reklama 11A

Hokejoví mistři světa v Chuchli: Jak Ivan Hlinka potkal Kenta a Bohatiera

ikonka

Když československá reprezentace během mistrovství světa 1978 v Praze hledala způsoby, jak si ve volném dnu na chvíli odpočinout od hokeje, jela se podívat do stájí ve Velké Chuchli. Dobové noviny zaznamenaly, jak hráči na nezvyklý tah reagovali.
14.05.2024 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: poskytl Ferdinand Minařík  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

Hokejový šampionát v Praze a Ostravě je v plném proudu a kdekdo bude v pokušení poradit reprezentačnímu trenérovi Radimovi Rulíkovi a jeho realizačnímu týmu zaručený recept, jak uspět. Přidat se do této dlouhé řady si netroufáme, ale chceme připomenout jeden zajímavý historický moment, kdy se vrcholný turnaj v domácím prostředí na několik desítek minut prolnul s dostihy.

Mistrovství světa 1978 v Praze se zúčastnilo neuvěřitelných 24 mužstev, rozdělených do tří skupin podle výkonnosti. V skupině A nejprve hrály všechny týmy každý z každým a čtyři nejlepší postoupily do finálové skupiny. O držitelích zlatých medailí se rozhodovalo mezi Sovětským svazem a Československem, v neprospěch domácí reprezentace rozhodl větší počet vstřelených branek. Bronz získala Kanada.

Ve čtvrtek 27. dubna mělo Československo vedené kapitánem Ivanem Hlinkou a brankářem Jiřím Holečkem čerstvě za sebou úvodní zápas, v němž předešlého večera ve Sportovní hale ČSTV porazilo NDR 8:0. V rámci volného dne přijala reprezentace pozvání Státního závodiště na dopolední exkurzi v chuchelských stájích.

"Dát mozkům možnost odpočinout si od hokeje, to byl motiv exkurze s besedou, která potěšila obě strany. Hokejisté si s chutí poplácali nejrychlejší chuchelské cracky a pohladili je po nosech," popisoval hlavní motivaci vedení týmu týdeník Stadion.

 

Čtěte také: Ponntos impozantně ovládl pařížskou grupu 3, Mauricius prodloužil sérii

 

Československé mužstvo, v němž byli i mistři světa z let 1972, 1976 a 1977 a dnešní hokejové legendy, dorazilo do Velké Chuchle kompletní s výjimkou zraněného Mariána Šťastného a v doprovodu početných novinářů a fotografů. Společně prošli stáje PP Šamorín, Drůbežnictví Xaverov a Hřebčína Napajedla, kde si prohlédli tehdejší hvězdy jako Bohatier, Kento a Nanon.

Dostihový program pod titulkem Zlatí hoši v zelené Chuchli líčil: "Prohlídka stájí, při níž někteří hráči projevili až nečekané znalosti z dostihové historie (Josef Augusta) a mnozí opravdu veliký zájem o koně a všechno, co s nimi souvisí (Jiří Holeček, Peter Šťastný, František Kaberle, Ivan Hlinka, Milan Kajkl, Jiří Bubla, Bohuslav Ebermann a opět Josef Augusta i jiní včetně trenérů Karla Guta a dr. Jána Staršího i lékaře dr. Oty Trefného) začala ve stáji PP Šamorín u trenéra Miroslava Šusty."

Zemědělské noviny přidaly popis, jak Peter Šťastný s Josefem Augustou ve vedlejší stáji marně nabízeli Kentovi Tic-tac. "Šťastný se ukázal jako nezasvěcenější, když všem vysvětloval, že Nanon je u nás momentálně nejlepší. Jako exodborník se projevil Jiří Holeček, který ještě za svobodna do Chuchle chodil: ,Teď už jména koní neznám, i prostředí se tady změnilo - hodně zlepšilo. Já pamatuju éru Korana a dalších…’ Zalitoval, když mu trenér Gut zakázal projížďku v sulce - že prý by to mohlo i špatně dopadnout."

Téměř ve všech novinách se druhý den objevilo líčení o kousku tříletého napajedelského hřebce Germanicuse. "Hnědák Germanicus se chlubil hokejistům svým parádním kouskem: z tlamy nechal cudně viset svůj růžový jazyk, za který jej bylo možno přátelsky zatahat. Když se o to před fotoreportéry pokoušel Holeček, zvolal herecky masér Pavel Křížek: Jirko! Jen ne lapačkou!" popsala Lidová demokracie.

Součástí oficiálního programu exkurze byl i exhibiční start z boxů, který hokejistům předvedl xaverovský Andrej s Ferdinandem Minaříkem.

"Mistři v nejrychlejší hře světa uznale kývali, jak rychle se kůň ocitl v plné rychlosti. Jiří Holeček poznamenal: ,Čert by mu ale stačil první stovku, viď Čerte!?’ a František Černík se jen potěšeně culil," dodal Stadion. "Trenéři a žokejové byli překvapeni, že až na Ivana Hlinku, Zajíčka a pár dalších nejsou ti zlatí kluci tak vysocí, jak se zdají na bruslích, že takový Vladimír Martinec, kdyby trochu zhubl, by prý mohl klidně jezdit dostihy. Hokejisté naopak žasli, když jim žokej Ferdinand Minařík vyprávěl, jak se před dostihy pravidelně mučí hladem…"

V poledne se reprezentanti ještě zastavili v tehdejší chuchelské kantýně, kde pro ně byl připraven džus s pomeranči a banány. Následující den Československo zdolalo Finsko 6:4.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE