reklama 11A

Rakouské dostihové kóma trvá. Částečně ho přeruší Donau Derby v Budapešti

ikonka

Vypsání nového dostihu Donau Derby na 2400 metrů oznámili zástupci rakouské dostihové autority a budapešťského pořadatele. Projekt má symbolicky udržet při životě rakouské dostihy, z praktických důvodů se však odehraje v sousedním Maďarsku.
21.05.2024 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Martin Cáp  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

Ani v roce 2024 se v Rakousku neuskuteční žádné derby. Poté, co byl loňský ročník oficiálně z technických a finančních důvodů zrušen, přišly rakouské dostihy o svůj poslední cvalový mítink. Opatrné prognózy mluvící o úsilí obnovit tradici sahající do roku 1868 aspoň v následující sezoně, nedošly naplnění a je čím dál pravděpodobnější, že historie vídeňské modré stuhy definitivně skončila.

Tomu odpovídá i vypsání nového dostihu nazvaného Donau Derby, který se poběží 4. srpna v budapešťském Kincsem Parku. Za projektem stojí předseda rakouské dostihové autority Direktorium für Galopprennsport und Vollblutzucht Nils Maydell a šéf Kincsem National Ltd Ádám Szotyori Nagy.

"V Rakousku momentálně bohužel nemáme k dispozici žádné provozuschopné závodiště pro cvalové dostihy," řekl minulý týden serveru Jezdci.cz Maydell v narážce na řadu let odpočívající Freudenau a momentálně neudržovaný Ebreichsdorf.

 

Čtěte také: Den hattricků v Chuchli. Ignacius Reilly nezklamal, Jana Manová překvapila

 

"Dohodli jsme se proto s maďarskými partnery na tomto srpnovém dostihovém dnu, který je jednak výbornou příležitostí pro vzájemnou spolupráci a zároveň nám umožní nějakým způsobem obnovit rakouskou dostihovou komunitu a udržet ji symbolicky při životě," dodal Maydell.

Další detaily pořadatelé zveřejní v nejbližší době. 2400 metrů dlouhé Donau Derby bude dotováno částkou 20 000 eur a bude představovat vrchol dostihového dne s mezinárodními ambicemi. V rámcovém programu čítajícím osm dostihů se poběží mimo jiné Cena Jockey Club für Österreich na 2000 metrů pro tříleté klisny.

V tiskové zprávě, kterou pořadatelé vydali před několika dny, se mluví o obnovení tradiční dostihové spolupráce mezi oběma zúčastněnými zeměmi jako o hlavním cíli. Maydell však upřesňuje, že by rakouská autorita do budoucna chtěla spolupracovat i s dalšími zeměmi včetně Česka.

"Budeme velmi rádi, pokud se najde nějaká vhodná příležitost. S Českou republikou nás rovněž spojuje bohatá společná historie," zdůraznil.

Donau Derby chce symbolicky navázat na dosavadní rakouské derby, byť je jasné, že se jedná o nový dostih. Až do loňského roku platilo, že historie rakouské modré stuhy byla přerušena pouze v roce 1945. Jejím prvním vítězem se stal v Lysé nad Labem narozený a trénovaný Wissehrad. Další hřebec stejného jména, ovšem s českou transkripcí jména a narozený v Napajedlích, zvítězil v roce 1927.

Novodobou historii dostihu stále více narušoval rozkol v rakouském turfu po začátku nového milénia, předznamenávající budoucí úpadek. V roce 2004 se v zemi konala dokonce dvě derby - to původní se pod názvem Austrian Derby přestěhovalo do Ebreichsdorfu, zatímco na původní vídeňské dráze ovládl v Česku trénovaný Darsalam Freudenauer Derby. Postupně ubývaly ostatní klasické dostihy i předzkoušky, až zbylo jako jediný dostihový den na podzimní termín přestěhované derby.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE