před jinými zvířaty a zvěří, jsou elektrické ohradníky sázkou na jistotu. Ohrada je tvořena vodiči, které při dotyku předají zvířeti elektrický impuls. Rána je citelná a dobře zapamatovatelná, ale neměla by zvířeti a samozřejmě ani člověku ublížit. Zvířata v ohradě drží reflex, který získají po několika kontaktech s elektrickým impulzem. 
 
Proud je veden v impulzech kvůli tomu, aby kůň nebo člověk mohli odstoupit od ohradníku poté, co dostanou elektrický impuls. Elektrický proud o vysokém napětí (3000 – 7000 V) projede skrz tělo zvířete a je svedený do země, odkud se vrací do zdroje pomocí zemnící tyče, umístěné v zemi.  Impulzy jsou opravdu krátké, proto neublíží. Energie se čerpá buď přímo z elektrické sítě, nebo z akumulátoru. Akumulátorové zdroje se hodí do odlehlejšího terénu, kde není napojení na elektrické vedení. 
 
Jedním z pozitiv elektrického ohradníku je, že je bezpečnější než tradiční hrazení, protože koně se o ohradu nechodí otírat nebo drbat, takže nevyvracejí sloupky. Jeho efektivnost je jasná: Drží koně uvnitř a zároveň je chrání zvnějšku.  A v neposlední řadě jsou zde i praktické důvody, proč si pořídit elektrický ohradník – je levnější než klasické ohrady, a instalaci a údržbu zvládne i nováček. 
 
Elektrické ohradníky jsou pro zvířata tou nejbezpečnější nejmírnější formou ze všech používaných zemědělských oplocení. 


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13B

Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace