reklama 11B

Equinews: Radost Slováků i Škobise. Chuchle viděla dvě derby

 08.09.2020 06:30 | AUTOR |
VIDEO

ikonka

Slovenský hřebec Opasan s Radkem Koplíkem splnil roli favorita v 100. Českém derby. Suverén letošní klusácké sezony Pamino a Zdeněk Škobis vyhráli Tipsport Klusácké derby. Podrobnosti přináší další dostihový díl pořadu Equinews.

reklama 12C

EQUINEWS SLEDUJTE ZDE (KLIKNĚTE)

 

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony každý týden zpravodajský pořad Equinews, který vysílají mj. také kanál Sport 5 a Televize Seznam. Podívejte se na jeho aktuální díl!

České derby pro favorita. Slovenský Opasan znovu ukázal drtivý závěr

Více než dva měsíce po svém původním termínu se v Chuchle Areně Praha běžel 100. ročník Českého derby. Na start dvěma miliony korun dotovaného vrcholu rovinové sezony se postavilo šestnáct koní ze tří různých zemí. Chyběl mezi nimi vítěz Velké červnové ceny Markoni LP, kterého na poslední chvíli vyřadila teplota.

Na startu se lehce opozdila tempařka Vivienne Wells, ale nikomu ze soupeřů se nechtělo vodit, a tak se Alexandr Pietsch záhy probojoval na špici. V Německu trénovaná klisna z vlastního chovu rodiny Touškových neměla zájem na příliš rychlém tempu, což zkomplikovalo situaci některým pulujícím koním z druhého sledu. Favorité Zariyannka a Opasan se pohodlně usadili na posledních dvou příčkách a vydrželi tam i v prostřední fázi dostihu, kdy Vivienne Wells výrazně přidala a na protilehlé rovině odešla zbytku pole o zhruba pět délek.

Rozhodující moment přišel 400 metrů před cílem, kdy se do té doby schovanému Opasanovi otevřela mezera. Žokej Radek Koplík ho do ní navedl, provlékl se mezi Swinging Thomasem a Ruselem a zaútočil. Slovenský hřebec nasadil k velkému finiši, ale musel bojovat s Vivienne Wells, která nadále držela vysoké tempo. Favorit rozhodl o svém vítězství až v posledních padesáti metrech. Výrok rozhodčích zněl “jistě 1/2“. Na současném třetím místě doběhli Francimor a Troop Commander.

Opasan, kterého v Borském Mikuláši trénuje Jozef Chodúr pro stáj Bormann, tak neprohrál ani ve svém třetím letošním startu. Jeho stálý jezdec Radek Koplík se po úspěších ve slovenském a rakouském derby poprvé radoval i v domácí modré stuze.
Dalším Opasanovým cílem by měl být koncem října český St. Leger.

 

Ani bez vodiče nezaváhal. Pamino se Škobisem vybojoval klusácké derby

Chuchle Arena Praha viděla v sobotu 5. září nejlépe obsazený mítink klusácké sezony. Do Tipsport Klusáckého derby přitom po škrtu valacha New Flat OV nastoupila pouze pětice čtyřletých.

Jako horký favorit odskakoval vítěz všech ročníkových zkoušek Pamino v sulce se svým majitelem Zdeňkem Škobisem. Hnědáka německého chovu provázel i tentokrát jeho stájový kolega Game Atout. Ten však hned po startu zacválal a byl záhy diskvalifikován. Iniciativy se chopil český odchovanec Nanoko OV s rakouským jezdcem Martinem Redlem, za ním usadil Škobis Pamina na druhou pozici. Ve druhém okruhu utekli zbytku pole o nesčetné délky a vybojovali dostih mezi sebou.

Do posledního oblouku vbíhal Nanoko OV s náskokem půl délky, ale to už se favorit posouval na jeho úroveň. V cílové rovině Pamino přešel do vedení a zvítězil jistě o 1 3/4 délky. Třetí doběhl s velkou ztrátou Lord před Top Secret J’.

Pamino vyklusal kilometrový čas 1:15,156. Zdeněk Škobis se dočkal triumfu v klusáckém derby po patnácti letech, pro trenérku Petru Handschuhovou je to zatím největší úspěch kariéry.

Majitel stáje Viktoria se radoval také ve Velké ceně tříletých na 2180 metrů. Dosud neporažený valach Kane Fortuna nezaváhal ani tentokrát a zvítězil pošesté z šesti startů. Šest délek za suverénním svěřencem Petry Handschuhové vybojovala druhé místo Bluelady Venus před vlastním odchovancem Ivana Coufala Jimem.

Dramatický závěr měla početně i kvalitativně výborně obsazená Grand Prix du Trotteur Francais pro klusáky francouzského chovu. Do cílové roviny točili hlava - hlava favorizovaný Dark Look a Fairway, těsně za nimi běžel Un Nuage D’Osmoz. V rozhodujícím okamžiku se sulky vedoucí dvojice dostaly do kontaktu a pro Dark Looka i Fairwaye to znamenalo konec v dostihu. Otevřela se tak cesta k lehkému vítězství dvanáctiletého veterána Un Nuage d’Osmoz s Martinem Redlem, který triumfoval o 9 délek před Boccacciem a Cyranem du Jal.

Dark Look a Mykola Volf opouštěli po dostihu dráhu se zcela deformovaným kolem sulky. Viník kolize Zdeněk Škobis dostal finanční trest a do 2. října přišel o licenci.

Jedním z vrcholů rámcového programu byl také prémiový heat Středoevropská cena na 1670 metrů. V obou rozjížďkách se prosadil loňský derby-vítěz Inaccessible Grou vedený Jaromírem Kotáskem, ale pokaždé musel bojovat. V první rozjížďce porazil druhého Gaudi Boka o krátkou hlavu, ve druhé rozjížďce ho nejvíce potrápil Rakušan Varenne Venus.

Svůj dostih měli v sobotu i dvouletí. V Ceně Relay, známé pod tradičním názvem Cena Labirinta, se opět zaskvěl rakouský jezdec Martin Redl, který v sulce Luthier Boka po boji o čtvrt délky porazil Leroye W. Třetí příčku získal favorit Jerry.

 

Foto: Petr Guth, dostihovy-svet.czK odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE